Ermənistan silahlı qüvvələrinin illər uzunu həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasəti və mülki əhalini atəşə tutması beynəlxalq hüquqa təhdiddir. Buna görə regiondakı bütün xoşagəlməz hadisələrə görə Ermənistan məsuliyyət daşıyır. Türkiyə hər zaman olduğu kimi Azərbaycanın yanında olacaqdır.
Bu ifadələr Ermənistanın hərbi təxribatları nəticəsində iki ölkə arasında yaranmış gərgin vəziyyətlə bağlı Türkiyənin aparıcı kütləvi informasiya vasitələrində yayılmış məlumatlarda əksini tapıb.
Anadolu agentliyi, TRT HABER, A HABER, Haber Global telekanalları və digər media orqanlarının Ermənistan və Azərbaycan arasındakı gərginliyin səbəb və məqsədləri ilə bağlı geniş analitik xarakterli reportajlar yaymaqda davam edirlər. Diqqətə çatdırılır ki, Ermənistan silahlı qüvvələri azğınlaşmış şəkildə sərhəd bölgəsində mülki azərbaycanlıları hədəf alıb. Azərbaycan Ordusu müdafiə tədbirlərini gücləndirmək və cəza tədbirləri həyata keçirmək məcburiyyətindədir.

Политика агрессии, проводимая вооруженными силами Армении на протяжении многих лет, и обстрел мирного населения представляет собой угрозу международному праву. Поэтому ответственность за все неприятные события в регионе несет Армения. Турция, как всегда, поддержит Азербайджан.
Эти заявления нашли отражение в опубликованной в ведущих СМИ Турции информации о напряженной ситуации между двумя странами в результате военных провокаций Армении.
Агентство Anadolu, телеканалы TRT HABER, A HABER, Haber Global TV и другие медиа-органы продолжают транслировать обширные аналитические репортажи о причинах и целях напряженности между Арменией и Азербайджаном. Следует отметить, что вооруженные силы Армении преднамеренно наносили удары по мирным азербайджанцам в приграничном районе. Азербайджанская Армия обязана усилить меры обороны и осуществить карательные меры.