Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçuları mülki əhali ilə davranış qaydalarına əməl edir
Hər gün döyüşlərdə üzləşdiyi uğursuzluqlar, verdiyi çoxlu sayda itkilər və itirdiyi vacib mövqelər düşməni müxtəlif üsullara əl atmağa vadar edir. “Müharibədə bütün vasitələr yaxşıdır” prinsipindən irəli gələrək düşmən artıq Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularına qarşı böhtan və qarayaxama kampaniyasına başlayıb.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətindən bildirilib ki, Ermənistan tərəfinin guya Azərbaycan hərbçilərinin Xocavənd rayonunun Tuğ kəndində hərbi cinayətlər törətməsi barədə iddiaları iftiradan başqa bir şey deyil.
Ali Baş Komandanın da vurğuladığı kimi, “biz heç vaxt mülki əhaliyə qarşı mübarizə, müharibə aparmamışıq, bundan sonra da aparmayacağıq”. Məhz Ermənistan Gəncə və Bərdə şəhərlərinin dinc sakinlərini vəhşicəsinə raket atəşinə tutmaqla özünün əsl müharibə cinayəti törətdiyini bir daha sübut etdi.
Müdafiə Nazirliyi bildirir ki, Azərbaycan Ordusunun şəxsi heyəti beynəlxalq humanitar hüququn əsası hesab edilən Cenevrə Konvensiyası və digər normativ-hüquqi sənədlərinin tələblərinə riayət edir. Bu isə o deməkdir ki, döyüşlərdə iştirak edən hərbi qulluqçularımız mülki əhali ilə davranış qaydalarına əməl edir.

Servicemen of the Azerbaijan Army comply with the rules for the treatment of civilian population
Daily failures, numerous losses, and loss of important positions during the battles compel the enemy to resort to various methods. Based on the principle of “all is fair in war”, the enemy has already launched a slanderous and blackening campaign against the servicemen of the Azerbaijan Army.
The statements of the Armenian side that the Azerbaijan servicemen allegedly committed war crimes in the Tugh village of Khojavend region are nothing but slander.
As the Supreme Commander-in-Chief noted: “We have never fought or will ever wage a war against the civilian population”. Armenia, however, has once again proved that it has committed a real war crime by brutally subjecting to rocket fire peaceful population in the Ganja and Barda cities.
We declare that the military personnel of the Azerbaijan Army comply with the requirements of the Geneva Convention and other regulatory legal acts, which are the basis of International Humanitarian Law. This means that the Azerbaijan Army servicemen engaged in the battles to observe the rules for the treatment of the civilian population.