Misir, Əlcəzair, İordaniya, Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt və digər ərəb ölkələrinin KİV-ləri Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu gün Azərbaycana qarşı törətdikləri genişmiqyaslı hərbi təxribatlar barədə silsilə materiallar yayırlar.
Sentyabrın 27-də səhər saatlarında Ermənistan silahlı qüvvələri müxtəlif silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə etməklə Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini və hərbi mövqelərini intensiv atəşə tutub. Hücum nəticəsində azərbaycanlı mülki əhali və hərbçilər arasında həlak olanlar və yaralananlar olub.
Ərəb ölkələrinin onlarla informasiya resursu – “əl-Vatan”, “ən-Nəhar”, “əl-Cəzirə”, “əl-Harir”, “Ruyanews”, “Şuruknews”, “əl-Diblumasi”, “əl-Cəzair”, “Radio əl-Cəzair”, “İİNAnews”,"una-oic", “Nabd”, “Djazairess”, “Asiaelyoum” və digər xəbər agentlikləri, teleradioları, qəzetləri baş verən hadisələri obyektiv işıqlandırır, ictimaiyyəti bu barədə müntəzəm məlumatlandırırlar.
Bir sıra ərəb KİV-ləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətində söylədiyi fikirlərə yer ayırıb, Azərbaycan tərəfinin münaqişə ilə bağlı mövqeyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin mülki əhalinin və yaşayış məntəqələrinin atəşə tutulmasının beynəlxalq konvensiyalara zidd olduğu vurğulanıb.

СМИ Египта, Алжира, Иордании, Саудовской Аравии, Кувейта и других арабских стран публикуют серию материалов о широкомасштабных военных провокациях, совершенных сегодня вооруженными силами Армении против Азербайджана.
Утром 27 сентября вооруженные силы Армении вели интенсивный обстрел населенных пунктов и военных позиций Азербайджана из различного оружия, в том числе тяжелой артиллерии. В результате обстрела были убиты и ранены азербайджанские мирные жители и военнослужащие.
Десятки информационных ресурсов арабских стран - "Аль-Ватан", "Аль-Нахар", "Аль-Джазира", "Аль-Харир", "Руяньюс", "Шурукньюс", "Ад-Диблюмаси", "Radio al-Jazair", "IINAnews", "una-oic", "Nabd", "Djazairess", "Asiaelyoum" и другие информационные агентства, телеканалы и газеты объективно освещают происходящие события и регулярно информируют о них общественность.
Ряд арабских СМИ осветили обращение Президента Азербайджана Ильхама Алиева к народу, и обратили внимание на позицию азербайджанской стороны в отношении конфликта. Также было подчеркнуто, что обстрел мирных жителей и населенных пунктов противоречит международным конвенциям.