Türkiyə XİN: Vicdanı və məsuliyyəti olan ölkələri Ermənistanın müharibə cinayətlərinə “dayan” deməyə çağırırıq
Ermənistanın oktyabrın 26-da elan olunan atəşkəsə məhəl qoymadan Azərbaycanda cəbhə bölgəsindən uzaqda mülki yaşayış yerlərini hədəfləyən davamlı hücumları ilə bütün insani və əxlaqi dəyərləri ayaqlar altına atmaqdadır.
Bu ifadələr Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin açıqlamasında əksini tapıb.
Açıqlamada deyilir: “Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu gün axşam saatları Bərdə şəhərinə endirdiyi raket zərbələri ilə biri iki yaşında uşaq olmaqla, dörd mülki şəxs həlak olub, 13 nəfər yaralanıb. Həyatını itirən qardaşlarımıza Allahdan rəhmət, Azərbaycan xalqına başsağlığı, yaralılara şəfa diləyirik. Ermənistanın insanlıq əleyhinə hücumlarını ən kəskin şəkildə qınayır, vicdanı və məsuliyyəti olan ölkələri Ermənistanın davam etdirdiyi müharibə cinayətlərinə “dayan” deməyə çağırırıq”.
Minsk qrupu həmsədrlərinin təşəbbüsü ilə bu günə qədər elan edilən üç atəşkəsin hər birinin Ermənistan tərəfindən pozulması xatırladılan açıqlamada “bu pozuntulara həmsədrlərdən hər hansı reaksiya gəlməməsini mənalı hesab edirik” ifadəsi yer alıb.

Turkish Foreign Ministry: We invite all countries with conscience and responsibility to call on Armenia to stop war crimes
Armenia’s ongoing attacks against civilian settlements outside the conflict zone in Azerbaijan despite the ceasefire announced yesterday (October 26) trample all universal humanitarian and moral values.
Today at the evening, the attack by the Armenian armed forces on the city of Barda killed four civilians including a 2-year-old child and wounded 13 others. We wish Allah’s mercy upon our brothers and sisters who lost their lives, a speedy recovery to the wounded and convey our condolences to the people of Azerbaijan.
We condemn in the strongest possible terms this heinous attack by Armenia and invite all countries with a conscience and responsibility to call on Armenia to stop the war crimes it continues to commit.
Despite the fact that all three ceasefires declared to this day through the initiatives of the Minsk Group Co-Chairs were violated each time by Armenia, we find it noteworthy that the countries of the Co-Chairs did not give any reaction to these violations.