Düşmən Horadizdə onlarla mülki şəxsin evinə və obyektlərinə ziyan vurub (Azərtac)
Düşmən Horadiz şəhərində bir sıra evləri və obyektləri artilleriya atəşinə tutub. Nəticədə bir neçə ev, geyim və tikinti materialları mağazası, yeməkxana, dərzi sexi, stomatoloq binası ciddi ziyan görüb.
Horadiz sakinləri düşmənin dinc sakinləri hədəf almasına baxmayaraq, doğma yurdlarını tərk etməyəcəklərini və qələbə sorağını eşidəcəkləri günün uzaqda olmadığını vurğulayıblar. Onlar qüdrətli Azərbaycan Ordusuna güvəndiklərini və Ali Baş Komandan İlham ƏIiyevin ətrafında sıx birləşdiklərini bildiriblər.
Horadiz şəhər sakini Məhərrəm İbişov deyib: “Top mərmisi atılanda xoşbəxtlikdən evdə deyildik. Qonşuluqdakı evlərə də ciddi ziyan dəyib. Buna baxmayaraq biz Azərbaycan əsgərinə güvənərək, öz ata-baba yurdumuzu tərk etmirik. İnşallah zəfər bizimlədir”.
Şəhər sakini Rahilə Mürşüdova da eyni fikirdədir. “Ermənilər bizim ordudan qorxur, ona görə də mülki şəxsləri hədəf seçir. Lakin qüdrətli ordumuz onlara layiqli cavab verir”, - deyə o qeyd edib.

Civilian lives and homes destroyed by Armenia in Horadiz (Azərtac)
Armenian armed forces continue to commit war crimes and target civilians. The correspondent of AZERTAC reported that Armenia fired at a number of houses and objects in Horadiz city. As a result, several houses, clothing and building materials stores, canteens, tailor shops, and dentists' buildings were seriously damaged by the fires.
Residents of Horadiz stressed that despite the fact that the Armenian side is targeting civilians, they will not leave their homeland and the day when they will soon hear the call for victory. They said that they trust the mighty Azerbaijani Army and are closely united around Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Maharram Ibishov, a resident of Horadiz, said: "Fortunately, we were not at home when the shell fell. Neighboring houses were also seriously damaged. However, we trust the Azerbaijani soldier and do not plan to leave our ancestral homeland. I hope the victory is with us."
Rahila Murshudova, a resident of the city, shares the same opinion. "Armenians are afraid of our army, that’s why they target civilians. However, they receive a worthy response from our powerful army," she added.