Cəbhədə son vəziyyət
Humanitar atəşkəs rejiminə riayət etməyən Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri oktyabrın 27-si gün ərzində və 28-nə keçən gecə cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində Azərbaycan Ordusu bölmələrinin yerləşdiyi mövqeləri və cəbhəboyu zonaya yaxın yaşayış məntəqələrimizi müxtəlif silahlardan atəşə tutub.
Döyüş əməliyyatları əsasən cəbhənin Ağdərə, Xocavənd, Füzuli, Zəngilan və Qubadlı istiqamətlərində davam edib. Düşmənin hücum etmək cəhdlərinin qarşısı qətiyyətlə alınıb, o, itki verərək geri çəkilib.
Cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində Ermənistan silahlı qüvvələrinə qarşı görülən cavab tədbirləri nəticəsində düşmənin şəxsi heyəti arasında ölən və yaralananlar var. Onun bir neçə döyüş texnikası məhv edilib. Düşmənin artilleriya bölməsinə atəşlə zərərvurma nəticəsində atəş mövqeyində onun toplarla bir yerdə döyüş sursatları da məhv edilib.
Məlum olub ki, düşmənin avtomobil texnikalarının sayının əhəmiyyətli dərəcədə azalması ön xətdəki bölmələrin ərzaq, silah və sursatla təminatında problemlər yaradıb.
Ermənistandan toplanan hərbi vəzifəlilərin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə göndərilməsi prosesi davam edir. Döyüşlərə cəlb etmək məqsədilə 2000 nəfərdən ibarət heyətin toplanması barədə tapşırığın verilməsinə baxmayaraq, cəmi 300 nəfəri toplamaq mümkün olub. Hətta bir çox hərbi müqaviləlilər və polis əməkdaşları cəbhəyə getməkdən imtina edirlər.
Dünən gün ərzində və gecə saatlarında cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində düşmənin xeyli sayda canlı qüvvəsi, eləcə də 1 ədəd “Osa” ZRK, 3 ədəd BM-21 “Qrad” yaylım atəşli reaktiv sistemi, 6 ədəd D-30, 5 ədəd D-20 və 1 ədəd D-44 topu, 2 ədəd 2A36 “Qiasint-B” topu, 1 ədəd 120-mm minaatan, 1 ədəd “Konkurs” tank əleyhinə raket kompleksi və 6 ədəd avtomobil texnikası məhv edilib və sıradan çıxarılıb.

Latest situation at the front as of October 28
During the day on October 27 and night on October 28, units of the Armenian Armed Forces, which did not comply with the humanitarian ceasefire regime, fired at the positions of the Azerbaijan Army units in various directions of the front and human settlements near the frontline using various types of weapons.
The combat operations continued mainly in the Aghdere, Khojavend, Fizuli, Zangilan, and Gubadli direction of the front. The enemy attempts to attack were resolutely thwarted, and they retreated suffering losses.
As a result of the retaliatory measures taken against the armed forces of Armenia, there are killed and wounded among the enemy personnel in various directions of the front. Several of their combat vehicles were destroyed. As a result of fire damage to the enemy's artillery units, howitzers along with ammunition in the firing position were destroyed.
It turned out that the significant reduction in the number of enemy vehicles created problems for the supply of food, weapons, and ammunition to the units in the forward line.
The process of sending reservists gathered from Armenia to the occupied territories of Azerbaijan continues. Despite the order to gather a staff of 2,000 people to be involved in the fighting, it was possible to assemble only 300 people. Even many military contractors and police officers refuse to go to the front.
Yesterday, during the day and at night, a large number of hostile forces, as well as 1 "OSA" anti-aircraft missile system, 3 BM-21 «Grad» MLRS, 6 D-30, 5 D-20, and 1 D-44 howitzer-guns, 2 2A36 «Giatsint-B» field guns, 1 120 mm mortar, 1 - "Konkurs" anti-tank missile and 6 - auto vehicles of the enemy were destroyed and wrecked in different directions of the front.