Ermənistan Bakı-Novorossiysk neft kəmərini hədəf alıb
Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarını, habelə humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini pozaraq Azərbaycanın dinc əhalisini qəsdən hədəfə almaqla yaşayış məntəqələrini və strateji obyektləri raket və ağır artilleriya zərbələrinə məruz qoymağa davam edir.
18 oktyabr 2020-ci il tarixdə, saat 13 radələrində Ermənistan silahlı birləşmələri mühüm dağıntılara səbəb ola bilən müharibə üsullarından istifadə edib Azərbaycan Respublikasının Xızı rayonunun ərazisində hərbi hədəf olmayan xam neft və kondensat ixrac edən kəmərləri hədəfə almışdır:
Ermənistan silahlı qüvvələri hərbi əməliyyatlar aparılan ərazidən təxminən 300 kilometrdən artıq məsafədə yerləşən Xızı rayonu istiqamətində raket zərbələri endirməyə çalışmış, Azərbaycan Ordusunun hərbi hava hücumundan müdafiə qüvvələri tərəfindən havada zərərsizləşdirilməsi nəticəsində raketin içərisində olan partlayıcı hissəciklərin bir hissəsi Azərbaycan-Rusiya iqtisadi əməkdaşlığında strateji əhəmiyyətli Bakı-Novorossiysk neft kəmərinin Xızı rayonunun Sitalçay kəndindən keçən hissəsindən 250 metr məsəfəyə səpələnib.
Törədilmiş həmin cinayət nəticəsində neft ixrac edən və dağıdılması əhəmiyyətli maddi zərər vurulmasına səbəb ola bilən böyük ötürücülü xam neft və kondensat ixrac edən kəmərlər üçün təhlükəli şərait yaranmaqla infrastruktur obyektlərinə məxsus xüsusilə külli miqdarda əmlakların qəsdən məhv edilməsinə cəhd olunub.

Remains of missile shelled by Armenians were scattered in the area of the Baku-Novorossiysk oil pipeline
Armed forces of the occupant Republic of Armenia continue to violate the norms and principles of international law, the Geneva Conventions of 1949 and it’s Protocols, as well as the requirements of the humanitarian ceasefire with firing the settlements and strategic facilities from heavy artillery and various missile systems, deliberately targeting Azerbaijani civilians.
On October 18, 2020, about at 1 p.m., using war methods that can cause significant damage, Armenian armed forces targeted crude oil and condensate export pipelines which are the non-military targets in the Khizi region of Azerbaijan.
Armenian armed forces tried to launch missile strikes in the direction of Khizi, situated 300 kilometers far from the territory of military operations, a part of explosive fragments of the rocket missile has scattered 250 meters far from Baku—Novorossiysk oil pipeline, passing by Sitalchay of Khizi district, which is strategically important in economic cooperation between Azerbaijan-Russia, as a result of neutralization of rocket by the Air Defense Forces of the Azerbaijani Army on air.
Purposeful destruction of infrastructure facilities, especially the mass amount of properties, have been attempted to be destroyed as a result of the committed crime by creating a dangerous situation for pipelines, which export crude oil and of which destruction can cause serious financial damage, exporting crude oil and condensate with great transport capacity.