Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin üzvləri Prezident İlham Əliyevə məktub ünvanlayıblar
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin üzvləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə məktub ünvanlayıblar.
Azərbaycan Respublikasının ərazisi olan Dağlıq Qarabağda Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən başlanılan və gərginliyin artmasına, eləcə də insanların həlak olmasına səbəb olan bu son qarşıdurmanı kədər hissi ilə izləyirik.
BMT-nin Baş katibi bir çox dünya liderləri tərəfindən də dəstəklənən və beynəlxalq hüququn prinsiplərindən irəli gələn çoxtərəfli dünya düzəninə bir daha çağırış edib. Biz Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində, bütün cəbhəboyu artilleriya hücumlarını qətiyyətlə pisləyirik. 1994-cü ildə qəbul olunmuş atəşkəs rejiminin Ermənistan tərəfindən pozulması və bunun dinc əhalinin həlak olması ilə nəticələnməsi ilk dəfə deyil ki, baş verir.
Dünya bir daha agah olsun ki, Ermənistan bu vaxta qədər işğalçı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 nömrəli qətnamələrini yerinə yetirməyib. Azərbaycanın dinc əhalisinə və mülki obyektlərinə edilən hücumlar beynəlxalq humanitar hüququn və insan hüquqlarının ciddi pozulmasıdır.
Cənab Prezident,
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinə göstərdiyiniz davamlı dəstəyə görə Sizə minnətdarıq, Qəyyumlar Şurasına verdiyiniz status sayəsində 8 il ərzində mərkəz dünyada tanınmış bir instituta çevrilib. Bu gün Mərkəzin həmsədrləri xanım Vayra Vike-Freyberqa, doktor İsmayıl Serageldin və Baş katibin fədakar əməyi sayəsində öz üzvlərimizi səfərbər edərək Dağlıq Qarabağ münaqişəsini müttəfiqlərimizin, tərəfdaşlarımızın və xalqlarımızın diqqətinə çatdırırıq.
Xahiş edirik kədər və anlayış hisslərimizlə bərabər, cənab Prezident, ən yüksək hörmət və ehtiramlarımızı qəbul edəsiniz.
Rosen Plevneliev
2012-2017-ci illərdə Bolqarıstanın Prezidenti
Recep Meydani
1997-2002-ci illərdə Albaniyanın Prezidenti
Hikmet Çetin
1991-1994-cü illərdə Türkiyənin Xarici İşlər naziri, 1997-1999-cu illərdə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri"

Members of Nizami Ganjavi International Center send letter to President Aliyev
"With sorrow we follow the recent conflict in the territory of Azerbaijan Republic, Nagorno-Karabakh, which was started by Armenian forces and incurred casualties bringing about this escalation.
Secretary-General of the UN, supported by many world leaders, has reiterated his call for a multilateral world order, governed by international law, we would like to express our strongest condemnation over the artillery attacks by Armenian military forces along the frontline in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan. Not for the first time, ceasefire lines established since 1994 have been violated and civil casualties are being deplored.
The world needs to be reminded that the Republic of Armenia has so far utterly failed to unconditionally comply and fully implement UN Security Council resolutions 822, 853, 874 and 884, calling inter alia for a complete and immediate withdrawal of occupying forces from all occupied regions of the Republic of Azerbaijan. These attacks against the Azerbaijani civilian population and civilian objects constitute a serious violation of international humanitarian and human rights law.
We are grateful for your, continued support to the Nizami Ganjavi International Center as well as status you gave to the Board of Trustees which made it in 8 years a well-known institution. Today with leadership of co-chairs Madame Vaira Vike-Freiberga and Dr. Ismail Serageldin and dedicated work of Secretary General we could mobilize our Members to bring Nagorno-Karabakh issue to the attention of our ally’s, partners and own people.
Along with our sympathy and understanding, please accept Mr. president, the assurances of our highest respect and consideration," the letter said.
The letter was signed by Rosen Plevneliev (President of Bulgaria 2012-2017), Rexhep Meidani (President of Albania 1997-2002), Hikmet Cetin (Minister of Foreign Affairs of Turkey 1991-1994, Speaker of the Grand National Assembly 1997-1999).