Hikmət Hacıyev: Azərbaycan humanitar atəşkəs rejiminə əməl etdi, Ermənistan isə mülki əhaliyə qarşı vandalizm aktı törətdi
Prezidentin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev oktyabrın 11-də Azərbaycanda akkreditə olunan xarici hərbi attaşelər və beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdəki nümayəndələri üçün təşkil edilən brifinqdə onlara Ermənistan silahlı qüvvələrinin Gəncə şəhərini raket atəşinə tutması ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi əhalinin sıx yaşadığı bir əraziyə raket hücumunun həyata keçirilməsinin çoxlu sayda insanın qətlə yetirilməsi məqsədini daşıdığını bildirib. Ermənistanın Gəncəni Vardenis rayonundan atəşə tutduğunu bildirən Hikmət Hacıyev qeyd edib ki, Gəncə təmas xəttindən uzaqda yerləşir. O əlavə edib ki, “Ermənistan “Smerç”, “Skad” raketlərindən də Azərbaycan şəhərlərini atəşə tutur. Eyni zamanda, Azərbaycanın sənaye şəhəri olan Mingəçevir şəhəri də Ermənistan tərəfindən raket atəşinə məruz qalır.
Hikmət Hacıyev qeyd edib ki, Ermənistanın bu əməlləri Moskvada əldə olunmuş humanitar atəşkəs razılaşmasına ziddir. Azərbaycan humanitar atəşkəs rejiminə əməl etdi, Ermənistan isə mülki əhaliyə qarşı vandalizm aktı törətdi. Beynəlxalq təşkilatlar Ermənistana siyasi təzyiq göstərməlidir. Ermənistan həm qara bazardan, həm də mülki təyyarələrdən istifadə etməklə yeni silahlar gətirir. Bu, beynəlxalq mülki aviasiya qaydalara da tamamilə ziddir.
Prezidentin köməkçisi bildirib ki, Azərbaycan danışıqların ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində həllinə sadiqlik nümayiş etdirdi. Amma əfsuslar olsun ki, Ermənistan bu razılaşmanı pozaraq Azərbaycanın mülki əhalisini atəşə tutdu. Ermənistan özü də etiraf edir ki, mülki əhaliyə hücum etməklə hansısa məqsədə nail olmaq istəyir. Ermənistan həm təmas xətti boyunca yerləşən yaşayış məntəqələrini, həm də təmas xəttindən 100 kilometr uzaqlıqda yerləşən yaşayış məntəqələrini atəşə tutur. Əgər Ermənistan bu əməllərini davam etdirəcəksə, Azərbaycan beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq cavab tədbirləri görəcək. Biz Ermənistanın silahlı qüvvələri ilə mübarizə aparırıq, mülki əhali bizim hədəfimiz deyil. Hərbçilər döyüş meydanında döyüşməli, mülki əhaliyə qarşı müharibə aparmamalıdır.
Azərbaycan özünün suveren əraziləri çərçivəsində müharibə aparır, Ermənistan isə öz ərazisindən istifadə etməklə Azərbaycanın şəhərlərini atəşə tutur. Ermənistanın bu əməlləri regional sülhə böyük təhdid yaradır.
Prezidentin köməkçisi qeyd edib ki, Ermənistan enerji infrastrukturlarını da hədəfə alır və bu da təkcə Azərbaycan üçün deyil, digər ölkələr üçün də təhlükə yaradır.

Assistant the President of the Republic of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration made a speech at a briefing held on October 11 for foreign military attachés accredited in Azerbaijan and representatives of international organizations in the country.
Hajiyev provided detailed information about the missile attack launched by the Armenian armed forces on Ganja, the second largest city of Azerbaijan.
He noted that Armenia’s missile attack on a densely populated area was aimed at killing a large number of people.
“The city of Ganja, located far from the contact line, came under a missile attack from Vardenis district of Armenia. The Armenian armed forces fired at Azerbaijani cities with Smerch and Scud missiles. Meanwhile, Mingachevir, the industrial city of Azerbaijan, is also subjected to a missile attack,” the presidential aide said.
Hajiyev stressed that Armenia’s actions contradict the humanitarian ceasefire agreement reached in Moscow.
“Azerbaijan abided by the humanitarian ceasefire, while Armenia committed an act of vandalism against the civilian population. International organizations must put political pressure on Armenia,” he added.
The presidential aide noted that Azerbaijan has always remained committed to the negotiation process through the mediation of the OSCE Minsk Group.
“Unfortunately, Armenia, in a gross violation of all agreements, opened fire on the civilian population. Armenia itself admits that it wants to achieve some goal by attacking civilians. Armenia continues targeting settlements along the line of contact, as well as settlements located 100 km away from the contact line,” he said.
“If Armenia continues these actions, Azerbaijan will take retaliatory measures in line with international law. We are fighting against the armed forces of Armenia, the civilian population is not our target. The military should fight on the battlefield and not wage war against the civilian population,” Hajiyev added.
Hajiyev reiterated that Azerbaijan is conducting military operations within its sovereign territory.
He noted that Armenia's actions pose a serious threat to peace in the region.
“Armenia is shelling Azerbaijani cities from its territory. Armenia is also targeting energy infrastructure, which poses a threat not only to Azerbaijan, but also to other countries,” the presidential aide concluded.