Azərbaycan Ordusunun qətiyyətli əks-hücum əməliyyatı davam edir
İşğal edilmiş torpaqlarımızın azad olunması uğrunda Azərbaycan Ordusunun apardığı qətiyyətli əks-hücum əməliyyatı davam edir. İtirilmiş mövqeləri geri qaytarmaq məqsədilə Madagiz istiqamətinə əlavə qüvvələr cəmləşdirən düşmən hücuma cəhd göstərib və Goranboy rayonunun Aşağı Ağcakənd kəndini atəşə tutub. Lakin düşmənin bu fəaliyyətinin qarşısı alınıb.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin mətbuat katibi polkovnik-leytenant Anar Eyvazov sentyabrın 30-da keçirilən brifinqdə deyib.
A.Eyvazov bildirib ki, az əvvəl Ermənistan silahlı qüvvələri “Toçka-U” taktiki raket kompleksini tətbiq edib. Lakin düşmənə məxsus hərbi texnikanın köhnə və keyfiyyətsiz olması səbəbindən atılan raketlərdən üçü partlamayıb. Azərbaycan Ordusunun dəqiq atəş zərbələri ilə Ermənistan ordusunun Xocavənd rayonunun Şuşakənd ərazisində düşmənin bir ədəd S-300 zenit-raket qurğusu sıradan çıxarılıb.
Məlumat verilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Tərtər rayonunun Həsənqaya yaşayış məntəqəsi yaxınlığındakı 5-ci motoatıcı alayının 1-ci taboru və Talış istiqamətində yerləşən 6-cı motoatıcı alayının 1-ci taborunun mövqeləri dağıdılıb. Düşmənin cəbhənin Cəbrayıl rayonu istiqamətində döyüş texnikaları məhv edilib. Ermənistan silahlı bölmələrinin Füzuli istiqamətində yerləşən 4-cü taboru ağır artilleriya atəşinə tutulub. Həmçinin 18-ci motoatıcı diviziyasının 41-ci əlahiddə alayının komanda məntəqəsinə atəş zərbəsi endirilib. Qoşunların idarə edilməsi tam pozulub. Bundan başqa, Ermənistanın 1-ci ümumqoşun ordusunun 10-cu dağ atıcı diviziyasının Tonaşendə yerləşən 7-ci dağ atıcı alayının 2-ci taborunun şəxsi heyəti ağır itkilərə məruz qalaraq müdafiə mövqelərini özbaşına tərk edərək qaçıb. Həmin diviziyanın Ağdərə yaşayış məntəqəsində yerləşən 5-ci dağ atıcı alayının qərargahına zərbə endirilib.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat katibi deyib ki, əks-hücum əməliyyatı başlayandan indiyədək düşmənin ümumilikdə 2300-dən artıq canlı qüvvəsi məhv edilib və yaralanıb. Həmçinin 130-dək tank və digər zirehli texnikası, 200-dən artıq artilleriya, yaylım atəşli raket sistemləri, minaatan, 25-dən çox hava hücumundan müdafiə vasitələri, 6 komanda-idarəetmə və komanda-müşahidə məntəqələri, 5 silah-sursat anbarı, 50-dən artıq tank əleyhinə vasitələr, 55-dən artıq avtomobil texnikası məhv edilib.
Hazırda cəbhənin Ağdərə-Tərtər istiqamətində mühasirəyə alınan Ermənistan silahlı qüvvələri bölmələrinin artilleriya vasitələri ilə məhv edilməsi və ərazinin təmizlənməsi əməliyyatı davam edir. Canlı qüvvə və döyüş texnikası baxımından ağır itkilərə məruz qalan düşmən ölən və yaralıların təxliyəsini təşkil etməkdə aciz qalıb.
Anar Eyvazov qeyd edib ki, işğal altındakı torpaqlarımızın azad olunması istiqamətində döyüşlərdə əldə edilən qələbələr xalqımızda döyüş ruhunun yüksəlməsinə səbəb olub. On minlərlə azərbaycanlı Müdafiə Nazirliyinə müraciət edərək əsgərlərimizlə birlikdə könüllü olaraq döyüşlərə qatılmaq istədiklərini bildiriblər.
Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyi adından Azərbaycan əsgərinə mənəvi dəstək olduqlarına görə onlara təşəkkür edir və döyüşlərə qoşulmaq istəyən hər kəsə dərin minnətdarlığımızı çatdırırıq. Onların aidiyyəti üzrə Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinə müraciət etməsini tövsiyə edirik. Qələbə bizimlədir!

The Azerbaijani army continues its decisive counter-offensive to liberate our occupied lands, Spokesman for the Azerbaijani Defense Ministry, Lieutenant Colonel Anar Eyvazov said.
“In order to regain the lost positions, the Armenian army, concentrating additional forces in the direction of Madagiz, attempted an attack and opened fire at the Ashagy village of Agjakand, Goranboy region. However, this activity of Armenia was suppressed,” said the spokesman.
Eyvazov also said that the Armenian armed forces used the tactical ballistic missile system, however the fired missiles didn't explode.
"Accurate strikes by the Azerbaijani army in Shushakend village, Khojaly region, disabled one S-300 anti-aircraft missile system of the Armenian armed forces,” said Eyvazov.
“The positions of the 1st battalion of the 5th motorized rifle regiment stationed near the Hasangaya settlement of the Tartar district and the 1st battalion of the 6th motorized rifle regiment of the Armenian armed forces stationed in the Talysh direction were destroyed. The Armenian army’s military equipment was also destroyed in the direction of the Jabrayil district of the front," said Eyvazov.
"The command post of the 41st separate artillery regiment of the 18th motorized rifle division of the Armenian army was hit by a blow from the Azerbaijani armed forces. The personnel of the 2nd Battalion of the 7th Mountain Rifle Regiment of the 10th Mountain Rifle Division of the 1st Combined Arms Army of the Armenian armed forces stationed in Tonashen suffered heavy losses and left their combat positions. A blow was also struck at the headquarters of the 5th mountain rifle regiment of this division stationed in Aghdere,” he said.
“At present, operations are being carried out to destroy the Armenian manpower and equipment that were surrounded in the Aghdere and Tartar directions by artillery, and the territory is being cleared. Suffering significant losses in manpower and military equipment, the Armenian army is unable to cope with the evacuation of the killed and wounded,” the ministry’s spokesman added.
Eyvazov noted that tens of thousands of Azerbaijanis voluntarily applied to the Ministry of Defense, expressing their desire to participate in the battles together with the soldiers.
“On behalf of the leadership of the Ministry of Defense, we thank them for their moral support” said Anar Eyvazov.