Prezident Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin Sədrinə məktub göndərib
Prezident İlham Əliyev Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin Sədri Şefik Caferoviçə məktub ünvanlayıb.
"Hörmətli cənab Sədr,
Sizə səmimi salamlarımı yetirir, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təxribatı ilə bağlı Bosniya və Herseqovinanın obyektiv mövqeyinə görə Sizə öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından təşəkkürümü bildirirəm.
Cari ilin sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən qoşunların təmas xətti boyu yaşayış məntəqələrimizin və hərbi birləşmələrimizin mövqelərinin ağır artilleriya qurğularından atəşə tutulması nəticəsində hərbi qulluqçularımız, 20-yə yaxın mülki şəxsimiz, o cümlədən iki uşaq həlak olmuş, 50-dən çox mülki şəxs yaralanmışdır. Bu hərbi təcavüzün qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan Ordusu zəruri əks-hücum tədbirlərini həyata keçirir.
Bu təxribat Ermənistanın ölkəmizə qarşı 30 ildən artıq yürütdüyü işğalçılıq siyasətinin davamıdır. Son vaxtlar, xüsusilə də iyul-avqust aylarında Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi hərbi təxribatlar müntəzəm xarakter almış, bu ölkənin hərbi-siyasi rəhbərliyi danışıqlar prosesini şüurlu şəkildə sarsıtmağa yönəlmiş təcavüzkar bəyanatlar səsləndirmişdir. Eyni zamanda, Ermənistan beynəlxalq hüququ kobud şəkildə pozaraq Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində xarici vətəndaşların qeyri-qanuni məskunlaşmasını həyata keçirmiş, torpaqlarımızda vuruşmaq üçün on minlərlə könüllüdən ibarət hərbi birləşmələr yaratmışdır.
Azərbaycan Ordusu öz doğma torpağında ölkəmizin ərazi bütövlüyünü müdafiə edir və bundan sonra da edəcəkdir. Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi, əzəli tarixi torpağımızdır. Bütün beynəlxalq ictimaiyyət Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq ölkəmizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı çərçivəsində həll olunması ilə bağlı Bosniya və Herseqovinanın ədalətli mövqeyinə görə Sizə bir daha təşəkkür edirəm. Ölkənizin Azərbaycana göstərdiyi bu dəstəyi xalqımız yüksək qiymətləndirir.
İnanıram ki, ölkələrimiz arasındakı ənənəvi dostluq münasibətləri və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq xalqlarımızın mənafelərinə uyğun olaraq bundan sonra da ardıcıl şəkildə inkişaf edəcək və genişlənəcəkdir.
Sizə ən xoş arzularımı yetirir, dost Bosniya və Herseqovina xalqına daim rifah və əmin-amanlıq diləyirəm.

Azerbaijani president sends letter to Bosnia and Herzegovina's chairman of Presidency
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev sent a letter to Šefik Džaferović, Chairman of the Presidency of Bosnia and Herzegovina.
"I wish to extend my sincere greetings to you and on my own behalf and on behalf of the people of Azerbaijan to express gratitude to you for Bosnia and Herzegovina's objective position on Armenia's military provocation against Azerbaijan.
On September 27, 2020, Armenia's armed forces, using heavy artillery, carried out a bombardment of our residential areas and military formations situated along the frontline, killing our servicemen, nearly 20 civilians, including two children, and wounding over 50 civilians. Azerbaijan's army has launched necessary counter-offensive measures to stop this military aggression.
This provocation is a furtherance of Armenia’s 30-year policy of aggression against our country. As of late, especially during the months of July and August, Armenia's military provocations against Azerbaijan have become more regular, while the political-military leadership of that country has made hostile statements aimed at consciously undermining the negotiation process. In the meantime, in blatant violation of the international law, Armenia has implemented foreign nationals' illicit migration to Azerbaijan's occupied territories and set up military units made of thousands of volunteers to fight across our lands.
Azerbaijan's army has and will continue to defend our country's territorial integrity on our soil. Nagorno-Karabakh is Azerbaijan's integral part, its ancestral and historical land. The entire international community recognizes Azerbaijan's territorial integrity.
I thank you again for Bosnia and Herzegovina's just stance on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict based on the norms and principles of the international law, and in line with our country's territorial integrity, sovereignty and inviolability of its internationally recognized borders, under the relevant UN Security Council resolutions. Our people highly appreciate this support of Azerbaijan by your country.
I believe the traditional ties of friendship and mutually beneficial cooperation between our countries will continue to develop and expand consistently for the sake of the interests of our peoples.
I extend my best wishes to you and wish everlasting peace and prosperity to the friendly people of Bosnia and Herzegovina," the head of state wrote.