Milli Məclisin Sədri: Ermənistanın hərbi təcavüzü başlayandan bəri parlament tərəfindən 80-dən çox ölkədəki tərəfdaşlara məktublar göndərilib
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin “Milliyet” qəzetinə müsahibə verib.
Milli Məclisin Mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən verilən məlumata görə, müsahibədə Sahibə Qafarova bildirib ki, sentyabrın 27-də Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzünün başladığı ilk anlardan etibarən Türkiyənin həm rəsmi şəxsləri, həm də xalqı açıq və birbaşa olaraq ölkəmizə dəstək verib. Türkiyə Böyük Millət Məclisində təmsil olunan 4 siyasi partiya tərəfindən Azərbaycanın haqlı mübarizəsinə verilən dəstək də ölkəmiz üçün çox dəyərlidir. S.Qafarova bu dəstəyə görə həm şəxsən öz adından, həm də Milli Məclisin deputatları adından Türkiyə Respublikasına, Türkiyə Böyük Millət Məclisinə və parlamentin üzvlərinə minnətdarlığını bildirib.
Milli Məclisin Sədri diqqətə çatdırıb ki, hər bir azərbaycanlı Türkiyə vətəndaşlarının qəlbinin Azərbaycanda olduğunu bilir, hər bir Azərbaycan vətəndaşının qəlbinin də çətin günlərdə qardaş Türkiyə ilə bərabər döyünür.
Müsahibədə Sahibə Qafarova bildirib ki, Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzü başlayandan bəri Azərbaycan parlamentinin rəhbəri və üzvləri tərəfindən Milli Məclisin fəal əməkdaşlıq etdiyi 80-dən çox ölkədəki tərəfdaşlarına məktublar göndərilərək, bu təcavüz barədə məlumat verilib.
Müsahibəsində Ermənistanın mülki şəxslərə qarşı müharibə cinayəti törətdiyini xatırladan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycan 30 ildir erməni terrorundan əziyyət çəkir. Terror yalnız Gəncəyə təcavüzlə başlamayıb. Terror ilk qarabağlının ermənilər tərəfindən yurdundan didərgin salındığı gündən başlayıb.
Sədr onu da vurğulayıb ki, Ermənistan təkcə Azərbaycana qarşı deyil, qonşuları olan 4 ölkədən 3-nə qarşı torpaq iddiası irəli sürür. Bəzi güclər Türkiyə və Azərbaycan kimi müstəqil siyasət yürüdən ölkələrə qarşı Ermənistandan istifadə edirlər. Ermənistan isə bir xidmətçi olaraq bu güclərə xidmət edir.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, hazırda dünyada beynəlxalq hüququn təmin olunmasında ciddi problemlər var və beynəlxalq hüquqda ikili standartlar hökm sürür. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasının bəzi qətnamələri 2 saat ərzində icra edildiyi halda, Azərbaycanla bağlı qətnamələr 30 ilə yaxındır yerinə yetirilmir. Milli Məclis Sədrinin sözlərinə görə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi 4 qətnamədə “Ermənilər Azərbaycan torpaqlarından dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxmalıdır” deyilir. Amma bu qətnamələr 30 ilə yaxındır yerinə yetirilmir. Azərbaycan isə öz gücü hesabına BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin icrasını təmin edir.

Speaker of Milli Majlis: Parliament has addressed letters to partners in more than 80 countries since beginning of Armenia's military aggression
Speaker of the Azerbaijani Parliament Sahiba Gafarova gave an interview to the Turkish newspaper Milliyet.
According to the Press and Public Relations Department of the Milli Majlis, in an interview, Sahiba Gafarova said that from the first moments of the next military aggression of Armenia against Azerbaijan on September 27, both Turkish officials and the people openly and directly supported Azerbaijan. Gafarova thanked the Republic of Turkey, the Turkish Grand National Assembly and members of parliament for this support, both on her own behalf and on behalf of the deputies of the Milli Majlis.
Sahiba Gafarova stressed that since the beginning of the next military aggression by Armenia, the head and members of the Azerbaijani parliament have sent letters to partners in more than 80 countries with which Milli Majlis actively cooperates.
Recalling that Armenia has committed war crimes against civilians, Speaker Gafarova said that Azerbaijan has been suffering from Armenian terror for 30 years. Terror did not start only with aggression against Ganja, but from the day when the people from Karabakh was expelled by Armenians.
She also emphasized that Armenia has made territorial claims not only against Azerbaijan, but also against three of the four neighboring countries. Some forces are using Armenia against independent countries such as Turkey and Azerbaijan. Armenia serves these forces as a servant.
Sahiba Gafarova noted that currently there are serious problems in ensuring international law in the world and double standards prevail in international law. While some UN Security Council resolutions are implemented within two hours, resolutions regarding Azerbaijan have not been implemented for nearly 30 years. According to the Speaker of the Milli Majlis, four resolutions adopted by the UN Security Council in 1993 demand immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenians from the Azerbaijani lands. However, these resolutions have not been implemented for almost 30 years.