Azərbaycan Ordusunun qətiyyətli əks-hücum əməliyyatı davam edib
Azərbaycan Ordusunun qətiyyətli əks-hücum əməliyyatı davam edib. Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Ağstafa rayonu sahəsində uçuş keçirməyə cəhd göstərən düşmənin pilotsuz uçuş aparatı Hava Hücumundan Müdafiə bölmələrimiz tərəfindən dərhal məhv edilib. Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin mətbuat katibi polkovnik-leytenant Anar Eyvazov oktyabrın 8-də Hərbi İnformasiya Mərkəzində keçirilən brifinqdə deyib.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat katibi qeyd edib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi hissəsinin qərargahına, infrastrukturuna və silah-sursat anbarlarına bölmələrimiz tərəfindən artilleriya zərbələri endirilib. Yerdəyişməyə cəhd göstərən düşmənin döyüş texnikasından ibarət hərbi kolonu dəqiq artilleriya atəşi ilə darmadağın edilib. Ordumuzun dəqiq atəş zərbələri nəticəsində cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində düşmənin 10-dək tankı, 6 ədəd D-20 topu, 1 ədəd “Akasiya” özüyeriyən artilleriya qurğusu, 30-dək avtomobil texnikası və xeyli sayda canlı qüvvəsi məhv edilib.
Ermənistan ordusunun 1-ci və 7-ci alaylarının müdafiə sahələrində yerləşən bölmələrinin bir qrup əsgəri döyüş mövqelərini özbaşına tərk edərək fərarilik ediblər.
Anar Eyvazov bildirib ki, məğlubiyyətlə üzləşən Ermənistan silahlı qüvvələri Goranboy, Tərtər, Ağdam, Ağcabədi rayonlarını, o cümlədən “Toçka-U” taktiki raket kompleksindən istifadə edərək Bərdə rayonunu artilleriya və raket atəşinə tutub. Azərbaycanlı mülki əhali arasında ölən və yaralananlar var. Ordumuz adekvat tədbirlər görür. Azərbaycan Ordusunun atəş zərbələri endirdiyi bütün hədəflər beynəlxalq humanitar hüquq normaları və prinsiplərinə uyğun olaraq legitim xarakter daşıyır.
“Döyüşdə iştirak edən bölmələrimizin maddi – texniki təminat baxımından heç bir problemi yoxdur. Şəxsi heyət, o cümlədən hərbi texnika və döyüş vasitələrimiz bütün növ təminat vasitələri ilə tam şəkildə təmin edilib. Xüsusilə qeyd etmək istəyirəm ki, ordumuz əks-hücum əməliyyatı başlayandan bu günədək işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızdan bir addım belə geri çəkilməyib. Əksinə, əməliyyat planına uyğun bütün tədbirlər fasiləsiz davam etdirilir. İstiqamət Qarabağdır. Qələbə bizimlədir”, - deyə Anar Eyvazov vurğulayıb.

The determined counter-offensive operation of the Azerbaijani Army continues
At present, the Azerbaijani armies are successfully continuing counter-offensive operations, Spokesman for the Azerbaijani Defense Ministry, Lieutenant Colonel Anar Eyvazov said during the briefing.
“Up to 10 tanks, about 30 military vehicles and a lot of servicemen of the Armenian armed forces were destroyed over the past day,” Eyvazov said. "Having left their combat posts without permission, the servicemen of the Armenian armed forces fled."
The Azerbaijani Armed Forces continue counter-offensive operations on the front line, Spokesman for the Azerbaijani Defense Ministry, Lieutenant Colonel Anar Eyvazov said.
“During the ongoing battles, the units of the Armenian Armed Forces, suffering heavy losses, were forced to retreat,” Eyvazov said.
“The Azerbaijani army has captured new strongholds, destroyed military equipment of the Armenian Armed Forces. As a result of artillery strikes on subdivisions of the armed forces of the occupying country, the command post on the defense line of the 5th mountain rifle regiment of the Armenian Armed Forces was destroyed,” said the spokesman.
The lieutenant colonel also noted that one tank and three artillery units of the Armenian Armed Forces were destroyed as a result of a precise artillery strike.
“The 1st regiment of the Armenian Armed Forces is experiencing serious difficulties with food supplies. In this regard, the personnel of the units of the Armenian Armed Forces voluntarily leave the combat positions. Other divisions have serious problems with ammunition and fuel. Due to the lack of communication between the units of the Armenian Armed Forces in some areas of the defense, they shot at each other, there are killed and wounded," Eyvazov said.
"Since the beginning of the counter-offensive, our army has not taken a single step back from the liberated lands," Defense Ministry spokesman Anar Eyvazov said.
According to him, Azerbaijani army is taking adequate measures against the enemy: “All targets fired by the Azerbaijani Army are legitimate in accordance with international law. Since the beginning of the counter-offensive, our army has not taken a single step back from the liberated lands. On the contrary, all activities in accordance with the operational plan continue uninterrupted. The direction is Karabakh. Victory is with us."