Düşmən Tapqaraqoyunluda dinc sakinlərin evlərini hədəf alır (Azərtac)
Sentyabrın 27-i səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı bölmələrinin hücumuna əks-həmlə ilə cavab verən Azərbaycan Ordusunun ağır zərbələri qarşısında xeyli sayda canlı və hərbi-texniki itkilərə məruz qalan düşmən cəbhəboyu kəndləri və dinc sakinləri atəşə məruz qoyur.
Hazırda bütün cəbhəboyu ağır döyüşlərin davam etdiyi bir vaxtda ən çox düşmən təxribatına məruz qalan yaşayış məntəqələrindən biri də Goranboy rayonunun Tapqaraqoyunlu kəndidir.
Rəşadətli Ordumuzun əks-həmləsi ilə strateji əhəmiyyətli Talış yüksəklikləri düşməndən geri alındıqdan sonra bu yüksəkliklərlə üzbəüz yerləşən Tapqaraqoyunlu kəndi erməni birləşmələri tərəfindən daha intensiv atəşə məruz qalıb.
Kənddəki yaşayış evlərini, dinc sakinləri, eləcə də əhalinin təsərrüfatını hədəfə alan düşmən Cenevrə konvensiyasının müddəalarına zidd olaraq, cəbhədəki məğlubiyyətinin əvəzini dinc sakinlərdən çıxmaq istəyir.
Hazırda düşmən təxribatı nəticəsində Tapqaraqoyunluda onlarla ev, yardımçı təsərrüfatlar qismən, yaxud tamamilə dağılıb. Kənd sakinləri arasında düşmənin atdığı mərmilər nəticəsində xəsarət alanlar da var.
Bununla belə Tapqaraqoyunlu sakinləri arasında böyük ruh yüksəkliyi var. Kənd sakini Azər Nağıyev deyib: “Tapqaraqoyunlu qəhrəman kənddir. Hələ 1990-cı illərin əvvəlində bizim silahlı qüvvələr yenicə formalaşmağa başladığı bir dövrdə düşmən dəfələrlə bu kəndi işğal etmək istəmişdi, amma istəyinə nail ola bilməmişdi. 2016-cı ilin Aprel döyüşlərində də düşmənin silahlı birləşmələri kəndimizi – evləri, yolları, məktəbi və dinc sakinləri atəşə məruz qoydu, dağıntı törətdilər. Onda da istəkləri baş tutmadı. Ümumiyyətlə, bizim kəndimizin sakinləri 27 ildir ki, düşmənlə üz-üzə dayanıb, hər səhərini atəş səsləri ilə açıb. Biz ordumuza inanır, qələbə müjdəli xəbərlər gözləyirik”.

Враг обстреливает дома мирных жителей в Тапгарагоюнлу (Азертадж)
Враг, который несет большие потери живой силы и военной техники в результате контрнаступления наносящей ему сокрушительные удары Азербайджанской Армии, которое было начато с утра 27 сентября в ответ на вторжение вооруженных сил Армении, подвергает обстрелу мирное население и населенные пункты, расположенные в прифронтовой зоне.
Село Тапгарагоюнлу Геранбойского района является одним из наиболее пострадавших от вражеских диверсий населенных пунктов в условиях, когда на всех фронтах продолжаются ожесточенные бои.
После того как контратакой нашей доблестной армии были отбиты у противника стратегически важные Талышские высоты, село Тапгарагоюнлу, расположенное напротив этих высот, подверглось более интенсивному обстрелу со стороны армянских подразделений.
Противник, наносящий в нарушение положений Женевской конвенции удары по жилым домам в селе, мирным жителям, а также хозяйственным объектам, хочет отыграться на мирных жителях за свое поражение на фронте.
В настоящее время в результате вражеской провокации частично или полностью разрушены десятки домов и подсобных хозяйств в Тапгарагоюнлу. Среди жителей села есть и пострадавшие в результате вражеского обстрела снарядами.
Но, несмотря на это, среди жителей Тапгарагоюнлу наблюдается большое воодушевление. Житель села Азер Нагиев сказал: «Тапгарагоюнлу – героическое село. Еще в начале 1990-х годов, когда наши вооруженные силы только начинали формироваться, враг много раз пытался занять это село, но безуспешно. В апрельских боях 2016 года вооруженные формирования противника подвергли обстрелу наше село - дома, дороги, школу и мирных жителей и причинили разрушения. И тогда их планы были сорваны. В общем, жители нашего поселка вот уже 27 лет стоят лицом к лицу с врагом, просыпаясь каждое утро под звуки обстрелов. Мы верим в нашу армию, ждем хороших новостей о победе».