Azərbaycan Prezidenti "Bir qrup hərbi qulluqçunun səfərbərlik üzrə hərbi xidmətdən tərxis edilməsi haqqında Sərəncam" imzalayıb
Dekabrın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev "Bir qrup hərbi qulluqçunun səfərbərlik üzrə hərbi xidmətdən tərxis edilməsi haqqında Sərəncam" imzalayıb.
Sərəncama əsasən, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 28 sentyabr tarixli 2280 nömrəli Sərəncamına əsasən hərbi xidmətə çağırılmış aşağıdakı kateqoriyadan olan hərbi qulluqçular 2020-ci il dekabrın 2-dən səfərbərlik üzrə hərbi xidmətdən tərxis ediləcəklər:
- üç və ya daha çox uşağı olan;
- himayəsində I dərəcə əlilliyi müəyyən edilmiş şəxs olan;
- himayəsində yetkinlik yaşına çatmayan bacısı və ya qardaşı olan;
- ailənin tək övladı olan;
- ataları və ya qardaşları döyüş əməliyyatları, habelə hərbi xidmət üzrə vəzifələrin icrası zamanı həlak olmuş və ya vəfat etmiş;
- döyüş əməliyyatları zamanı yaralanmış, habelə hərbi-həkim komissiyaları tərəfindən dinc dövrdə hərbi xidmətə yararsız, müharibə dövründə məhdud yararlı sayılan;
- yaxın qohumları Ermənistan Respublikasının hərbi təxribatları və Azərbaycan Respublikasının ərazilərini atəşə tutması nəticəsində həlak olmuş;
- mülkiyyət və təşkilati-hüquqi formasından asılı olmayaraq dövlət qeydiyyatına alınmış, fəaliyyətinə xüsusi razılıq (lisenziya) verilmiş və akkreditasiya olunmuş təhsil müəssisələrində, eləcə də onların filiallarında, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2010-cu il 14 dekabr tarixli 235 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Doktoranturalar yaradılan Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin və elmi təşkilatların Siyahısı”nda nəzərdə tutulmuş digər elmi təşkilatlarda əyani təhsilalma formasında bakalavriatda, magistraturada, doktoranturada (adyunkturada), əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidenturada təhsil alan.

President of Azerbaijan Ilham Aliyev signs order on demobilization of group of servicemen from military service
On December 1, President Ilham Aliyev signed an order on the demobilization of a group of military servicemen from military service from December 2, 2020.
According to the order, a certain category of servicemen called up for military service in accordance with the order No.2280 dated September 28, 2020 of the President of the Republic of Azerbaijan will be demobilized from December 2, 2020:
- those who have three or more children;
- those who take care of a disabled person of the first degree;
- those who take care of a minor brother or sister;
- those who are the only child in the family;
- those whose fathers or brothers were killed or died in the course of hostility, as well as in the performance of their military duties;
- those wounded in the course of hostility, as well as those who are recognized by military medical commissions as unfit for military service in peacetime and considered to be limited fit in wartime;
- those whose close relatives were killed as a result of military provocations by the Republic of Armenia and shelling of the territory of the Republic of Azerbaijan;
-those who study in undergraduate, graduate, doctoral (graduate military course), basic (basic higher) medical education and residency in the form of full-time education,  in educational institutions that have been registered, given a special permit (license) and accredited, regardless of ownership and organizational-legal form, as well as in their branches, in the Azerbaijan National Academy of Sciences and other scientific organizations provided for in the "List of higher educational institutions and scientific organizations of the Republic of Azerbaijan where doctorates are established" approved by the Resolution No.235 dated December 14, 2010 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.