Ermənistanın dinc əhaliyə xain hücumları tərtərliləri qorxutmur (Azərtac)
Ön xətdə Azərbaycan Ordusunun əks-hücumu qarşısında tab gətirməyən düşmən cəbhəboyu ərazilərdəki yaşayış məntəqələrini, mülki insanların evlərini artilleriya atəşinə tutmaqda davam edir. Cəbhə bölgəsində yerləşən digər rayonlarda olduğu kimi, Tərtərdə də yaşayış məntəqələrinin atəşə tutulması nəticəsində mülki şəxslərdən ölən və yaralananlar var, evlərə və infrastruktura ciddi ziyan dəyib.
Tərtər şəhər sakini 84 yaşlı Aşur Muradov düşmən təxribatlarına baxmayaraq heç zaman doğma şəhərini tərk etmədiyini bildirdi: “İstər 1990-cı illərin əvvəllərində, istərsə də sonrakı dövrlərdə - 2016-cı ilin aprelində Tərtər dəfələrlə düşmənin hücumlarına, top atəşlərinə məruz qalıb. Amma nə mən, nə də ailəm heç vaxt şəhərimizi tərk etməmişik. Çünki biz öz torpaqlarımızdayıq, öz şəhərimizdəyik və Vətənimizi sevirik. Düşmən bilsin ki, təxribatları ilə heç nəyə nail ola bilməyəcək. Qüdrətli ordumuz bütün torpaqlarımızı işğalçılardan azad edəcək".
Sonra ermənilərin ağır artilleriyadan açdığı atəş nəticəsində dağılan evlərdən bir neçəsinə baş çəkdik. Tərtər şəhər sakini Zenfira Sultanova ilə düşmən mərmisinin partlaması nəticəsində dağılan evinin qarşısında söhbət etdik. O bildirdi ki, mərmi evə düşən vaxt xoşbəxtlikdən evdə olmayıblar: "Biz evdən çıxandan 10 dəqiqə sonra mərmi düşdü. Evi yeni təmir etmişdik. Ancaq evimizin dağılmasına görə məyus olmuruq. Təki erməni işğalına son qoyulsun. Təki qələbə qazanaq".
Digər sakin Elxan İsmayılov dedi ki, ermənilər şəhəri atəşə tutanda küçədə olub: “Qəfildən yaxınlıqda güclü partlayış səsi eşidildi. Baxdım ki, evimiz dağılıb”.
Tərtər rayonunda məcburi köçkünlər üçün salınan yaşayış kompleksi də düşmənin artilleriya atəşinə məruz qalır. Biz yaşayış kompleksində olarkən də ərazidə çoxsaylı mərmi partlayışlarının şahidi olduq. Lakin partlayış səsləri və dağıntılara baxmayaraq məcburi köçkünlərin çöhrəsində nikbinlik, qələbəyə əminlik, torpaqlarımızın işğaldan azad olunacağına böyük inam hiss edilirdi.
Elə Kəlbəcər rayonundan olan məcburi köçkün Münəvvər Cəmilova da tezliklə doğma yurdlarına qayıdacaqlarına əminliyini ifadə etdi: “Eşidilən atəş səsləri, partlayışlar bizi qorxutmur. Hər birimizi düşündürən əsas məsələ doğma torpaqlarımızın azad olunmasıdır. Ordumuzun bir sıra kəndlərimizi və yüksəklikləri azad etməsi xəbərini eşidəndə sevincdən gözlərimiz yaşardı. Murov zirvəsinin azad edilməsi isə doğma Kəlbəcərimizə qayıtmaq inamımızı daha da artırdı. Biz ordumuzun qələbə qazanacağına, bütün torpaqlarımızın azad olunacağına əminik", - deyə Kəlbəcərdən olan məcburi köçkün bildirdi.

Подлые нападения Армении на мирное население не пугают тертерцев - фоторепортаж АЗЕРТАДЖ из Тертера
Враг, не способный устоять перед контрнаступлением Азербайджанской армии на передней линии фронта, продолжает подвергать артиллерийскому обстрелу населенные пункты, дома гражданских лиц на прифронтовой территории. В результате обстрела как других районов, расположенных на прифронтовой зоне, так и Тертера, есть погибшие и раненые среди гражданских лиц, домам и инфраструктуре нанесен серьезный ущерб.
Региональный корреспондент АЗЕРТАДЖ побывал в Тертерском районе в местах, подвергшихся вражескому обстрелу, побеседовал с отважными тертерцами.
Житель города Тертер 84-летний Ашур Мурадов отметил, что несмотря на вражеские провокации, никогда не покидал родной город: «И в начале 1990-х годов, и в последующий период – в апреле 2016 года Тертер неоднократно подвергался атакам врага, артиллерийскому обстрелу. Однако ни я, ни моя семья никогда не покидали город. Потому что мы на своей земле, в своем городе, и любим свою Родину. Пусть враг знает, что провокациями ничего не добьется. Наша могущественная армия освободит от оккупантов все наши земли».
Затем мы побывали в нескольких домах, разрушенных в результате обстрела армян выстрелами тяжелой артиллерии. Побеседовали с жительницей города Земфирой Султановой перед ее домом, разрушенным в результате взрыва вражеского снаряда. Она сказала, что к счастью, когда снаряд взорвался, дома никого не было: «Снаряд взорвался через 10 минут после того, как мы вышли из дома. Мы недавно отремонтировали наш дом. Но мы не огорчаемся из-за того, что он разрушился. Лишь бы был положен конец армянской оккупации. Лишь бы мы победили».
Другой житель Эльхан Исмаилов говорит, что когда армяне обстреливали город, он был на улице: «Вдруг услышал неподалеку сильный взрыв. Увидел, что наш дом разрушился».
Жилой комплекс, заложенный в Тертерском районе для вынужденных переселенцев, также подвергнут артиллерийскому обстрелу врага. Когда мы находились на территории жилого комплекса, стали свидетелями многочисленных взрывов снарядов. Однако, несмотря на звуки взрывов и разрушения, на лицах вынужденных переселенцев ощущается оптимизм, уверенность в победе, большая вера в освобождение от оккупации наших земель.
Вынужденная переселенка из Кяльбаджарского района Муневвер Джамилова тоже выразила свою уверенность в скорейшем возвращении на родные земли. «Нас не пугают звуки выстрелов, взрывов. Каждый из нас думает только об освобождении родных земель. Со слезами на глазах мы встретили весть об освобождении нашей армией ряда сел и высот. Освобождение вершины Муров еще более повысило нашу веру в возвращение в родной Кяльбаджар. Мы уверены, что наша армия победит, мы освободим все наши земли», - отметила вынужденная переселенка из Кяльбаджара.