Ermənistanın dinc əhaliyə xain hücumları tərtərliləri qorxutmur (Azərtac)
Ön xətdə Azərbaycan Ordusunun əks-hücumu qarşısında tab gətirməyən düşmən cəbhəboyu ərazilərdəki yaşayış məntəqələrini, mülki insanların evlərini artilleriya atəşinə tutmaqda davam edir. Cəbhə bölgəsində yerləşən digər rayonlarda olduğu kimi, Tərtərdə də yaşayış məntəqələrinin atəşə tutulması nəticəsində mülki şəxslərdən ölən və yaralananlar var, evlərə və infrastruktura ciddi ziyan dəyib.
Tərtər şəhər sakini 84 yaşlı Aşur Muradov düşmən təxribatlarına baxmayaraq heç zaman doğma şəhərini tərk etmədiyini bildirdi: “İstər 1990-cı illərin əvvəllərində, istərsə də sonrakı dövrlərdə - 2016-cı ilin aprelində Tərtər dəfələrlə düşmənin hücumlarına, top atəşlərinə məruz qalıb. Amma nə mən, nə də ailəm heç vaxt şəhərimizi tərk etməmişik. Çünki biz öz torpaqlarımızdayıq, öz şəhərimizdəyik və Vətənimizi sevirik. Düşmən bilsin ki, təxribatları ilə heç nəyə nail ola bilməyəcək. Qüdrətli ordumuz bütün torpaqlarımızı işğalçılardan azad edəcək".
Sonra ermənilərin ağır artilleriyadan açdığı atəş nəticəsində dağılan evlərdən bir neçəsinə baş çəkdik. Tərtər şəhər sakini Zenfira Sultanova ilə düşmən mərmisinin partlaması nəticəsində dağılan evinin qarşısında söhbət etdik. O bildirdi ki, mərmi evə düşən vaxt xoşbəxtlikdən evdə olmayıblar: "Biz evdən çıxandan 10 dəqiqə sonra mərmi düşdü. Evi yeni təmir etmişdik. Ancaq evimizin dağılmasına görə məyus olmuruq. Təki erməni işğalına son qoyulsun. Təki qələbə qazanaq".
Digər sakin Elxan İsmayılov dedi ki, ermənilər şəhəri atəşə tutanda küçədə olub: “Qəfildən yaxınlıqda güclü partlayış səsi eşidildi. Baxdım ki, evimiz dağılıb”.
Tərtər rayonunda məcburi köçkünlər üçün salınan yaşayış kompleksi də düşmənin artilleriya atəşinə məruz qalır. Biz yaşayış kompleksində olarkən də ərazidə çoxsaylı mərmi partlayışlarının şahidi olduq. Lakin partlayış səsləri və dağıntılara baxmayaraq məcburi köçkünlərin çöhrəsində nikbinlik, qələbəyə əminlik, torpaqlarımızın işğaldan azad olunacağına böyük inam hiss edilirdi.
Elə Kəlbəcər rayonundan olan məcburi köçkün Münəvvər Cəmilova da tezliklə doğma yurdlarına qayıdacaqlarına əminliyini ifadə etdi: “Eşidilən atəş səsləri, partlayışlar bizi qorxutmur. Hər birimizi düşündürən əsas məsələ doğma torpaqlarımızın azad olunmasıdır. Ordumuzun bir sıra kəndlərimizi və yüksəklikləri azad etməsi xəbərini eşidəndə sevincdən gözlərimiz yaşardı. Murov zirvəsinin azad edilməsi isə doğma Kəlbəcərimizə qayıtmaq inamımızı daha da artırdı. Biz ordumuzun qələbə qazanacağına, bütün torpaqlarımızın azad olunacağına əminik", - deyə Kəlbəcərdən olan məcburi köçkün bildirdi.

Armenia’s treacherous attacks on civilians do not frighten Tartar residents (AZERTAC)
The Armenian armed forces, which are unable to withstand the Azerbaijani Army’s counteroffensive operations, continue to shell residential settlements along the frontline. As in other districts located on the frontline, in Tartar as a result of the shelling of residential areas, civilians were killed and injured, and houses and infrastructure were heavily damaged.
Ashur Muradov, 84, a resident of Tartar city, said he has never left his hometown despite enemy provocations.
“Both in the early 1990s and later - in April 2016, Tartar was subjected to repeated enemy attacks and artillery fire. But neither I nor my family members have ever left our city. Because we are in our own land, in our own city and we love our Motherland. Let the enemy know that their provocations are doomed to failure. Our powerful army will liberate all our lands from invaders,” Muradov said.
Then we visited some of the houses destroyed as a result of the heavy artillery fire by the Armenian armed forces. We talked with Zemfira Sultanova, a resident of Tartar, in front of her house, which was destroyed by the explosion of an enemy shell. She stated that they were fortunately not at home when the shell hit the house: “The shell fell 10 minutes after we left the house. We had just renovated the house. However, we are not disappointed because of the destruction of our house. Let's end the Armenian occupation.”
Another resident, Elkhan Ismayilov, said that he was on the street when the Armenians fired at the city: “Suddenly, a loud explosion was heard nearby. I saw that our house was destroyed.”
The residential complex built for internally displaced persons in Tartar district also came under artillery fire. While we were in the residential complex, we witnessed numerous shell explosions in the area. However, despite the sounds of explosions and destruction, optimism, the certainty of victory, and great confidence that our lands will be freed from occupation were felt in the faces of the internally displaced persons.
Munavvar Jamilova, an IDP from Kalbajar, expressed confidence that they will soon return to their native lands.