Avstriyanın aparıcı xəbər agentliyi olan Avstriya Mətbuat Agentliyində (APA) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin Ermənistanın cəbhəboyu ərazilərdə törətdiyi növbəti hərbi təxribatı barədə bəyanatı yayılıb.
Bəyanatda Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirildiyi qeyd edilib. Bildirilib ki, mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar var, eləcə də çoxsaylı evlərə və mülki infrastruktura ciddi ziyan dəyib.
Ermənistanın yaşayış məntəqələrini, mülki əhalini qəsdən hədəfə alması beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə konvensiyalarının kobud surətdə pozulmasıdır. Mülki insanların hədəfə alınması Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş hazırlığına daxil edilmiş taktikadır və onun ən bariz nümunəsi 1992-ci ilin fevral ayında törədilmiş Xocalı soyqırımıdır.
Qeyd edilib ki, Ermənistanın bu təxribatı beynəlxalq hüquqa, norma və prinsiplərə ziddiyyət təşkil edir, eləcə də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu regional sülh və sabitlik üçün əsas təhlükədir. Digər tərəfdən BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasının ümumi debatlarının keçirildiyi, dünyanın COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizə apardığı şəraitdə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi növbəti hərbi avantüra və təxribata əl atıb.
Yekunda qeyd edilib ki, yaranmış vəziyyətə və hadisələrin gələcək inkişafına görə bütün məsuliyyət tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Austria Press Agency (APA), a leading news agency of Austria, covered the statement made by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, regarding Armenia’s next military provocations.
“The bombardment of densely populated civilian areas and installations situated along the front line by Armenia's armed forces has been deliberate and targeted. There are reports of dead and wounded among civilians and military servicemen. Extensive damage has been inflicted on many homes and civilian infrastructure.
Armenia's deliberate targeting of residential areas and civilians is a gross violation of international humanitarian law, including the Geneva Convention of 1949. Targeting the civilian population is a tactic incorporated in the combat training of Armenia's armed forces, and the Khojaly genocide perpetrated in February 1992 has been a vivid testimony to that,” APA quoted the top Azerbaijani official as saying.
Referring to the Azerbaijani presidential aide, the Austrian news agency said that Armenia's ongoing military aggression against Azerbaijan and the presence of the armed forces of Armenia in Azerbaijan's occupied territories have remained a significant threat to regional peace and security.
“With the General Debate at the UN General Assembly's 75th Session underway and the world fighting the COVID-19 pandemic, Armenia's political-military leadership has resorted to another military adventure and a provocation. By doing so, Armenia's leadership demonstrated once again a flagrant disregard for international law, UN Charter and the international community. The responsibility for the present situation and future developments lie squarely with Armenia's political-military leadership,” the news agency cited Hajiyev as saying.