Azərbaycan Respublikasına qarşı Dağlıq Qarabağda vuruşan “Krım könüllüləri birləşməsi” adlı qrupun rəhbəri barəsində cinayət işi başlanılıb
Dövlət səviyyəsində terroru dəstəkləyərək, terrorçuluğu təcavüzkar siyasətinin əsas vasitələrindən birinə çevirmiş Ermənistan Respublikasının işğalçı mahiyyətinin beynəlxalq müstəvidə ifşa edilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdirilir.
Həyata keçirilən bu tədbirlərin davamı kimi, “Krım könüllüləri birləşməsi” adlı qrupun rəhbəri olan Martoyan Armen Hamletoviç (Samvel) və digərlərinin Azərbaycan Respublikasına qarşı törətdiyi cinayət əməllərinə dair Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunda toplanmış material üzrə araşdırma aparılıb.
Araşdırmalarla qeyd olunan “Krım könüllüləri birləşməsi” adlı qrupun rəhbəri olan Rusiya Federasiyasının vətəndaşı Martoyan Armen Hamletoviç (Samvel ləqəbli) və həmin qruplaşmanın digər üzvlərinin 2020-ci ilin oktyabr ayında Ermənistanda və Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində olan şəxslərlə, həmçinin qondarma “Dağlıq Qarabağ” rejiminin rəhbər şəxsləri ilə görüşüb döyüş əməliyyatlarında iştiraklarına dair müzakirələr aparmaqla cinayət əlaqəsinə girmələri, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış dövlət sərhədini müəyyən edilmiş sənədlər olmadan və dövlət sərhədinin nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənarda, yəni Ermənistan ərazisindən qanunsuz keçərək Xankəndi şəhəri və işğal altında olan digər yaşayış məntəqələrinə gəlmələri, Azərbaycan Respublikasının dinc vətəndaşlarına və antiterror əməliyyatlarını həyata keçirən silahlı qüvvələrinə qarşı Ermənistanın rəhbərliyi tərəfindən muzdlu kimi istifadə edilmələri müəyyən edilib.
Bundan başqa, cinayətkar birlik üzvlərinin döyüş sursatlarından, hərbi texnikadan istifadə edib atəşlər açaraq xüsusi amansızlıq və ümumi təhlükəli üsulla, milli düşmənçilik niyyəti ilə, döyüş əməliyyatlarında iştirak etməyən dinc sakinlərinə qarşı çoxsaylı cinayət əməllərinə yol vermələri, ictimai təhlükəli nəticələrin baş verməsi təhlükəsi yaradan partlayış, yanğın və ya digər hərəkətlər törətməklə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına qarşı terrorçuluq fəaliyyətində iştirak etmələri aşkar edilib.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma), 120.2.1 (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanılmış və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə həvalə edilib.
Hal-hazırda qeyd edilən cinayət işi ilə əlaqədar Baş Prokurorluq tərəfindən Rusiya Federasiyasının aidiyyəti dövlət qurumlarına hüquqi yardımın göstərilməsi haqqında vəsatət hazırlanır.
Baş Prokurorluq bəyan edir ki, qeyd edilən və bu kimi digər cinayət faktlarına görə təqsirkar şəxslərin beynəlxalq hüquq normalarına əsasən məsuliyyətə cəlb edilməsindən ötrü mümkün olan bütün tədbirlər görülməklə beynəlxalq təşkilatlara müraciət edilməsi təmin ediləcəkdir.

Armenia uses Volunteers Union of Crimea as mercenaries
The Azerbaijani General Prosecutor's Office continues to take urgent measures to expose the aggressive nature of the Republic of Armenia in the international arena, which supports terrorism at the state level and uses terrorism as one of the main instruments of its aggressive policy.
As part of these measures, the General Prosecutor's Office conducted the investigation based on files in connection with the criminal acts committed by Leader of the Volunteers' Union of Crimea Armen Martoyan (also known as Samvel) and others against Azerbaijan.
During the investigation, the General Prosecutor's Office revealed that Martoyan and members of this group, having discussed their participation in military operations in October 2020 with the individuals in Armenia and in the occupied Azerbaijani territories and also with the "leaders" of the puppet regime created in Nagorno-Karabakh region and having entered into a criminal relationship with them, illegally crossed the internationally recognized state border of Azerbaijan without the necessary documents and outside the checkpoints, that is, through Armenia.
These individuals entered the territory of Khankendi city and other occupied territories and were used by the Armenian military-political regime as mercenaries to carry out terrorist acts against the civilians and the Armed Forces of Azerbaijan participating in anti-terrorist operations.
The General Prosecutor's Office also revealed that members of the aforementioned criminal community participated in terrorist activity directed against the Azerbaijani citizens, using ammunition and military equipment, committed numerous crimes against civilians not participating in hostilities, made explosions, set fires, or committed other actions with extreme cruelty or socially dangerous methods, as well as with the intention of national enmity that entails dangerous consequences.
The Azerbaijani prosecutor general filed a criminal case upon Articles 100.2 (waging an aggressive war), 120.2.1 (premeditated murder committed by a criminal organization or community), 318.2 (illegal crossing of the Azerbaijani state border), and other articles of the Azerbaijani Criminal Code. The Investigative Department of the General Prosecutor's Office will investigate this case.
Presently, as for the criminal case, the General Prosecutor's Office is preparing a request for legal assistance to the relevant state bodies of the Russian Federation.
The General Prosecutor's Office states that all possible measures will be taken to bring to justice those responsible for these and other similar crimes in accordance with the norms of international law and sent the appeals to the international organizations.