Azərbaycan və Latviya XİN-ləri arasında məsləhətləşmələr keçirilib
Oktyabrın 26-da Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi və Latviya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında videokonfrans formatında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfdən Xarici İşlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Latviya tərəfdən isə bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibinin müavini, siyasi direktoru Yaniş Mazeiks rəhbərlik ediblər.
Məsləhətləşmələr zamanı ölkələrimiz arasında əlaqələrin hazırkı vəziyyəti təhlil olunub, əməkdaşlığın perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər Azərbaycan və Latviya arasında siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olmasından məmnunluqlarını ifadə ediblər. Bu xüsusda, Azərbaycan ilə Latviya arasında 2017-ci ildə imzalanmış Strateji Tərəfdaşlığın Yaradılması haqqında Bəyannamə xüsusi əhəmiyyətli hadisə kimi dəyərləndirilib.
Tədbirdə ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın geniş potensiala malik olduğu qeyd edilib, iqtisadi-ticari, elmi-texniki və mədəni sahələrdə əlaqələrin təşviqinə dair məsələlərin müzakirəsi və həlli məqsədilə Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti - 8-ci iclasının 2021-ci ildə keçirilməsinin mümkünlüyünə inam ifadə olunub.
Həmçinin mədəniyyət, elm və təhsil sahələrində əlaqələr müzakirə edilib, hər il çox sayda azərbaycanlı gəncin Latviya universitetlərində təhsil almasından məmnunluq bildirilib.
Görüşdə, eyni zamanda, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Münaqişənin sülh yolu ilə həlli üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin yerinə yetirilməsinə diqqət çəkilib. X.Xələfov Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəklədiyinə görə Latviya tərəfinə təşəkkürünü bildirib.
Nazir müavini Latviya tərəfinə Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti, o cümlədən iyulun 12-16-da Azərbaycan–Ermənistan dövlət sərhədində həyata keçirdiyi hərbi təxribatı və sentyabrın 27-də ölkəmizə qarşı növbəti hərbi təcavüz aktı barədə məlumat verib. X.Xələfov Ermənistan silahlı qüvvələrinin humanitar atəşkəsi pozmaqda davam etdiyini, münaqişə zonasından uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərinin, dinc əhalinin, mülki infrastrukturun məqsədyönlü şəkildə raket atəşinə tutduğunu, sentyabrın 27-dən etibarən ölkəmizə qarşı yeni hərbi təxribatları nəticəsində 65 mülki şəxsin həyatını itirdiyi və 300-ə yaxın dinc sakinin yaralandığını həmsöhbətinin diqqətinə çatdırıb.
Nazir müavini bildirib ki, Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində özünümüdafiə hüququna əsaslanaraq, Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazilərinin azad olunması üçün hərbi-siyasi tədbirləri davam etdirir. Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərində Silahlı Qüvvələrimizə qarşı müharibə aparmasına görə tam məsuliyyətin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyü qeyd olunub. Vurğulanıb ki, Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan ərazilərini tam tərk etməyənədək bölgədə dayanıqlı sülh təmin oluna bilməz.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Foreign Ministries of Azerbaijan and Latvia hold consultations
On October 26, the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Latvia held political consultations via video conference.
Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov and Undersecretary of State, Political Director of the Foreign Ministry Janis Mazeiks led the Azerbaijani and Latvian delegations accordingly.
During the consultations, the sides analyzed the current state of relations between the two countries and exchanged views on the prospects of cooperation. The officials expressed satisfaction with the high level of political dialogue between Azerbaijan and Latvia. In this regard, the signing of the Declaration on the Establishment of the Strategic Partnership between Azerbaijan and Latvia in 2017 was assessed as a special event.
The sides also mentioned that the bilateral economic cooperation has great potential, and expressed confidence in the possibility of holding the next eighth meeting of the Intergovernmental Commission in 2021 to discuss and resolve issues related to the promotion of economic, trade, scientific, technical and cultural ties.
They also discussed ties in the fields of culture, science and education, and expressed satisfaction with the fact that many young Azerbaijanis choose Latvian universities each year.
The sides also exchanged views on the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. Khalafov thanked Latvia for supporting Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty.
The Deputy Minister informed the Latvian side about Armenia's aggressive policy against Azerbaijan, including the military provocation carried out on the Azerbaijani-Armenian border on July 12-16 and another act of military aggression against Azerbaijan on September 27. Khalafov noted that the Armenian armed forces continue to violate the humanitarian ceasefire, deliberately fire missiles at Azerbaijani cities, civilians and civilian infrastructure far from the conflict zone. He stressed that recent military provocations against Azerbaijan since September 27, killed 65 civilians and injured about 300 civilians.
The Deputy Minister said that Azerbaijan continues military-political measures for the liberation of the territories occupied by Armenia, based on its right of self-defense within its internationally recognized borders. He also noted that the Armenian military-political leadership bears full responsibility for the war waged by the Armenian occupying forces against the Azerbaijani Armed Forces in Azerbaijan. Khalafov added that lasting peace in the region cannot be ensured until the Armenian armed forces leave the territories of Azerbaijan.