Hikmət Hacıyev: Növbəti dəfə humanitar atəşkəsin pozulmasına görə də məsuliyyət Ermənistanın üzərinə düşür
Ermənistanın baş naziri saat 08.00 radələrində Ermənistanın humanitar atəşkəsə riayət etməsi ilə bağlı açıqlama verdikdən dərhal sonra Ermənistan silahlı qüvvələri Laçın rayonu istiqamətində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqelərini artilleriyadan atəşə tutublar. Tərtər rayonu və ətraf kəndlərin mülki əhalisi Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşə tutulub. Həmçinin, Ermənistanın Berd, Çəmbərək və Vardenis rayonları ərazisindən müvafiq olaraq Gədəbəy, Tovuz və Daşkəsən rayonlarındakı mövqelərimiz atəşə məruz qalıb.
Bu sözləri Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev deyib.
Prezidentin köməkçisi bildirib ki, oktyabrın 10-da Moskva bəyanatının ardınca Ermənistan ballistik raketlə Gəncə şəhərinin mülki əhalisini atəşə tutmuşdu. Oktyabrın 18-də Fransanın vasitəçiliyi ilə razılaşdırılmış humanitar atəşkəs rejimini də Ermənistan tərəfi kobud şəkildə pozub: “Bütün bunlar bir daha onu göstərir ki, Ermənistan humanitar atəşkəsi sözdə dəstəkləyir, əməldə isə humanitar atəşkəsin arxasında gizlənərək Azərbaycan Silahlı Qüvvələrini və mülki əhalini atəşə tutmaq, qüvvələrini təmərküzləşdirmək və yeni mövqelər əldə etmək üçün istifadə edir. Ermənistanın məqsədi işğala əsaslanan status-kvonu saxlamaq və möhkəmləndirməkdir.
Azərbaycan tərəfi təmkin nümayiş etdirir. Humanitar atəşkəsin pozulması barədə məlumatlar toplanır və aidiyyəti üzrə həmsədr ölkələrə məlumat verilir.

Hikmat Hajiyev: Armenia bears responsibility for violation of new humanitarian ceasefire
“The Armenian armed forces shelled positions of the Azerbaijani armed forces using artillery in the direction of Lachin district immediately after Armenian PM’s statement on Armenia’s complying humanitarian ceasefire regime at about 8:00 a.m. The civilian population of Tartar district and surrounding villages have been subjected to fire. Our positions in Gadabay, Tovuz and Dashkasan districts have been subjected fire from Berd, Chambarak and Vardenis districts of Armenia,” said Assistant to the Azerbaijani President, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev.
“Armenia launched ballistic missile attacks on civilians of the city of Ganja after the Moscow statement on October 10. The humanitarian ceasefire regime, agreed with the mediation of France on October 18, was also grossly violated by the Armenian side. All of these shows once again that Armenia supports humanitarian ceasefire in words, but in action hides behind the humanitarian ceasefire in order to fire on the armed forces and civilians of Azerbaijan, consolidate its forces, and capture new positions. The main goal of Armenia is to preserve and strengthen the status-quo based on the occupation,” the presidential assistant said.
“The Azerbaijani side demonstrates patience. The information on violation of the humanitarian ceasefire is collected and the OSCE Minsk Group co-chair countries are informed relevantly. Armenia bears responsibility for the violation of the new humanitarian ceasefire,” he added.