Azərbaycan Ordusunun qətiyyətli əks-hücum əməliyyatı davam edir
İşğal edilmiş torpaqlarımızın azad olunması uğrunda Azərbaycan Ordusunun apardığı qətiyyətli əks-hücum əməliyyatı davam edir. İtirilmiş mövqeləri geri qaytarmaq məqsədilə Madagiz istiqamətinə əlavə qüvvələr cəmləşdirən düşmən hücuma cəhd göstərib və Goranboy rayonunun Aşağı Ağcakənd kəndini atəşə tutub. Lakin düşmənin bu fəaliyyətinin qarşısı alınıb.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin mətbuat katibi polkovnik-leytenant Anar Eyvazov sentyabrın 30-da keçirilən brifinqdə deyib.
A.Eyvazov bildirib ki, az əvvəl Ermənistan silahlı qüvvələri “Toçka-U” taktiki raket kompleksini tətbiq edib. Lakin düşmənə məxsus hərbi texnikanın köhnə və keyfiyyətsiz olması səbəbindən atılan raketlərdən üçü partlamayıb. Azərbaycan Ordusunun dəqiq atəş zərbələri ilə Ermənistan ordusunun Xocavənd rayonunun Şuşakənd ərazisində düşmənin bir ədəd S-300 zenit-raket qurğusu sıradan çıxarılıb.
Məlumat verilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Tərtər rayonunun Həsənqaya yaşayış məntəqəsi yaxınlığındakı 5-ci motoatıcı alayının 1-ci taboru və Talış istiqamətində yerləşən 6-cı motoatıcı alayının 1-ci taborunun mövqeləri dağıdılıb. Düşmənin cəbhənin Cəbrayıl rayonu istiqamətində döyüş texnikaları məhv edilib. Ermənistan silahlı bölmələrinin Füzuli istiqamətində yerləşən 4-cü taboru ağır artilleriya atəşinə tutulub. Həmçinin 18-ci motoatıcı diviziyasının 41-ci əlahiddə alayının komanda məntəqəsinə atəş zərbəsi endirilib. Qoşunların idarə edilməsi tam pozulub. Bundan başqa, Ermənistanın 1-ci ümumqoşun ordusunun 10-cu dağ atıcı diviziyasının Tonaşendə yerləşən 7-ci dağ atıcı alayının 2-ci taborunun şəxsi heyəti ağır itkilərə məruz qalaraq müdafiə mövqelərini özbaşına tərk edərək qaçıb. Həmin diviziyanın Ağdərə yaşayış məntəqəsində yerləşən 5-ci dağ atıcı alayının qərargahına zərbə endirilib.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat katibi deyib ki, əks-hücum əməliyyatı başlayandan indiyədək düşmənin ümumilikdə 2300-dən artıq canlı qüvvəsi məhv edilib və yaralanıb. Həmçinin 130-dək tank və digər zirehli texnikası, 200-dən artıq artilleriya, yaylım atəşli raket sistemləri, minaatan, 25-dən çox hava hücumundan müdafiə vasitələri, 6 komanda-idarəetmə və komanda-müşahidə məntəqələri, 5 silah-sursat anbarı, 50-dən artıq tank əleyhinə vasitələr, 55-dən artıq avtomobil texnikası məhv edilib.
Hazırda cəbhənin Ağdərə-Tərtər istiqamətində mühasirəyə alınan Ermənistan silahlı qüvvələri bölmələrinin artilleriya vasitələri ilə məhv edilməsi və ərazinin təmizlənməsi əməliyyatı davam edir. Canlı qüvvə və döyüş texnikası baxımından ağır itkilərə məruz qalan düşmən ölən və yaralıların təxliyəsini təşkil etməkdə aciz qalıb.
