Elçin Əmirbəyov: Ermənistanın cinayətləri ilə bağlı video-foto sübutlar Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinə təqdim olunub
Azərbaycan oktyabrın 27-də Ermənistanın cinayət əməlləri ilə bağlı Avropa Məhkəməsinə müraciət edib. Sübutlar artıq Avropa Məhkəməsinə təqdim edilib. Azərbaycan tərəfi Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının ikinci maddəsi - həyat hüququnun pozulması ilə bağlı dolğun məlumatlar təqdim edib.
Bu barədə Azərbaycan Respublikası Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi Elçin Əmirbəyov Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törətdiyi cinayətlərlə bağlı ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun, beynəlxalq təşkilatların, yerli və beynəlxalq media qurumlarının nümayəndələri üçün oktyabrın 30–da Baş Prokurorluqda keçirilən brifinqdə bildirib.
Elçin Əmirbəyov qeyd edib ki, yaxın vaxtlarda müraciətə baxılacaq və Ermənistandan bununla bağlı izahat tələb olunacaq. Artıq video-foto sübutlar Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinə təqdim olunub. Xüsusilə kaset bombalardan istifadə ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara bildirilib.

Elchin Amirbayov: Azerbaijan appeals to European Court on Human Rights
Azerbaijan appealed to the European Court on Human Rights on October 27, Assistant to the First Vice President of Azerbaijan Elchin Amirbayov said at a briefing.
According to Amirbayov, the appeal stated the fact that as a result of the aggression of the Armed Forces of Armenia the rights of many people were violated.
"The facts about the violation of the European Convention on Human Rights have been also presented. The clause on the violation of the right to life allows considering the appeal of Azerbaijan. The appeal will be soon considered, and the Armenian side will be required to give the explanation,” he said.
“The respective video and photo pieces of evidence have already been submitted to the European Court of Human Rights. So, international organizations were informed about the use of cluster munitions by Armenian Armed Forces during missile attacks on Azerbaijani civilians," added the official.