Astaralı balaca rəssamlardan ordumuza dəstək
Təcavüzkar və terrorçu dövlət olan Ermənistanın törətdiyi genişmiqyaslı təxribatlara cavab olaraq sentyabrın 27-dən rəşadətli Azərbaycan Ordusu əks-hücum əməliyyatı nəticəsində düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirir. Şiddətli döyüşlər zamanı qoşunlarımızın şəxsi heyətinin şücaəti nəticəsində bir sıra şəhər və kəndlərimiz, strateji əhəmiyyətli yüksəkliklər işğaldan azad olunub. Qazanılan bu zəfərlərlə bağlı indi respublikamızın hər bölgəsində əsgərlərimizə dəstək aksiyaları təşkil olunur, uşaqdan tutmuş böyüyə kimi onlara sevgi və diqqət göstərilir. Astaranın Siyəkü kəndində balaca rəssamlar da ordumuza dəstəyini belə nümayiş etdirirlər.
Astara rayonunun dağlarla əhatə olunan kəndlərindən olan Siyəküdə yaşayan mədəniyyət işçisi Babaş Hacıyev artıq 3-cü ildir doğulduğu kənddə rəssamlıq evi yaradıb. İxtisasca rəssam-heykəltəraş olan Babaş Hacıyev buranı yaratmaqda məqsədi uşaqlara pulsuz sənət öyrətməkdir. Öz şəxsi vəsaiti hesabına inşa etdiyi bu rəssamlıq evində 30-a yaxın uşaq rəssamlıq, heykəltəraşlıq və dərzilik sənətinin sirlərini öyrənir. Onların arasında fiziki qüsurlu uşaqlar da var. Bu azyaşlı uşaqların çəkdiyi əsərlər daha çox üçrəngli bayrağımız, şəhidlər və rəşadətli Ordumuzun qazandığı zəfərlər mövzusundadır.
Balaca rəssam Vəfa Fətəliyeva: “Gördüyünüz kimi bu tabloda şəhid gizir Pəncəli Teymurovun şəklidir. O, Aprel döyüşlərində böyük igidlik göstərib. Şəhidlərimizin şərəfli və qısa həyatı bizə daim örnəkdir. Hər gün rəşadətli Azərbaycan Ordusu yeni qələbələr, zəfərlər qazanır. İnşallah, işğalda olan Şuşanı da düşməndən azad edəcəklər”.
Rəsm əsərləri haqqında danışan balaca rəssam Telnaz Hacıyeva deyib: “Əsərimdə əsgərlərin tanklarla mənfur düşmənlərin üzərinə getməsini canlandırmışam. Bizim əsgərlərimizin hər biri cəsur və qəhrəmandır. Ordumuz hər zaman qələbə qazanır və ordumuz işğalda olan torpaqlarımızı azad edəcək. Biz şagirdlər də qüdrətli Ordumuzla fəxr edirik”.
Balaca rəssam Barış Hacıyev: “Mən isə bu tabloda 1-ci Qarabağ müharibəsində döyüşlərdə şəhid olmuş Elşən Baxşıyevi təsvir edirəm. Burdan bütün dünyaya səslənirəm ki, Şəhidlər ölməzdir, Vətən bölünməz. Qarabağ Bizimdir. Qarabağ Azərbaycandır!”
Hazırda tətildə olan bu şagirdlər həftədə iki gün olmaqla rəssamlıq evinə gələrək yaratdıqları bu əsərlərlə Ordumuza dəstək olduqlarını nümayiş etdirirlər. Müəllimləri Babaş Hacıyevdən sənətin sirlərini öyrənən bu uşaqların ən böyük arzusu Ordumuzun gücü sayəsində Qarabağımızın tam düşməndən təmizlənməsidir.
