Rusiya kütləvi informasiya vasitələri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətində səsləndirdiyi fikirləri geniş yayımlayıb.
Rusiyanın aparıcı informasiya agentlikləri, xəbər saytları və teleradio şirkətləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətində səsləndirdiyi fikirlərə geniş yer ayırıblar.
TASS, "Radio Sputnik", "Vesti Kavkaza", “İnterfaks”, “RBK” agentlikləri və xəbər resursları Azərbaycan Prezidentinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin ölkəmizin hərbçilərini və mülki əhalisini atəşə tutması, Azərbaycanın mülki əhalisi arasında itkilərin olması, Ermənistanın region üçün təhlükə yaratması, Azərbaycanın öz maraqlarını müdafiə etməsi barədə dediklərini oxucularına çatdırıb.
Rusiya KİV-lərinin materiallarında Prezidentin “Erməni əsgərinin bizim torpağımızda nə işi var?! Ermənistan ordusunun bizim torpağımızda nə işi var?! Heç kəs üçün sirr deyil ki, “Dağlıq Qarabağ ordusu”nun tərkibində olan şəxsi heyətin 90 faizi Ermənistan vətəndaşlarından ibarətdir. Ermənistan işğalçı dövlətdir, bu işğala son qoyulmalıdır və son qoyulacaqdır” sözləri yer alıb.

В российских СМИ широко освещались обращение Президента Азербайджана Ильхама Алиева к азербайджанскому народу.
Ведущие российские информационные агентства, новостные сайты, телерадиокомпании широко освещали заявления Президента Азербайджана Ильхама Алиева, прозвучавшие в его обращении к народу.
Агентства ТАСС, «Радио Sputnik», «Вести Кавказа», «Интерфакс», «РБК» и новостные ресурсы донесли до своих читателей сказанное Президентом Азербайджана об обстреле армянскими вооруженными силами азербайджанских военных и гражданского населения, жертвах среди мирного населения Азербайджана, угрозе со стороны Армении для региона и защите Азербайджаном своих интересов.
В материалах российских СМИ приводились цитаты из обращения президента Азербайджана к народу, в частности эта: «Что делает армянский солдат на нашей земле?! Что делает армянская армия на нашей земле?! Ни для кого не секрет, что 90 процентов личного состава «армии Нагорного Карабаха» состоит из граждан Армении. Армения – государство-оккупант, этой оккупации должен быть и будет положен конец».