Rumıniyanın nüfuzlu KİV-ləri, o cümlədən “Amosnews” xəbər agentliyi, “News24hours” xəbər portalı, “Ultima Ora” (Son Saat) qəzeti Ermənistanın növbəti hərbi təxribatı barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin bəyanatını yayıb.
Rumıniya ictimaiyyətinin diqqətinə Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatı çatdırılıb. Qeyd olunub ki, sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub. Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirilib. Mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar barədə məlumatlar var. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
O cümlədən Rumıniya KİV-ləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətini geniş işıqlandırılıb, “Şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayacaq”, “Ermənistan lazımi cavabı aldı və alacaq” kimi bəyanatlar məlumatlarda yer alıb.

Влиятельные средства массовой информации Румынии, в том числе информационное агентство «Amosnews», информационный портал «News24hours», газета «Ultima Ora» («Последний час»), опубликовали заявление помощника Президента Азербайджанской Республики, заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева об очередной военной провокации Армении.
Информация Министерства обороны Азербайджана была доведена до сведения румынской общественности. Отмечается, 27 сентября около 06:00 вооруженные силы Армении, осуществив масштабные провокации, подвергли интенсивному обстрелу позиции Азербайджанской армии вдоль всей линии фронта и наши населенные пункты, расположенные в прифронтовой зоне из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок различного калибра. Интенсивному обстрелу противник подверг село Гапанлы Тертерского района, села Чираглы и Орта Гервенд Агдамского района, села Алханлы и Шукюрбейли Физулинского района и село Джоджуг Марджанлы Джебраильского. Обстрел вооруженными силами Армении гражданского населения и объектов компактного проживания в прифронтовыой полосе велся преднамеренно и целенаправленно. Сообщается о жертвах и раненых среди мирного населения и военнослужащих. Серьезные повреждения получили многочисленные жилые дома и гражданские объекты.
В частности, в румынских СМИ широко освещалось обращение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева к народу, приводились цитыта из его речи: «Кровь наших шехидов не останется на земле», «Армения получила и получит наказание».