Anar Eyvazov: Ordumuzun döyüş ruhu yüksək səviyyədədir
Ötən müddət ərzində Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin yerləşdiyi mövqeləri və Tərtər, Ağdam, Ağcabədi daxil olmaqla bir sıra yaşayış məntəqələrimizi müxtəlif silahlardan, o cümlədən artilleriya qurğularından və raketlərlə atəşə tutub.
Bu barədə Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin mətbuat katibi polkovnik-leytenant Anar Eyvazov oktyabrın 31-də Hərbi İnformasiya Mərkəzində keçirilən brifinqdə deyib.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat katibi bildirib ki, döyüş əməliyyatları əsasən Ağdərə, Xocavənd və Qubadlı istiqamətlərində davam edib. Düşmən yenə də dezinformasiya yayaraq Azərbaycan Ordusunun guya Ermənistanın Qafan şəhəri yaxınlığındakı David Bek kəndi istiqamətində döyüş əməliyyatları apardığını iddia edib. Reallıqda isə bu istiqamətdən Qubadlını artilleriya atəşinə tutan legitim hərbi hədəfə ordumuz adekvat cavab tədbirləri olaraq atəş açıb.
“Düşmən bilməlidir ki, bundan sonra da ona qarşı adekvat cavab tədbirləri görüləcək. Qoşunlarımızın müdafiə xəttinə yaxınlaşmağa cəhd göstərən Ermənistanın xüsusi təyinatlılardan ibarət kəşfiyyat-diversiya qrupunun fəaliyyətinin qarşısı qətiyyətlə alınıb. Onları daşıyan avtomobil texnikası da şəxsi heyətlə birlikdə dəqiq atəş zərbəsi ilə məhv edilib. Bundan başqa, cəbhənin digər istiqamətlərində düşmənin xeyli sayda canlı qüvvəsi, 2 “Smerç” və üç “Qrad” olmaqla 5 yaylım atəşli reaktiv sistemi, 5 tankı, 3 piyada döyüş maşını, 15 müxtəlif tipli artilleriya topu, 1 “Osa” zenit raket kompleksi, 1 radioelektron mübarizə stansiyası, biri sursatla dolu 3 avtomobil texnikası ordumuzun cavab tədbirləri nəticəsində məhv edilib”, - deyə Anar Eyvazov bildirib.
Anar Eyvazov qeyd edib ki, Azərbaycan Ordusunun Xocalını, Şuşanı və Xankəndini raket atəşinə tutması, bunun guya mülki əhaliyə qarşı yönəlməsi barədə Ermənistan mətbuatının tirajladığı məlumatlar da saxtadır, növbəti dezinformasiyadır. Ordumuz düşməndən fərqli olaraq, mülki əhaliyə deyil, yalnız hərbi hədəflərə atəş açır. Azərbaycan Ordusunun silahlanmasında beynəlxalq hüquqla qadağan olunmuş heç bir silah-sursat yoxdur. Bununla bağlı yayılan dezinformasiyalar düşmənin törətdiyi müharibə cinayətlərindən diqqəti yayındırmaq məqsədi daşıyır.
“Hazırda qoşunlarımız bütün istiqamətlərdə əməliyyat şəraitinə tam nəzarət edir. Ordumuzun döyüş ruhu yüksək səviyyədədir. Ali Baş Komandanımızın bütün döyüş tapşırıqları icra edilir. Qələbə bizimlədir”, - deyə mətbuat katibi vurğulayıb.

Anar Eyvazov: Fighting spirit of Azerbaijan army is at a high level
On October 31, the Armenian armed forces fired at the positions of the units of Azerbaijan Army and territory of Tartar, Aghdam, and Aghjabedi districts in different directions of the front with various weapons, including artillery and missiles, Lieutenant Colonel Anar Eyvazov, spokesman for Azerbaijan’s Defence Ministry, said at a briefing on Saturday.
The combat operations continued mainly in the direction of Aghdere, Khojavend and Gubadli. Armenian attack attempts strongly suppressed. The information disseminated by the Armenian media with reference to a representative of the Ministry of Defence of this country about the alleged conduct by the Azerbaijan Army combat operations in the direction of the village of David-Bek near the city of Gafan of Armenia is not true. The Azerbaijan Army Units opened retaliation fire at the enemy’s firing points, which subjected the territory of Gubadli to artillery fire from the indicated direction. Azerbaijan Army will continue to take adequate retaliatory actions against Armenian forces, Anar Eyvazov noted.
The movement of the enemy’s military vehicles with personnel in the direction of our positions was observed at noon on October 31.
It became known that the sabotage-reconnaissance group consisting of the Armenian special forces attempted to get closer to the defensive line of our troops in order to commit a provocation. The auto vehicle was destroyed by the fire strike on the enemy, and the scattered sabotage-reconnaissance group has begun to flee. It was also observed that the members of the group got into the second vehicle “Kamaz” to leave the area. And this car, filled with armed servicemen, was also immediately destroyed by a direct and precise hit.
In addition, in other directions of the front, a large number of enemy manpower, 2 “Smerch” and 3 “Grad”, 5 rocket launchers, 5 tanks, 3 infantry fighting vehicles, 15 different types of artillery, 1 “Osa” anti-aircraft missile system, “One radio-electronic combat station and 3 cars (one of them was full of ammunition) were destroyed as a result of the response of our army.
The information disseminated by the Armenian media that the civilian population suffered as a result of the alleged shelling of the Khojaly, Shusha, Khankendi region by the Azerbaijan Army, is not true. Azerbaijan Army fires only at military targets, and not at the civilian population. The Armenian side lays the basis for its further provocations by spreading false and fake information about the alleged use of weapons containing white phosphorus by the Azerbaijan Army. Armenia aims to cover up its war crimes committed against the peaceful population of Azerbaijan by spreading such groundless information. Azerbaijan Army does not have any prohibited ammunition in its armament.
“Currently, our troops control the operational situation in all directions. The fighting spirit of our army is at a high level. All combat missions of our Supreme Commander-in-Chief are being carried out. The victory is with us, “the spokesman said.