Misirin “Rayetmısr” və “Egyptnewsonline” informasiya portalları Ermənistanın növbəti hərbi təxribatı barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi- Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin bəyanatını yayıb.
Misir ictimaiyyətinin diqqətinə Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatı çatdırılıb. Qeyd olunub ki, sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirilib. Mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar barədə məlumatlar var. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Bəyanatda bildirilib ki, Ermənistanın yaşayış məntəqələrini, mülki əhalini qəsdən hədəfə alması beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə konvensiyalarının kobud surətdə pozulmasıdır. Mülki insanların hədəfə alınması Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş hazırlığına daxil edilmiş taktikadır və onun ən bariz nümunəsi 1992-ci ilin fevral ayında törədilmiş Xocalı soyqırımıdır.
Digər ərəb ölkələrində də izlənilən portallarda qeyd edilib ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısının alınması, mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri əks-həmlə tədbirlərini həyata keçirir.

Египетские информационные порталы Rayetmısr и Egyptnewsonline опубликовали заявление помощника Президента Азербайджанской Республики - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева об очередной военной провокации со стороны Армении.
Информация министерства обороны Азербайджана была доведена до сведения египетской общественности. Отмечалось, что 27 сентября около 06:00 вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня и атаковали позиции Азербайджанской Армии, расположенные в прифронтовой полосе, сел Гапанлы Тертерского района, Чираглы и Орта Гарвянд Агдамского района, Алханлы Физулинского района и Джоджуг Марджанлы Джебраильского района, вели интенсивный огонь из крупнокалиберных орудий, минометов и артиллерийских установок различного калибра.
Обстрелы вооруженных сил Армении гражданского населения и объектов гражданской инфрструктуры прифронтовых территорий были преднамеренными и велись целенаправленно. Сообщалось о жертвах и раненых среди мирного населения и военнослужащих. Серьезные повреждения получили многочисленные жилые дома и гражданские объекты.
В заявлении говорилось, что преднамеренные обстрелы Арменией жилых районов и гражданского населения являются грубым нарушением международного гуманитарного права, в том числе Женевских конвенций 1949 года. Нацеливание на мирных жителей является тактикой, включенной в боевую подготовку вооруженных сил Армении, и ее наиболее ярким примером является совершенный в феврале 1992 года Ходжалинский геноцид.
На порталах, за которыми следят и другие арабские страны, было отмечено, что Вооруженные силы Азербайджана проводят необходимые контрнаступательные мероприятия, чтобы предотвратить очередную военную агрессию Армении и обеспечить безопасность мирного населения.