Anar Eyvazov: Hazırda qoşunlarımız bütün cəbhə boyu əməliyyat şəraitinə tam nəzarət edir
Ötən müddət ərzində cəbhədə və dövlət sərhədi boyu müdafiə mövqelərimizi, eləcə də yaşayış məntəqələrimizi atıcı silahlarla və artilleriya vasitələri ilə atəşə tutan düşmən qüvvələri ordumuz tərəfindən darmadağın edilib. Ermənistan ordusu Kəlbəcər rayonu istiqamətindən Göygöl rayonu, Berd rayonu istiqamətindən Tovuz rayonu, Vardenis rayonu istiqamətindən isə Daşkəsən rayonu ərazisindəki döyüş mövqelərimizi, o cümlədən Goranboy, Tərtər və Ağdam rayonlarında yaşayış məntəqələrimizi artilleriya və iriçaplı silahlarla atəşə tutub. Atəş nəticəsində mülki şəxslərdən iki nəfər həlak olub, bir nəfər ağır yaralanıb. Ordumuz tərəfindən adekvat cavab tədbirləri görülüb.
Bunu Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin mətbuat katibi polkovnik-leytenant Anar Eyvazov oktyabrın 20-də Hərbi İnformasiya Mərkəzində keçirilən brifinqdə deyib.
Bildirilib ki, cəbhənin Ağdərə-Ağdam, Füzuli-Hadrut-Cəbrayıl və Qubadlı-Zəngilan istiqamətlərində itirdiyi mövqeləri bərpa etməyə cəhd edən düşmənə qarşı bölmələrimiz uğurlu əməliyyatlar yerinə yetirib. Artilleriya atəşləri ilə gücləndirilmiş bölmələrimizin xüsusi əməliyyatları nəticəsində düşmənin 1-ci, 2-ci, 5-ci və 246-cı alaylarının, eləcə də 10-cu dağatıcı, 18-ci motoatıcı diviziyalarının komandir heyəti və muzdlu döyüşçülər daxil olmaqla xeyli sayda canlı qüvvəsi məhv edilib və yaralanıb. Ümumilikdə düşmənin xeyli sayda canlı qüvvəsi, döyüş və avtomobil texnikası, artilleriya və zenit-raket qurğuları, silah və döyüş sursatları, əməliyyat-taktiki və ballistik raket qurğuları, yaylım atəşli, radioelektron mübarizə və tank əleyhinə vasitələri, o cümlədən S-300 tipli zenit-raket kompleksləri məhv edilib. Xeyli sayda silah-sursat, tank və artilleriya qurğuları ələ keçirilib.
Polkovnik-leytenant Anar Eyvazov qeyd edib ki, aparılan əməliyyatlar nəticəsində böyük itkilər verən düşmən bölmələri döyüşə girməkdən imtina edir, tutduqları mövqeləri tərk edib geriyə çəkilməyə məcbur olub. Füzuli, Xocavənd, Cəbrayıl, Zəngilan rayonlarında bir neçə kənd və Zəngilan şəhəri uzunmüddətli işğaldan azad edilib. Hazırda qoşunlarımız bütün cəbhə boyu əməliyyat şəraitinə tam nəzarət edir. Düşmən qüvvələri itkilər verərək döyüş meydanından fərarilik edir, geriyə çəkilir.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat katibi deyib ki, erməni mətbuatında düşmənin guya Xudafərin ərazisində əməliyyat keçirdiyi iddia edilir. Bildiririk ki, bu məlumatların hamısı yalandır. Ermənistan ordusu Xudafərin ərazisində əməliyyat keçirmək iqtidarında deyil və Xudafərini birdəfəlik unutmaları daha yaxşı olar.
Əməliyyatların gedişində Azərbaycan Ordusunun müasir silahları və döyüş texnikası yalnız düşmənin hərbi hədəflərinin məhv edilməsinə və preventiv tədbirlər çərçivəsində mülki əhalini hədəfə almış legitim hədəflərin dəqiq atəşlə məhv edilməsinə yönəldilib.
Brifinqdə media nümayəndələrinin diqqətinə çatdırılıb ki, bəzi sosial şəbəkə istifadəçilərinin əməliyyatlarla bağlı paylaşdığı şəxsi fikirlər məxfilik rejiminin pozulmasına və ən əsası hərbi qulluqçularımızın həyatına təhlükə yarada bilər. Bu məsələni nəzərə alaraq, bir daha sosial şəbəkə istifadəçilərini və KİV nümayəndələrini yalnız Ali Baş Komandanımızın ictimaiyyətə çatdırdığı məlumatlara və Müdafiə Nazirliyinin rəsmi məlumatlarına istinad etməyə çağırırıq.
“Sonda yeni uğurlar münasibətilə ordu rəhbərliyi adından xalqımızı bir daha təbrik edirik. Əmin edirik ki, ordumuz işğal altında qalan digər torpaqlarımızı da tezliklə və mütləq şəkildə azad edəcək. Qələbə bizimlədir”, - deyə polkovnik-leytenant Anar Eyvazov bildirib.

Our troops control the operational situation along the entire front
During the day on October 19 and on the night of October 20, the combat operations against the enemy, attempting to resist in the Aghdere-Aghdam, Fizuli-Hadrut-Jabrayil and Gubadli-Zangelan directions of the front, continued with varying intensity. The enemy fired at our defensive positions using small arms, mortars, and howitzers.
As a result of the operations conducted by the Azerbaijan Army, a number of troops, 2 T-72 tanks, 4 BM-21 "Grad" MLRS, 1 D-30 gun-howitzer, and 5 auto vehicles of the enemy were destroyed and wrecked in different directions of the front.
At the same time, it became known that as a result of the artillery strikes by the Azerbaijan Army, a large number of military personnel of the enemy units of the 1st motorized rifle regiment of Armenian armed forces were killed and wounded. The personnel and military equipment of the 1st motorized rifle battalion of the regiment were completely destroyed. Deputy regiment commander Hovik Melkumyan, another official Gor Mirzoyan, as well as captain Vahab Asatryan, commander of the special forces unit positioned in the defensive line of the regiment were also neutralized.
As a result of actions taken by the Azerbaijan Army, an enemy unit withdrew from the battle positions in the defense area of the 2nd motorized rifle regiment.
There are many dead and wounded among the military personnel of the enemy units in the defense area of the 5th mountain rifle regiment. It is reported that the unit commander Norik Ağakelyan was among the wounded.
"Legion" detachment of mercenaries positioned in the defensive zone of the 18th motorized rifle division and reservists refused to take part in the fighting. It turned out that these groups, which suffered heavy losses, could not withstand the defense areas assigned to them and fled.
In addition, the reconnaissance company brought to the defense zone of the 10th mountain rifle division suffered casualties in terms of manpower. The unit, which lost two-thirds of its military personnel, was forced to retreat, leaving their positions.
30 servicemen of one of the enemy units, which launched a counterattack in the Fizuli direction of the front were destroyed by the fire strike of the Azerbaijan Army.
Regiment commander Colonel Tatul Ghazaryan, deputy regiment commander Armen Ohanyan and Commander of the 3rd battalion were also neutralized in the defense area of the 246th regiment as a result of special operations.