Bişkekdə şəhidlərimizin xatirəsi anılıb
Qırğızıstan Azərbaycanlılarının “AZƏRİ” İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə Bişkekdə şəhidlərimizi anma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə paytaxtda yaşayan soydaşlarımız, qardaş qırğız xalqının nümayəndələri iştirak ediblər.
İctimai Birliyin sədri, Əməkdar hüquqşünas Əzizağa Əliyev bildirib ki, Ana Vətən çətin sınaqlardan keçir. Rəşadətli və şanlı Ordumuz Azərbaycan tarixinə yeni səhifələr yazır. Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğal altındakı ərazilərimiz düşmən tapdağından azad edilir. Artıq azad olunan doğma torpaqlarımızda üçrəngli bayrağımız dalğalanır. Erməni terrorçularının müharibə zonasından uzaqda olan Gəncə, Mingəçevir, Bərdə şəhərlərini, digər rayon və kəndlərimizi atəşə tutması nəticəsində ölən və yaralananlar var.
Vurğulanıb ki, Qırğızıstanda yaşayan azərbaycanlılar hadisələri böyük həyəcanla izləyirlər. Soydaşlarımız müqəddəs torpaqlarımız uğrunda canlarını fəda edənlərin və erməni terrorunun qurbanı olan dinc vətəndaşlarımızın ruhuna dualar oxuyur, onlara Allahdan rəhmət diləyirlər.
Sonra Əzizağa Əliyev milli bayram münasibətilə hər zaman Azərbaycanın yanında olan qardaş Türkiyə xalqını təbrik edib.
Mərasim iştirakçıları tezliklə Azərbaycanın işğal altındakı bütün torpaqlarının düşmən tapdağından azad ediləcəyini və bayrağımızın Şuşada dalğalanacağına əmin olduqlarını bildiriblər.
Daha sonra Bişkekdəki Azərbaycan məscidinin imamı Mərifət Şirinov, Qazaxıstandakı Azərbaycan məscidinin axundu Saleh Həsənov şəhidlərin müqəddəs ruhuna dualar oxuyublar.

Our Martyrs Commemorated in Bishkek
The ‘Azeri’ Public Union of Azerbaijanis in Kyrgyzstan initiated a ceremony in Bishkek to commemorate our martyrs. The event was attended by our compatriots in the Kyrgyz capital and the fraternal Kyrgyz people.
Azizagha Aliyev, honorary lawyer and chairman of the public union, said our Motherland is going through difficult trials, while our glorious Army is opening a new page in the history of Azerbaijan. Under the leadership of the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, they are liberating our occupied territories. Our tricolour flag is already undulating in the liberated territories. The Armenian terrorists have been shelling our settlements outside the warzone, such as Ganja, Mingachevir and Barda, thus killing and injuring innocent civilians.
He continued that the Azerbaijanis in Kyrgyzstan are following the war tides excitedly. Our compatriots pray to God for those who sacrificed their lives for our sacred lands and our innocent civilians, who fell victims of Armenian terror. May they all rest in peace.
Azizagha Aliyev then congratulated the brotherly people of Türkiye, who always stand by Azerbaijan, on their national holiday. The event participants expressed their confidence that all occupied territories of Azerbaijan will soon be liberated from the enemy foothold and our flag will undulate proudly in Shusha.
Marifat Shirinov, the imam of the Azerbaijani mosque in Bishkek, and Saleh Hasanov, the akhund of the Azerbaijani mosque in Kazakhstan, read prayers for our martyrs. The attendees all joined a funeral repast at the end of the memorial service.