Gürcüstanın aparıcı kütləvi informasiya vasitələri (KİV) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi- Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozması ilə bağlı bəyanatını yayıb.
Ölkənin aparıcı report.ge, 24news.ge, newsday.ge, dalgatv.ge və digər informasiya portallarında Azərbaycan, gürcü, rus və ingilis dillərində yayımlanan materiallarda sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutması barədə məlumatlar oxuculara təqdim olunur.
Materiallarda Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirilib. Mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar barədə məlumatlar var. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəydiyi də diqqətə çatdırılır.
H.Hacıyevin bəyanatının olduğu kimi yayıldığı materiallarda deyilir: “Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə zərbələrin endirilməsi, mülki insanların və obyektlərin iriçaplı silahlardan atəşə tutulması beynəlxalq hüquqa əsasən Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzü və güc tətbiq etmək aktıdır.
Azərbaycan Respublikası silahlı qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısının alınması, mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri əks-həmlə tədbirlərini həyata keçirir”.
Gürcüstan KİV-ləri, həmçinin Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin cəbhədəki vəziyyət və erməni təxribatları barədə məlumatlarını da yayıb.

Georgia’s leading media outlets published the statement made by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, regarding Armenia’s gross violation of the ceasefire with Azerbaijan
Report.ge, 24newsge, newsday.ge, dalgatv.ge and other news portals reported in Azerbaijani, Georgian, Russian and English that Armenian armed forces, in a gross violation of the ceasefire and using large-caliber weapons, mortar launchers and artillery pieces, launched an intensive attack on the positions of the armed forces of Azerbaijan along the frontline, as well as the villages of Gapanli of Tartar district, Chiragli and Orta Garavand of Aghdam district, Alkhanli and Shukurbayli of Fuzuli district and Jojug Marjanli of Jabrayil district.
The bombardment of densely populated civilian areas and installations situated along the front line by Armenia's armed forces has been deliberate and targeted. There are reports of dead and wounded among civilians and military servicemen. Extensive damage has been inflicted on many homes and civilian infrastructure, according to media reports.
“According to international law, Armenian armed forces' strikes against the positions of Azerbaijan's army, against the civilians and civilian infrastructure, with the use of large-caliber weapons, are Armenia's yet another military aggression and an act of the use of force against Azerbaijan. The armed forces of the Republic of Azerbaijan are undertaking necessary counter-offensive measures to prevent Armenia's another military aggression and ensure the security of the civilian population,” news portals cited Hikmat Hajiyev as saying.
Georgia’s media outlets also referred to the Azerbaijani Defense Ministry’s statements on the situation on the frontline and Armenian provocations.