Ermənistanın fosforlu silah təxribatı ifşa olundu
Müdafiə Nazirliyi növbəti dəfə Ermənistanın mediyaya yalan məlumatlar ötürməsi barədə məlumat yayıb. Bildirilirdi ki, işğal altında olan Xocavənd istiqamətində yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1-ci ümumqoşun ordusunun 37-ci atıcı diviziyasının 3-cü motoatıcı alayının müdafiə sahəsindəki bölmələrinə xeyli sayda fosfor tərkibli yükün gətirildiyi barədə kəşfiyyat məlumatı daxil olub.
"Ehtimal olunur ki, fosfor tərkibli döyüş sursatının qeyd olunan ərazilərə gətirilməsində düşmənin məqsədi ilk növbədə onun Azərbaycan Ordusunun bölmələrinə qarşı tətbiq edilməsidir. Digər tərəfdən isə həmin sursatın guya bölmələrimiz tərəfindən əraziyə səpələndiyi barədə dezinformasiya yaymaqdır.
Artıq oktyabrın 30-da Ermənistan tərəfi guya Azərbaycan Ordusunun ağ fosfor tərkibli silah tətbiq etməsi barədə yalan və saxta məlumat yayıb və beləliklə də gələcək təxribatları üçün zəmin yaradır.

Armenia’s Phosphorus Weapon Provocation Exposed
The Ministry of Defence has once again spoken out on Armenia circulating false information in the media. The received intelligence reads that the units of the 3rd motorized rifle regiment of the 37th Infantry division of the 1st General Army of the Armenian Armed Forces towards occupied Khojavand have obtained large amounts of cargo of phosphorus.
‘We believe that the purpose the enemy pursues in bringing out phosphorus-containing ammunition in the mentioned areas is to put it to use against the units of the Azerbaijani Army or to spread misinformation that our units have allegedly scattered the ammunition in the area.
On 30 October, the Armenian side already circulated fake news that the Azerbaijani Army is allegedly employing weapons containing white phosphorus, thus laying the groundwork for future provocations.