Rusiya KİV-ləri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozması ilə bağlı bəyanatında səsləndirilən fikirlərə geniş yer verib.
Rusiyanın aparıcı KİV-ləri bu gün Ermənistanın cəbhəboyu təmas xəttində törətdiyi təxribatı barədə materiallarda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin bəyanatına istinad edib. Bir çox kütləvi informasiya vasitələri, o cümlədən TASS, “RİA Novosti”, “RBK” agentlikləri, aparıcı xəbər saytlarında bəyanatdan sitatlar yer alıb.
Xəbər resursları Azərbaycan Prezidentinin köməkçisinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini intensiv atəşə tutması, mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananların olması, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısının alınması, mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri əks-həmlə tədbirlərini həyata keçirməsi barədə fikirlərini təqdim edib. KİV-lər H.Hacıyevin bəyanatına istinadla Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın yeni təcavüz aktı həyata keçirməyə və müharibəyə hazırlaşdığı barədə dəfələrlə xəbərdarlıq etməsini, yaranmış vəziyyətə və hadisələrin gələcək inkişafına görə bütün məsuliyyətin tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü diqqətə çatdırıb.

В российских СМИ широко освещались мнения, высказанные в заявлении помощника Президента Азербайджанской Республики, заведующего отделом внешней политики Администрации Президента Азербайджанской Республики Хикмета Гаджиева, который сообщил, что 27 сентября около 06:00 ВС Армении грубого нарушили режима прекращения огня.
Ведущие СМИ России сослались на заявление помощника Президента Азербайджанской Республики, заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева в своих материалах о провокациях, совершенных Арменией на линии соприкосновения. Заявление цитируют многие СМИ, в том числе ТАСС, агентства «РИА Новости», «РБК» и ведущие новостные сайты.
Новостные ресурсы сообщали о том, что вооруженные силы Армении грубо наружили режим прекрщения огня и вели интенсивный обстрел по позициям Азербайджанской Армии, расположенным в прифронтовой полосе, есть убитые и раненые среди мирного населения и военнослужащих. Ссылаясь на заявление Х.Гаджиева, СМИ отмечают, что Азербайджан неоднократно предупреждал международное сообщество о том, что Армения готовится к новому акту агрессии и войне, и что вся ответственность за нынешнее положение и будущее развитие событий полностью ложится на политическое и военное руководство Армении.