Avstriyanın aparıcı xəbər agentliyi olan Avstriya Mətbuat Agentliyində (APA) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin Ermənistanın cəbhəboyu ərazilərdə törətdiyi növbəti hərbi təxribatı barədə bəyanatı yayılıb.
Bəyanatda Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirildiyi qeyd edilib. Bildirilib ki, mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar var, eləcə də çoxsaylı evlərə və mülki infrastruktura ciddi ziyan dəyib.
Ermənistanın yaşayış məntəqələrini, mülki əhalini qəsdən hədəfə alması beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə konvensiyalarının kobud surətdə pozulmasıdır. Mülki insanların hədəfə alınması Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş hazırlığına daxil edilmiş taktikadır və onun ən bariz nümunəsi 1992-ci ilin fevral ayında törədilmiş Xocalı soyqırımıdır.
Qeyd edilib ki, Ermənistanın bu təxribatı beynəlxalq hüquqa, norma və prinsiplərə ziddiyyət təşkil edir, eləcə də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu regional sülh və sabitlik üçün əsas təhlükədir. Digər tərəfdən BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasının ümumi debatlarının keçirildiyi, dünyanın COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizə apardığı şəraitdə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi növbəti hərbi avantüra və təxribata əl atıb.
Yekunda qeyd edilib ki, yaranmış vəziyyətə və hadisələrin gələcək inkişafına görə bütün məsuliyyət tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Заявление помощника Президента Азербайджанской Республики - заведующего отделом внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева об очередной военной провокации, совершенной Арменией в прифронтовых районах, было опубликовано в ведущем информационном агентстве Австрии - Австрийском агентстве печати (АРА).
В заявлении отмечалось, что обстрел вооруженными силами Армении мирных жителей и объектов гражданской инфраструктуры в прифронтовых районах велся преднамеренно и целенаправленно. Сообщалось, что были убитые и раненые из числа мирных жителей и военнослужащих, а многочисленные дома и гражданская инфраструктура получили серьезные повреждения.
Преднамеренные обстрелы Арменией населенных пунктов и гражданского населения являются грубым нарушением международного гуманитарного права, в том числе Женевских конвенций 1949 года. Нацеливание на мирных жителей является тактикой, включенной в боевую подготовку вооруженных сил Армении, и ее наиболее ярким примером является совершенный в феврале 1992 года Ходжалинский геноцид.
Было отмечено, что эта провокация Армении противоречит международному праву, нормам и принципам, а также то, что присутствие вооруженных сил Армении на оккупированных территориях Азербайджана является главной угрозой миру и стабильности в регионе. С другой стороны, было отмечено, что в условиях, когда проходят общие дебаты 75-й сессии Генассамблеи ООН, а мир борется с пандемией COVID-19, политическое и военное руководство Армении пошло на очередную военную авантюру и провокацию.
В заключение было отмечено, что вся ответственность за сложившуюся ситуацию и дальнейшее развитие событий полностью ложится на политическое и военное руководство Армении.