Sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciəti Türkiyə mediasında geniş işıqlandırılıb.
Azərbaycan Prezidentinin çıxışı Türkiyənin “Anadolu Xəbər Agentliyi”, “TRT”, "7sabah" “Haber Global” kimi əsas media qurumları tərəfindən canlı və ya baş xəbər olaraq yayımlanıb.
“Qarabağ Azərbaycandır!”, “Şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayacaq”, “Ermənistan lazimi cavabı aldı və alacaq” kimi sərlövhələrlə yayımlanan xəbərlərdə ölkə başçımızın “Düşmən atəşi nəticəsində mülki əhali və hərbçilərimiz arasında itkilər, yaralananlar var. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Onların qanı yerdə qalmayacaqdır. Azərbaycan Ordusu hazırda düşmənin hərbi mövqelərinə atəşlər, zərbələr endirir və bu zərbələr nəticəsində düşmənin bir çox hərbi texnikaları sıradan çıxıb. Bu, erməni faşizminin növbəti təzahürüdür.
Son vaxtlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təxribatları müntəzəm xarakter almışdır. İyul ayında Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində yenə də artilleriya atəşi nəticəsində hərbçilərimiz və bir mülki şəxs həlak olmuşdur. Heç kəsə sirr deyil ki, ilk atəşi, o cümlədən artilleriya atəşini Ermənistan açıbdır və ilk həlak olanlar da məhz Azərbaycan hərbçiləri olmuşdur. Azərbaycan düşmənə layiqli cavabını verdi və düşmən bir santimetr irəliyə gedə bilmədi. Düşmən dayandırıldı, ölkəmizin ərazi bütövlüyü qorundu. Sarsıdıcı zərbələr nəticəsində Ermənistan tərəfi məcbur olub acı məğlubiyyətlə razılaşdı. Mən bu barədə demişəm, bir daha demək istəyirəm, əgər bizim istəyimiz olsaydı, hərbi döyüşləri Ermənistan ərazisinə keçirə bilərdik. Ancaq bizim Ermənistan ərazisində hərbi hədəflərimiz yoxdur və belə olan halda bir neçə gündən sonra atəş dayandırılmışdır.
Azərbaycan heç bir təxribata əl atmamışdır. Azərbaycan, sadəcə olaraq, öz maraqlarını müdafiə edir, öz mövqeyini dəstəkləyir və öz siyasətini alnıaçıq aparır. Biz dəfələrlə bəyan etmişik ki, Dağlıq Qarabağ əzəli tarixi Azərbaycan torpağıdır və bu, həqiqətdir. Ermənistanın baş naziri deyəndə “Qarabağ Ermənistandır”, bu, yalandır. Mən deyəndə ki, “Qarabağ Azərbaycandır”, bu, həqiqətdir. Bütün dünya Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi tanıyır. Tarixi ədalət bizim tərəfimizdədir. Qarabağ Azərbaycandır!” fikirləri yer alıb.

The address by Azerbaijani President Ilham Aliyev to the nation on September 27 was widely covered by Turkish media outlets.
The speech by the Azerbaijani president was broadcast live or disseminated as breaking news by Anadolu Agency, TRT, 7 Sabah and Haber Global TV channels.
“As a result of the enemy fire, there are casualties among the civilian population and our servicemen. Some people have been wounded. May God rest our martyrs in peace! Their blood will not remain unavenged. The Azerbaijani Army is currently firing on the enemy's military positions, and as a result of these strikes, many units of the enemy's military equipment have been destroyed. This is another manifestation of Armenian fascism.
Armenia's military provocations against Azerbaijan have become regular of late. In July, our servicemen and a civilian were killed as a result of artillery fire in the direction of Tovuz on the Armenian-Azerbaijani border. It is no secret that the first fire, including artillery fire, was opened by Armenia, and the first victims were Azerbaijani servicemen. Azerbaijan gave a fitting rebuff to the enemy and they could not move an inch forward. The enemy was stopped and the territorial integrity of our country was protected. As a result of the crushing blows, the Armenian side was forced to accept a bitter defeat. I have said this and I want to say again that if we had wanted, we could have conducted military battles on the territory of Armenia. However, we do not have military targets in Armenia, and this being the case, a ceasefire was introduced a few days later.
Azerbaijan has not resorted to any provocation. Azerbaijan simply defends its interests, supports its position and pursues its policy openly. We have repeatedly stated that Nagorno-Karabakh is historical and ancient land of Azerbaijan, and this is true. When the prime minister of Armenia says that “Karabakh is Armenia”, it is a lie. When I say that “Karabakh is Azerbaijan”, it is true,” Turkey’s media outlets President Ilham Aliyev as saying.