Hikmət Hacıyev: Humanitar atəşkəs adı altında Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın şəhərlərinə raket və artilleriya vasitələri ilə hücumlar davam edir
Humanitar atəşkəs adı altında Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın şəhərlərinə raket və artilleriya vasitələri ilə hücumlar davam edir. Azərbaycana qarşı raket hücumları Ermənistan ərazisindən həyata keçirilir.
Bu fikirləri Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələlər şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev bildirib.
Hikmət Hacıyev deyib: “Ermənistan çalışır ki, münaqişənin coğrafiyası genişlənsin və üçüncü tərəfləri münaqişəyə cəlb etsin. Azərbaycanın Ermənistan ərazisində hər hansı hərbi hədəfləri yoxdur.
Oktyabrın 11-də Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncənin əhalinin sıx yaşadığı məntəqəsinə “SCUD” tipli ballistik raket də Ermənistanın ərazisindən atılmışdı. “SCUD” tipli böyük məhvetmə gücünə malik olan raketin döyüş zonasından kənarda mülki insanlara qarşı istifadə olunması ATƏT məkanında birinci haldır. Ümumiyyətlə, dünya üzrə son hərbi münaqişələrdə müşahidə olunan nadir hallardan biridir.
Ermənistanın operativ-taktiki ballistik raket sistemləri bu gün səhər radələrindən start vəziyyətinə gətirilərək Azərbaycanın Gəncə, Mingəçevir və digər şəhərləri yenidən hədəfə alınmışdı. Mülki insanların həyatını xilas etmək üçün qabaqlayıcı zərbə ilə atəşə hazır olan bu legitim hərbi hədəflər olan raket kompleksləri zərərsizləşdirilmişdir. Ermənistanın müdafiə nazirliyi özü də bu raketlərin döyüş hazırlığına gətirildiyini etiraf etmək məcburiyyətində qalmışdır.
Bu gün səhər 07.00 radələrindən Tərtər şəhəri və Ağdamın kəndləri atəş altındadır. Bir nəfər həlak olmuşdur. Düyərli kənd orta məktəbinin həyətinə mərmi düşməsi nəticəsində 8 nəfər mülki şəxs yaralanmışdır. 100-dən çox mərmi atılmışdır.
Yaralananlar içərisində Azərbaycan Dövlət Televiziyasının çəkiliş qrupunun üzvləri də vardır.
Azərbaycan humanitar atəşkəsə sadiqdir. Amma Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın hərbi və mülki obyektlərinə, dinc insanlara qarşı raket və digər hücumlar olduğu təqdirdə, Azərbaycan legitim hərbi hədəflər olaraq onların zərərsizləşdirilməsi hüququnu özündə saxlayır”.

Hikmat Hajiyev: Armenian armed forces continue to attack Azerbaijani cities with missiles and artillery under the pretext of humanitarian truce
“The Armenian armed forces continue to attack Azerbaijani cities with missiles and artillery under the pretext of a humanitarian truce. The missile attacks against Azerbaijan are carried out from the territory of Armenia,” said Assistant to the President of Azerbaijan, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev.
“Armenia is trying to expand the geography of the conflict and involve third parties in it. Azerbaijan has no military targets in Armenia," Hajiyev said.
“October 11, a SCUD ballistic missile was also fired from the territory of Armenia into the densely populated area of Ganja, the second-largest city in Azerbaijan. This is the first case in the OSCE area that a SCUD missile which has great destructive power has been used against civilians outside the war zone. In general, this is one of the rare cases observed in recent military conflicts around the world,” the Presidential Assistant mentioned.
Hajiyev noted that Armenia’s operational-tactical ballistic missile systems were brought to readiness this morning and targeted Azerbaijan’s Ganja, Mingachevir, and other cities again. “In order to ensure protection of civilians, the operational-tactical missile systems brought into a state of readiness to deliver fire strikes were neutralized as a legitimate military target. The Armenian defense ministry itself had to admit that these rockets had been brought to combat readiness,” he said.
The Presidential Assistant noted that the city of Tartar and villages of Aghdam came under fire beginning from about 07:00 a.m. today. “One person was killed. 8 civilians were injured as a result of projectile shelling at the yard of the secondary school of Duyarli village. More than 100 projectiles were shelled. There are members of media representatives of Azerbaijan State Television and Radio Broadcasting CJSC (AZTV) among the injured,” Hikmat Hajiyev said.
“Azerbaijan is complying with the humanitarian truce. However, in the event of missile and other strikes to Azerbaijan’s military and civilian facilities, as well as peaceful civilians from Armenia’s territory, Azerbaijan reserves its right to neutralize them as legitimate military targets,” the President’s Assistant added.