Anar Eyvazov qeyd edib ki, işğal altındakı torpaqlarımızın azad olunması istiqamətində döyüşlərdə əldə edilən qələbələr xalqımızda döyüş ruhunun yüksəlməsinə səbəb olub. On minlərlə azərbaycanlı Müdafiə Nazirliyinə müraciət edərək əsgərlərimizlə birlikdə könüllü olaraq döyüşlərə qatılmaq istədiklərini bildiriblər.
Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyi adından Azərbaycan əsgərinə mənəvi dəstək olduqlarına görə onlara təşəkkür edir və döyüşlərə qoşulmaq istəyən hər kəsə dərin minnətdarlığımızı çatdırırıq. Onların aidiyyəti üzrə Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinə müraciət etməsini tövsiyə edirik. Qələbə bizimlədir!

Решительная контрнаступательная операция Азербайджанской Армии продолжается
Продолжается решительная контрнаступательная операция Азербайджанской Армии по освобождению наших оккупированных земель. С целью вернуть утраченные позиции противник, сосредоточивший дополнительные силы в направлении Мадагиза, попытался атаковать и открыл огонь по селу Ашагы Агджакенд Геранбойского района. Боевая активность противника была подавлена.
Об этом на брифинге 30 сентября сообщил пресс-секретарь пресс-службы Минобороны подполковник Анар Эйвазов.
А.Эйвазов сообщил, что некоторое время назад вооруженные силы Армении применили тактический ракетный комплекс «Точка-У». Из-за непригодности и низкого качества военной техники противника три из выпущенных ракет не разорвались.
Точными огневыми ударами Азербайджанской Армии уничтожен один зенитно-ракетный комплекс С-300 противника, развернутый на территории Шушакенд Ходжавендского района.
Сообщается, что уничтожены позиции армянской армии: 1-го батальона 5-го мотострелкового полка в районе населенного пункта Гасангая Тертерского района и 1-го батальона 6-го мотострелкового полка в направлении Талыш Тертерского района.
Боевая техника противника уничтожена в направлении Джебраильского района фронта. 4-й батальон армянских военных подразделений, дислоцированный в направлении Физули, подвергся сильному артиллерийскому обстрелу. Также был обстрелян командный пункт 41-го отдельного полка 18-й мотострелковой дивизии. Управление войсками полностью нарушено. Кроме того, личный состав 2-го батальона 7-го горно-стрелкового полка 10-й горно-стрелковой дивизии 1-й общевойсковой армии Армении, дислоцированного в Тонашене, понес большие потери, оставил свои оборонительные позиции и бежал. Нанесен удар по штабу 5-го горнострелкового полка этой дивизии, расположенному в поселке Агдере.
***
Пресс-секретарь Минобороны сообщил, что с начала контрнаступательной операции было убито и ранено около 2300 человек живой силы противника, были уничтожены и выведены из строя около 130 танков и другой бронетехники, более 200 артиллерийских установок, реактивных систем залпового огня, гранатометов, около 25 систем противовоздушной обороны, 6 командных пунктов управления и командно-наблюдательных пунктов, 5 складов боеприпасов, около 50 противотанковых средств, 55 автомобильной техники.
В настоящее время артиллерийскими средствами продолжается операция по разгрому осажденных частей ВС Армении на Агдере-Тертерском направлении фронта и расчистке местности. Противник, неся большие потери в живой силе и боевой технике, не смог организовать эвакуацию убитых и раненых.
Анар Эйвазов успехи азербайджанской армии в боях с противником за освобождение оккупированных земель повысили боевой дух азербайджанского народа. По его словам, десятки тысяч граждан Азербайджана обратились в Министерство обороны и вызвались вступить в бой вместе с нашими солдатами.
«От имени руководства Министерства обороны благодарим граждан за моральную поддержку, оказанную азербайджанским солдатам. Гражданам, желающим добровольно участвовать в боях, рекомендуем обращаться в Государственную службу по мобилизации и призыву на военную службу. Победа за нами!», - сказал А.Эйвазов.