Alman tarixçi Azərbaycana dair Qərb ölkələrindəki stereotipləri tənqid etdi
Alman tarixçi, türkoloq, nəsimişünas alim Mixael Raynhard Hess özünün “Facebook” səhifəsində Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair paylaşım edib.
Alim hadisələrə dair alman mətbuatının yanaşmasına istinad edib və burada köhnə klişelərdən istifadə olunduğunu vurğulayıb. Bu kontekstdə aparıcı “Spiegel” jurnalında münaqişəyə dair dərc olunmuş məqalədə “Ermənistan tərəfindən nəzarət olunan Dağlıq Qarabağın beynəlxalq hüquqa əsasən müsəlman ölkəsi Azərbaycana məxsus olması” və “Azərbaycanın Dağlıq Qarabağa qarşı hərbi əməliyyata başlaması” cümlələrini təhlil edən M.Hess birincinin lüzumsuz yerə dini amili qabartdığını, ikincinin guya Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan ayrı ərazi, Azərbaycanın isə ona hücum edən kənar aktor olması təəssüratı yaratdığını vurğulayır. Qeyd edir ki, belə ifadə Azərbaycan haqqında təcavüzkar obrazı yaradır, halbuki bu, Azərbaycan ərazisinin Ermənistan tərəfindən işğal edilməsini nəzərə alsaq absurddur. Azərbaycanın özünümüdafiə hüququndan istifadə etməsi daha düzgün ifadə olardı.
Müəllif alman mətbuatında oxşar ifadələrdən istifadə edilməsinin arxasında anti-müsəlman düşmən obrazının dayandığı fikrindədir. Bildirir ki, erməni tərəfi bu obrazı həmişə təşviq edir, bununla Dağlıq Qarabağ və Azərbaycanın digər ərazilərinin işğalına və Xocalı qətliamı kimi müharibə cinayətlərinə xristian-müsəlman qarşıdurması donu geyindirməyə çalışır. Tarixçi alim Dağlıq Qarabağın əhalisinin əksəriyyətinin 1830-cu illərədək müsəlman olduğunu, bu demoqrafik vəziyyətin 1828-ci il Türkmənçay və 1829-cu il Ədirnə sülhündən sonra ermənilərin bölgəyə köçürülməsi nəticəsində çar Rusiyasının işğal siyasətinin tərkib hissəsi olaraq dəyişdirildiyini bildirir.
M.Hess, həmçinin münaqişənin son 25 ildə həll olunmaması və indi yenidən qızışmasının səbəbi kimi qlobal siyasi sistemin böhranını görür. Bu sistemin işğalçı müharibələr, soyqırımı, işgəncə və qətliamların qarşısını ala biləcək mexanizmlərinin olmadığını, hazırda dünyanın I və II Dünya müharibələri ərəfəsindən yaxşı vəziyyətdə olmadığını qeyd edir. Eyni zamanda, dünyanın bu münaqişəyə uzun müddət biganə qaldığını vurğulayır.

Michael Reinhard Hess, a German historian and Turkologist, made a post on his Facebook page on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
The scientist referred to the approach of the German press to the events and emphasized that old clichés were used here. In this context, Reinhard Hess, who analyzed the sentences “The region of Nagorno-Karabakh, controlled by Armenia, belongs to Azerbaijan, a Muslim country, according to international law” and “Azerbaijan launched a military operation against Nagorno-Karabakh” in an article published by the leading Spiegel magazine, notes that the first sentence unnecessarily exaggerates the religious factor, and the second one creates the impression that Nagorno-Karabakh is a separate territory from Azerbaijan, and Azerbaijan is an external actor attacking it. The historian says that Azerbaijan's use of the right of self-defense would be a more correct expression.
The historian said he believes that behind the use of similar expressions in the German press lies the image of an anti-Muslim enemy. He says that the Armenian side always encourages this image, thereby trying to portray the occupation of Nagorno-Karabakh and other territories of Azerbaijan and war crimes such as the Khojaly massacre as a Christian-Muslim conflict. Reinhard Hess states that the majority of the population of Nagorno-Karabakh was Muslim until the 1830s, and this demographic situation was changed as a result of the transfer of Armenians to the region after the 1828 Turkmenchay and 1829 Edirne peace treaties as a part of the occupation policy of Tsarist Russia.
The German historian also sees the crisis of the global political system as the main reason behind the failure to resolve the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict over the past 25 years.