Rumıniyanın nüfuzlu KİV-ləri, o cümlədən “Amosnews” xəbər agentliyi, “News24hours” xəbər portalı, “Ultima Ora” (Son Saat) qəzeti Ermənistanın növbəti hərbi təxribatı barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin bəyanatını yayıb.
Rumıniya ictimaiyyətinin diqqətinə Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatı çatdırılıb. Qeyd olunub ki, sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub. Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirilib. Mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar barədə məlumatlar var. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
O cümlədən Rumıniya KİV-ləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətini geniş işıqlandırılıb, “Şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayacaq”, “Ermənistan lazımi cavabı aldı və alacaq” kimi bəyanatlar məlumatlarda yer alıb.

Romania’s leading media outlets, including Amosnews news agency, News24hours news portal and Ultima Ora newspaper, highlighted the statement made by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, regarding Armenia’s next military provocations.
The Romanian public was also informed about the statement issued by the Azerbaijani Defense Ministry.
“Around 06:00 hours, on 27 September 2020, the armed forces of Armenia blatantly violated the ceasefire regime and using large-caliber weapons, mortar launchers and artillery launched an intensive attack on the positions of the armed forces of Azerbaijan along the frontline, as well as the villages of Gapanli of Tartar district, Chiragli and Orta Garavand of Aghdam district, Alkhanli and Shukurbayli of Fuzuli district and Jojug Marjanli of Jabrayil district. The bombardment of densely populated civilian areas and installations situated along the front line by Armenia's armed forces has been deliberate and targeted. There are reports of dead and wounded among civilians and military servicemen. Extensive damage has been inflicted on many homes and civilian infrastructure,” the media outlets cited the Azerbaijani Defense Ministry as saying.
The Romanian media outlets also widely covered the appeal Azerbaijani President Ilham Aliyev made to the nation.