Ermənistan humanitar atəşkəslə bağlı Moskvada əldə olunmuş razılaşmaya hörmət etmir
Bunu Fransanın “L’Opinion” qəzetinə müsahibəsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi səfir Elçin Əmirbəyov bildirib.
Elçin Əmirbəyov qeyd edib ki, cümə günü Moskvada imzalanan humanitar atəşkəs razılaşmasından sonra da vəziyyət dəyişməz olaraq qalır: “Moskva görüşündən əvvəl vəziyyət necə idisə, elə də davam edir. Üstəlik, bazar gününə keçən gecə daha intensiv hal alıb. Ermənistandan atılan ballistik raketlər Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri Gəncəyə düşüb, nəticədə 9 nəfər həyatını itirib və 34 nəfər yaralanıb. Mingəçevirdəki “Azərbaycan” İstilik Elektrik Stansiyası da hədəfə alınıb”, - deyə E.Əmirbəyov qeyd edib.
Birinci vitse-prezidentin köməkçisi bildirib ki, Azərbaycan ərazisi separatçıların qruplaşdığı Dağlıq Qarabağ bölgəsindən deyil, Ermənistandan - Vardenis bölgəsi və Sevan gölünün cənub-şərqindən raket atəşinə tutulur: “Bu, bir tələdir. Çünki Ermənistanın Rusiya ilə müdafiə sazişi Dağlıq Qarabağ üçün keçərli deyil. Azərbaycanın Ermənistan ərazisinə cavab zərbələri isə hadisələrin gedişatını dəyişə bilər”.

Elchin Amirbayov: Armenia disrespects agreement on humanitarian ceasefire achieved in Moscow
"Armenia does not respect the agreement on humanitarian ceasefire achieved in Moscow, " said Assistant to Azerbaijan`s First Vice-President Elchin Amirbayov in his interview with French “L’Opinion” newspaper.
He said the situation remained unchanged despite the signing of the humanitarian ceasefire agreement in Moscow on Friday. "The situation continues just as it was before the Moscow meeting. Moreover, it aggravated even further on Sunday night. Ballistic missiles fired from Armenia hit Ganja, Azerbaijan`s second largest city, killing 9 and wounding 34 people. They also targeted "Azerbaijan" Thermal Power Station in Mingachevir."
Elchin Amirbayov said missiles were fired into Azerbaijan`s territory not from the Nagorno-Karabakh region where the separatists are grouped, but from Armenia - from Vardenis region and sourtheast of the Sevan lake. "This is a trap because Armenia`s defense agreement with Russia does not apply to Nagorno-Karabakh. And Azerbaijan`s strikes on Armenian territory in retaliation may change the course of events," he added.