Ermənilər Goranboyda polis binası və məktəbi vurdu
İşğalçı ölkənin silahlı qüvvələri yaşayış məntəqələrini və silahsızlaşdırılmış zonaları, habelə mülki əhalini hədəfə almaqla raket və artilleriya mərmilərindən 08.10.2020-ci il tarixdə səhər saatlarından başlayaraq Goranboy rayonunu müxtəlif istiqamətlərdən atəşə tutub.
08.10.2020-ci il tarixdə saat 06 radələrində rayonun Aşağı Ağcakənd qəsəbəsi ərazisinə top mərmilərinin düşməsi səbəbindən orada yerləşən Xocalı Rayon Polis Şöbəsinin inzibati binasına, o cümlədən qəsəbə ərazisində çoxsaylı mülki infrastruktur obyektlərə və yaşayış evlərinə, Qaraçinar tam orta kənd məktəbinə külli miqdarda ziyan dəyib.

As a result of the shelling of residential settlements by Armenians, Khojaly police department damaged
Military-political leadership of aggressor Armenia continues terrorism acts against civilians by grossly violating norms and principles of international law.
Armed forces of the occupier country targeting residential settlements, demilitarized zones as well as civilians fired Goranboy district from various directions in the morning of October 8 with rocket and projectiles.
Administrative building of Khojaly City Police Department, as well as many civilian infrastructure facilities and houses, Garachinar full secondary school have seriously been damaged as a result of artillery projectile shelling in the territory of Ashaghi Aghjakand settlement of the village at about 06:00 a.m on October 8, 2020.