Azərbaycanın Xarkovdakı Fəxri konsulluğunun binasına hücumla bağlı cinayət işi başlanılıb
Bu il 6 noyabrdan 7 noyabra keçən gecə saat 2.30 radələrində Azərbaycan Respublikasının Ukraynanın Xarkov şəhərindəki Fəxri Konsulluğunun binası odlu silahdan atəşə tutulub. Konsulluğun binasının qapısı və pəncərələrinə 6 atəş açılıb. Gecə saatlarında binada heç kəs olmadığı üçün Konsulluğun əməkdaşları arasında zərər çəkən olmayıb. Qeyd etmək istərdik ki, Fəxri Konsulluğun kameralarında hücum edən şəxsin 2 nəfər olduğu qeydə alınıb.
Konsulluğun binasına hücumla bağlı Xarkov şəhəri polisi tərəfindən cinayət işi başlanılıb.
Son zamanlar Azərbaycanın xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərinə qarşı radikal erməni qüvvələri tərəfindən davamlı təhdidlərin edildiyini nəzərə alaraq, Xarkovdakı Fəxri Konsulluğumuza edilən bu hücum məhz bu təhdidlər kontekstində nəzərdən keçirilməlidir.
Radikal erməni qüvvələrinin Azərbaycanın xarici ölkələrdəki diplomatlarına, eləcə də yerli azərbaycanlı icma üzvlərinə qarşı təhdid xarakterli və həyati təhlükə doğuran hücumlarını qətiyyətlə pisləyirik. Xarici ölkələrdəki Azərbaycan vətəndaşlarına və yerli azərbaycanlı icma üzvlərinə qarşı edilən bu kimi cinayət xarakterli əməllərə görə cavabdeh şəxslərin qanun qarşısında cavab verməsi üçün ölkəmizin müvafiq qurumları əcnəbi ölkələrdəki yerli hüquq mühafizə qurumları ilə qarşılıqlı fəaliyyət və əməkdaşlıq həyata keçirəcəkdir.

МИД осудил вооруженное нападение на консульство Азербайджана в Харькове
В ночь с 6 на 7 ноября текущего года около 2:30 часов здание Почетного консульства Азербайджанской Республики в городе Харькове Украины было обстреляно из огнестрельного оружия. По двери и окнам здания консульства было осуществлено 6 выстрелов. Так как ночью в здании никого не было, никто из сотрудников консульства не пострадал. Мы хотели бы отметить, что камеры видеонаблюдения Почетного консульства зафиксировали двух людей, совершивших это нападение.
Полиция города Харьков начала уголовное дело в связи с нападением на здание консульства.
Учитывая, что в последнее время дипломатическим представительствам Азербайджана за рубежом постоянно угрожают радикальные армянские силы, это нападение на наше Почетное консульство в Харькове должно рассматриваться именно в контексте этих угроз.
Мы решительно осуждаем нападения и угрозы жизни радикальных армянских сил в отношении азербайджанских дипломатов, а также членов местных азербайджанских общин в зарубежных странах. Соответствующие структуры нашей страны будут осуществлять взаимодействие и сотрудничество с местными правоохранительными структурами в зарубежных странах для того, чтобы ответственные за подобные преступления, совершенные против граждан Азербайджана и членов местной азербайджанской общины за рубежом, ответили перед законом.