Azərbaycan Ordusunun apardığı qətiyyətli əks-hücum əməliyyatı cəbhənin bütün istiqamətlərində uğurla davam edir
Azərbaycan Ordusunun apardığı qətiyyətli əks-hücum əməliyyatı cəbhənin bütün istiqamətlərində uğurla davam edir. Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdiyi ərazilərdəki düşmən mövqelərinə gecə ərzində bölmələrimiz tərəfindən sarsıdıcı artilleriya zərbələri endirilib.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin mətbuat katibi polkovnik-leytenant Anar Eyvazov oktyabrın 1-də keçirilən brifinqdə deyib.
Anar Eyvazov bildirib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Ermənistanın ərazisindən cəbhəboyu Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndini, Füzuli rayonunun Horadiz şəhərini, Goranboy, Tərtər və Ağdam rayonlarını yenidən artilleriya atəşinə tutub.
Əməliyyatın beşinci gününün sonunadək düşmənin canlı qüvvədə, hərbi və döyüş texnikası baxımından xeyli sayda itkisi var. Düşmən bütün cəbhə boyunca tutduqları mövqelərdən və ərazinin vacib sahələrindən geri çəkilməyə məcbur edilib. Ermənistan ordusunun müxtəlif istiqamətlərdə hərəkət edən hərbi kolonları bölmələrimiz tərəfindən dəqiq atəşlə məhv edilib.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat katibi xüsusilə qeyd edib ki, Ermənistan mətbuatında guya Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus təyyarə və helikopterin vurulması və İran ərazisinə düşməsi barədə yayılan məlumatlar yanlışdır və əsassızdır. Hərbi Hava Qüvvələrimizə məxsus bütün aviasiya vasitələri tam tərkibdə sıradadır və döyüş qabiliyyətlidir.
Məlumat verilib ki, ötən müddət ərzində düşmənin 200-dək tank və digər zirehli texnikası, 228 ədəd artilleriya, yaylım atəşli raket sistemləri, minaatanları, 30 ədəd hava hücumundan müdafiə vasitələri, 6 komanda-idarəetmə və komanda-müşahidə məntəqəsi, 5 silah-sursat anbarı, 110-dan artıq avtomobil texnikası, 1 ədəd “S-300” zenit-raket kompleksi sıradan çıxarılıb.
“Dünən məlumat verildiyi kimi, Ermənistan ordusunun alay komandiri və onun müavini Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin dəqiq artilleriya atəşi nəticəsində məhv edilib. Alayın köməyinə gələn düşmənin əlahiddə həmlə taborunun döyüş bayrağı və sənədləri ələ keçirilib. Əsgəri şərəf, şücaət və şöhrət rəmzi olan döyüş bayrağını döyüş meydanında atıb qaçan düşmən bir daha acizliyini nümayiş etdirib. Döyüş bayrağını qoruya bilməyən ordunun iki yolu var. Ya ərazimizi tərk etməli, ya da yerində məhv olacaq. Qələbə bizimlədir!”, - deyə polkovnik-leytenant Anar Eyvazov bildirib.

Решительные контрнаступательные операции, проводимые Азербайджанской армией, успешно продолжаются по всем направлениям фронта.
В течение ночи наши подразделения наносили сокрушительные удары по вражеским позициям на территориях, оккупированных вооруженными силами Армении.
Об этом сообщил пресс-секретарь пресс-службы Министерства обороны полковник-лейтенант Анар Эйвазов на брифинге 1 октября.
Он отметил, что подразделения вооруженных сил Армении вновь подвергли артиллерийскому обстрелу с территории Армении село Джоджуг Мерджанлы Джебраильского района, город Горадиз Физулинского района, Геранбойский, Тертерский и Агдамский районы.
До конца пятого дня операции враг понес большие потери в живой силе, военной и боевой технике и был вынужден отступить со всех позиций и важных участков вдоль линии фронта. Прицельным огнем наших подразделений уничтожены военные колонны армянской армии, передвигавшиеся в различных направлениях.
Пресс-секретарь Министерства обороны особо отметил, что распространяемые армянскими СМИ сообщения о том, что якобы сбиты самолет и вертолет Военно-воздушных сил Азербайджана, обломки которых упали на территорию Ирана, — лживая и безосновательная. Все авиационные средства наших ВВС в полном составе находятся в строю и боеспособны.
Было сообщено, что за минувший период выведены из строя до 200 танков и другой бронетехники врага, 228 единиц артиллерии, ракетных систем залпового огня, минометов, 30 единиц средств противовоздушной обороны, 6 командных пунктов управления и командно-наблюдательных пунктов, 5 складов оружия и боеприпасов, свыше 110 единиц автомобильной техники, один зенитно-ракетный комплекс С-300.
«Как было сообщено вчера, прицельным артиллерийским огнем Азербайджанской армии были уничтожены командир полка армянской армии и его заместитель. Захвачены боевое знамя и документы отдельного штурмового батальона неприятеля, прибывшего на помощь полку. Это еще раз демонстрирует беспомощность врага, бежавшего и оставившего на поле боя боевое знамя, являющееся символом воинской чести, отваги и доблести. У армии, не сумевшей сохранить боевое знамя, есть два пути: она либо покинет наши территории, либо будет уничтожена на месте. Победа за нами!» — сказал полковник Анар Эйвазов.