Düşmənin atdığı mərmi Goranboyun Yenikənd kənd sakininin evinə düşüb (Azərtac)
Düşmənin atdığı top mərmisi rayonun Yenikənd kəndində Seymur Mustafayevin evinə düşüb. Evə ciddi ziyan dəyib.
Ev sahibinin qardaşı Səbuhi Mustafayev bildirib ki, hadisə səhər saatlarında baş verib. Ev və içindəki əşyalar yararsız hala düşüb: “Xoşbəxtlikdən evdə olan qardaşım həyətdə imiş. Ermənilər kəndi hədəf alırlar. Özü də ancaq mülki əhalini. Atılan bəzi raketlər partlamayıb. Düşmənin fikri sakinləri qorxutmaqdır. Amma kənddən heç kim çıxası deyil. Hamı öz evindədir. Çünki biz düşməndən qorxmuruq”.
Kənd sakini Əkbər Abdullayev də kənddə heç kimin öz evini tərk etmədiyini bildirib: “Düşmənin atdığı mərmilərdən qorxmuruq. Özüm bu ərazilərdə beş il döyüşmüşəm. Hazırda da doğma kəndimdəyəm. Ermənilərin atdığı top qohumumun evinə düşüb. Həmin vaxt evdə kimsə olmayıb. Ermənistan ordusu kəndi atəşə tutmaqda davam edir. Amma buna baxmayaraq, kəndimizi qoyub heç yana getmirik, Azərbaycan Ordusuna güvənirik”.
Ermənilərin ancaq mülki şəxsləri atəşə tutduğunu deyən Ə.Abdullayev qeyd edib ki, düşmən Azərbaycan əsgəri ilə döyüşə girməkdən qorxur deyə, sakinləri hədəf alır: “Ordumuzun döyüş ruhu yüksəkdir. Düşmənə layiqli cavab verir. Azərbaycan əsgəri ilə fəxr edirik”, - deyə o vurğulayıb.

Armenian shelling in Goranboy leaves civilians shell-shocked and bitter (Azərtac)
The Armenian army continues to fire artillery at residential areas of the Goranboy district. A shell fired by Armenian armed forces hit Seymour Mustafayev's house in Yenikend village of the district.
Sabuhi Mustafayev, the brother of the owner of the house, said that the incident happened in the morning. The house and all the household items have become seriously damaged: "Fortunately, my brother, who was at home, was in the yard. The Armenians are targeting the village and the civilians. Some of the rockets that were fired did not explode. The enemy’s idea is to scare the village residents. But nobody leaves the village. Everyone lives in their home as they are not afraid of the enemy".
Akbar Abdullayev, a resident of the village, said that no one left his house in the village: "We are not afraid of the shells fired by the enemy. I fought in these areas for five years. I am currently in my native village. The cannon fired by the Armenians hit my relative's house. No one was home at that time. The Armenian army continues to shell the village. But despite this, we are not leaving our village, we trust the Azerbaijani Army."
Saying that the Armenians only fired at civilians, Abdullayev noted that the enemy was targeting residents because they were afraid of fighting with Azerbaijani soldiers: "Our army's fighting spirit is high. They give a worthy answer to the enemy. We are proud of the Azerbaijani soldier," he emphasized.