Avstraliya kütləvi-informasiya vasitələri sentyabrın 27-də Ermənistan ordusunun Azərbaycana qarşı növbəti təxribatı və ordumuzun əks-hücuma keçərək işğal altında olan ərazilərdə apardığı hərbi əməliyyatlar barədə çoxsaylı məlumatlar yayıblar.
“SBS news”, “ABC net” və “The Sydney Morning Herald” nəşrlərində Ermənistan ordusunun növbəti təxribatı nəticəsində Dağlıq Qarabağ regionuna görə Azərbaycanla qarşıdurmanın növbəti dəfə gərginləşdiyi barədə məlumat verilib.
Vurğulanır ki, bu, 2016-cı ildən bəri cəbhədə tərəflər arasında müşahidə edilən ən böyük qarşıdurmadır.
Məqalələrdə münaqişənin gərginləşməsi ilə bağlı Türkiyə rəsmilərinin tutduğu mövqeyə, verdikləri bəyanatlara xüsusi diqqət yetirilir. Türkiyənin Müdafiə Naziri Hulusi Akarın sözləri sitat gətirilir: “Biz bütün mümkün olan vasitələrlə öz ərazilərinin bütövlüyünü qorumağa çalışan azərbaycanlı qardaşlarımızı müdafiə edəcəyik”.
Məqalələrdə münaqişənin tarixi barədə də məlumat verilir, qeyd edilir ki, artıq 30 ildən çox bir müddətdə davam edən münaqişə nəticəsində Ermənistan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunu və onun ətrafında yerləşən yeddi rayonu işğal edib.
Münaqişədə Ankaranın sıx mədəni və dil birliyinə malik olduğu Bakını sıx şəkildə müdafiə etdiyi xüsusi vurğulanır. Qeyd edilir ki, məhz bu münaqişəyə və Osmanlı imperiyası dövründə ermənilərin kütləvi qətli barədə Ermənistanın əsassız iddialarına görə Ankara Yerevanla diplomatik münasibətlər yaratmaqdan imtina edir.
H.Akarın sözləri növbəti dəfə sitat gətirilərək bildirilir: “Qafqazda sülhün və sabitliyin yolunda duran ən böyük əngəl Ermənistanın işğalçı siyasətidir. Ermənistan regionda yanğına səbəb ola biləcək bu siyasətindən əl çəkməlidir”.
Məqalələrdə Türkiyə Prezidentinin müşaviri İbrahim Kalının da bu qarşıdurmada Ermənistanın təqsirli olması barədə fikirlərinə yer verilib. Şəxsi “Twitter” səhifəsində son qarşıdurmanı kəskin qınayan İ.Kalın bildirib: ”Ermənistan növbəti dəfə beynəlxalq hüququ pozaraq, regionda sülhün və sabitliyin mövcudluğunda maraqlı olmadığını göstərdi”. İ.Kalın beynəlxalq ictimaiyyəti bu təhlükəli təxribatı dayandırması üçün Ermənistana təzyiq göstərməyə çağırıb.
“Azərbaycan tək deyil. O, Türkiyənin tam dəstəyinə arxayın ola bilər”, - deyə İ.Kalın vurğulayıb.
Yazılarda Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycanı daha geniş şəkildə dəstəkləyən bəyanatına da yer verilib. Türkiyənin Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlunun rusiyalı həmkarı Serqey Lavrovla münaqişəni bazar günü baş tutan telefon danışığı zamanı müzakirə etdiyi barədə də məqalələrdə məlumat yer alıb.

27 сентября в австралийских СМИ было опубликовано много информации об очередной провокации армянской армии против Азербайджана и военных действиях, проводимых нашей армией на оккупированных территориях.
Издания "SBS news", "ABC net" и "The Sydney Morning Herald" сообщили, что в результате очередной провокации со стороны армянской армии конфликт с Азербайджаном из-за Нагорно-Карабахского региона вновь обострился.
Подчеркивается, что это самый крупный конфликт, наблюдаемый между сторонами на фронте с 2016 года.
В статьях особое внимание уделяется позиции турецких официальных лиц относительно эскалации конфликта и сделанным ими заявлениям. Министр обороны Турции Хулуси Акар сказал: «Мы будем защищать наших азербайджанских братьев, которые всеми возможными средствами пытаются защитить целостность своих территорий».
В статьях также представлена информация об истории конфликта, отмечается, что в результате конфликта, продолжающегося более 30 лет, Армения оккупировала Нагорно-Карабахский регион Азербайджана и семь районов, прилегающих к нему.
В конфликте Анкара решительно защищает Баку, с которым у нее тесное культурное и языковое единство. Отмечается, что Анкара отказывается устанавливать дипломатические отношения с Ереваном именно из-за этого конфликта и безосновательных заявлений Армении о массовых убийствах армян во времена Османской империи.
Еще раз цитируются слова Х.Акара и сообщается: «Самым большим препятствием на пути к миру и стабильности на Кавказе является оккупационная политика Армении. Армения должна отказаться от этой политики, которая может вызвать пожар в регионе».
В статьях приводится мнение советника президента Турции Ибрагима Калына о вине Армении в этом конфликте. И. Калын, резко осудивший последний конфликт на своей личной странице в Twitter, заявил: «Армения в очередной раз нарушила международное право и показала, что не заинтересована в существовании мира и стабильности в регионе». И.Калын призвал международное сообщество оказать давление на Армению, чтобы остановить эту опасную провокацию.
«Азербайджан не одинок. Он может быть уверен в полной поддержке Турции», - сказал И.Калын.
В статьях также содержалось заявление Министерства иностранных дел Турции о более широкой поддержке Азербайджана. В статьях также сообщалось, что министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу обсудил конфликт со своим российским коллегой Сергеем Лавровым во время телефонного разговора в воскресенье.