Avar xalqının nümayəndəsi: Düşmənə qarşı ən güclü silahımız vətənpərvərliyimizdir
Erməni qəsbkarlarının son təxribatlarının qarşısının alınması məqsədilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun Qarabağ cəbhəsindəki zəfər yürüşü, işğal altında olan torpaqlarımızın, yaşayış məntəqələrimizin bir-birinin ardınca düşməndən azad olunması bizi - Zaqatalada yaşayan azsaylı xalqların nümayəndələri olan avarları da ürəkdən sevindirir. Bu gün dinindən, dilindən, adət-ənənələrindən asılı olmayaraq, hamı bir amal uğrunda birləşib. Doğma Vətəni qorumaq bu torpaqda doğulub boya-başa çatan hər bir insanın müqəddəs borcudur.
Bu sözləri avar xalqının nümayəndəsi, Zaqatala rayonu Car kənd 1 saylı tam orta məktəbin direktoru Zərifə Ağakişiyeva söyləyib.
Azərbaycan vətəndaşı olmağından fəxr etdiyini vurğulayan rayon ziyalısı deyib: “Azərbaycan tolerant ölkədir. Doğma Zaqatalamızda 20-dən çox xalqın nümayəndəsi uzun illərdir dostluq və qardaşlıq şəraitində yaşayır. Böyütdüyümüz gənclər bu xalqların mədəniyyətlərinə, adət-ənənələrinə həmişə hörmətlə yanaşırlar. Bu gün birlik vaxtıdır. Biz hamımız bir nəfər kimi, Prezidentimiz, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşmişik. Cəbhə bölgəsindən gələn qələbə müjdəli xəbərləri eşidəndə sevincimizin həddi-hüdudu olmur. Azərbaycanın qəhrəman oğulları Vətənimizi mənfur düşməndən mərdliklə qoruyur, qorxmadan ölümə belə gedirlər. Budur birliyimiz, gücümüz!”.
Rayon ziyalısı bildirib ki, erməni qəsbkarlarının elan olunmuş atəşkəs rejiminin tələblərini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycanın şəhər və rayonlarını raket atəşinə tutması, Gəncədə, Bərdədə, Tərtərdə dinc sakinlərə qarşı törətdikləri qətliamlar, qanlı cinayətlər faşist Ermənistanının terrorçu mahiyyətini bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirib.
Cəbhədə baş verənlərin xalqımızı qorxutmadığını, əksinə bir amal uğrunda daha da sıx birləşdiyini vurğulayan Zərifə Ağakişiyeva deyib: “Düşmənə qarşı ən güclü silahımız vətənpərvərliyimizdir. Biz haqq işi uğrunda mübarizə aparırıq. Əsgərlərimizin mərdliyi, cəsarəti bundan irəli gəlir. Torpaqlarımızın bütünlüklə düşmən işğalından azad olunacağı gün uzaqda deyil. Biz hər gün Müzəffər Ali Baş Komandandan qələbə müjdəli xəbərlər gözləyirik. Tanrı özü Azərbaycana yar olsun! Qarabağ Azərbaycandır!”

Representative of the Avar People: Our Patriotism is Our Most Powerful Weapon Against the Enemy
‘We, the Avar people, a minority in Zagatala, rejoice the victory march at the Karabakh front of the valiant Azerbaijani Army in retaliation to the latest provocations of the Armenian usurpers, and the liberation of our occupied lands and settlements from the enemy. All of us, regardless of religion, language and traditions, are united around a single cause. It is the sacred duty of everyone, born and raised on this land, to protect our common Motherland’, says Zarifa Aghakishiyeva, a representative of the Avar people and headmistress at Jar village school 1 in Zagatala.
The intellectual says she is proud to call herself a citizen of Azerbaijan: ‘It is a tolerant country. Representatives of over 20 peoples have enjoyed friendship and brotherhood for many years in our native Zagatala. The youth we raise have always respected the cultures and traditions of these nations. Now is the time for unity. We must all unite around our President, the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev as one. There are no words to describe the joy we experience as we hear the victorious tides from the frontline. The heroic sons of Azerbaijan are safeguarding our Motherhood bravely against the hated enemy and facing death every day fearlessly. This is our unity, our strength!’
The school headmistress says as the Armenian usurpers blatantly violate the requirements of the declared ceasefire regime, shell Azerbaijani cities and regions from rockets, and commit massacres and bloody crimes against civilians in Ganja, Barda and Tartar, they once again demonstrate their true colours as fascists for the entire world to see.
Aghakishiyeva states that the battles on the frontline do not frighten our people, as we are all united for a common cause: ‘Our patriotism is our biggest weapon against the enemy. We are fighting for justice, which inspires our soldiers to be more courageous. All our territories will soon be liberated from enemy foothold. Every day we look forward to hearing news of victory from the Supreme Commander. May God bless Azerbaijan! Karabakh is Azerbaijan!’