Lənkəran Regional Mədəniyyət İdarəsinin əməkdaşı olan rəssam Babaş Hacıyev Aprel döyüşlərinin əfsanəvi qəhrəmanı, Silahlı Qüvvələrin xüsusi təyinatlı giziri olmuş, şəhid Pəncəli Teymurovun büstünü və barelyefini hazırlayır. 40 ilə yaxındır Astara rayon mədəniyyət şöbəsində çalışan müsahibimiz deyir ki, indi döyüş meydanında Pəncəlinin silahdaşları onun kimi igidlərin qisasını alır: “Hazırda Aprel döyüşlərində şəhid olan həmyerlimiz Pəncəli Teymurovun həm barelyefini, həm də heykəlini işləmişəm. Son tamamlama işlərini görürəm. Aprel döyüşlərində Ordumuzun göstərdiyi şücaət hamımıza yaxşı məlumdur. Burada qəhrəmanlıq göstərən oğullardan biri də Pəncəli olmuşdur. Pəncəlinin silahdaşları indi döyüşdə yeni tarix yazır. Biz dövlətimizə, Ordumuza, Müzəffər Ali Baş Komandanımıza dəstəyik. Uşaqlarımızı da vətənpərvər ruhunda böyüdürük. Vətən müharibəsində şəhid olan igidlərimiz əbədi yaşasın deyə onların şəkillərini və portretlərini hazırlayırıq, həmçinin dövlət rəmzimiz olan bayrağımıza olan hörmətini təqdim edirik”.
Rəssamlıq evində dərzilik sənətini öyrənən bu balaca qızlarımız indi daha çox dövlət rəmzimiz olan üçrəngli bayraq tikirlər. Könüllü tikilən bu bayraqlar Vətən müharibəsində əldə olunacaq Qələbə günü təmənnasız olaraq Qarabağımıza göndəriləcək. Bu vətənpərvər balaca uşaqlar 27 illik Qarabağ həsrətimizə son qoyan rəşadətli Ordumuza dəstəklərini belə nümayiş etdirməkdən qürur duyurlar.

Young Artists from Astara Show Support for our Army
The valiant Azerbaijani Army has been dealing crushing blows to the enemy within the counteroffensive operation launched on 27 September in retaliation to the large-scale provocations by the aggressive and terrorist state of Armenia. Our brave military have been demonstrating true heroism as they have liberated several cities, villages, and strategic heights in fierce battles. Our people, from seven to seventy, have launched support campaigns throughout the country to support our army and inspire them for further victories, showing them much love and attention. Young artists in Siyaku village in Astara have come forward with their own initiative to show support for our soldiers.
Babash Hajiyev, a painter and sculptor in Siyaku, a village surrounded by mountains in Astara, established an art house in his native village three years ago to teach children art for free. Around 30 children are taught the secrets of painting, sculpture and tailoring at the art house, which the Siyaku villager has built with his own funds. His students include children with disabilities. The latest works by the young artists are dedicated to our tricolour flag, our martyrs and the victories won by our heroic Army.
Little artist Vafa Fataliyeva: ‘This painting you see is the portrait of the martyred ensign Panjali Teymurov, who showed great courage in the April battles. The honourable and short lives of our martyrs are an example for all of us to follow. Our valiant Azerbaijani Army is penning new victories every day. Inshallah, they will soon liberate our Shusha from the enemy as well.’
Telnaz Hajiyeva spoke of her paintings at the art house: ‘I have tried to depict our soldiers advancing on their tanks on the hated enemy. Each one of our soldiers is brave. Our army always wins, and they will soon liberate our occupied lands. We, the school students, are very proud of our mighty Army.’
Young artist Barish Hajiyev: ‘I have drawn Elshan Babayev, who was martyred during the Frist Karabakh War. I would like to call out to the entire world that our martyrs remain immortal and our Motherland shall never be divided. Karabakh belongs to us. Karabakh is Azerbaijan!’
These students, currently on school holidays, come to the art house twice a week and thus demonstrate their support for our Army through their creative work. Their teacher Babash Hajiyev says these children’s biggest dream is to see our powerful Army drive the enemy completely out of our Karabakh.
Hajiyev, who has worked at Astara Culture Department for 40 years, is working on the bust and bas-relief of martyr Panjali Teymurov, the legendary hero of the April battles, a Spec Ops soldier of our Armed Forces. The artist says Panjali’s comrades-in-arms are now avenging our fallen brave men on the battlefield: ‘I am putting the finishing touches to Panjali Teymurov’s bas-relief and statue. We all know perfectly of the bravery our Army demonstrated in the April battles. Panjali was one of them and his comrades are now penning new history. We always support our state, Army and Supreme Commander-in-Chief and try to educate patriotism in our children. We are working on pictures and portraits of our heroes, fallen in the Patriotic War, to eternize their memory. We are also paying tribute to our flag, the symbol of our statehood.’
The little girls, who are learning tailoring at the art house, mostly sew our tricolour flag these days. These flags will all be sent to Karabakh on Victory Day. These patriotic little ones are proud of thus showing their support for our valiant Army, who are putting an end to our 27-years’ longing for Karabakh.