Dağlıq Qarabağ ərazisində Azərbaycan Ordusuna qarşı döyüş əməliyyatlarında iştirak edən muzdlu Vaaqn Çaxalyan barəsində istintaq davam etdirilir
Gürcüstan vətəndaşı Vaaqn Çaxalyanın Azərbaycan Respublikasının ərazisində törətdikləri cinayət əməllərinə dair yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrində yayılmış çoxsaylı məlumatlar əsasında Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunda araşdırma aparılmış və faktla bağlı Cinayət Məcəlləsinin 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma), 114 (muzdluluq), 29, 120.2.1 (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürməyə cəhd), 29, 120.2.4 (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla qəsdən adam öldürməyə cəhd), 279.3-cü (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri yaratma) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanılmaqla istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə tapşırılıb.
İstintaq zamanı Dağlıq Qarabağ ərazisində Azərbaycan Ordusuna qarşı döyüş əməliyyatlarında iştirak edən muzdlu Vaaqn Çaxalyan Cinayət Məcəlləsinin qeyd edilən maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunmuş və barəsində rayon məhkəməsi tərəfindən qiyabı olaraq həbs qətimkan tədbiri seçilməklə istintaq orqanı tərəfindən beynəlxalq axtarış elan edilib.
Bəzi kütləvi informasiya vasitələrində Vaaqn Caxalyanın döyüş əməliyyatları zamanı öldürülməsi, habelə Gürcüstan Respublikasının vətəndaşlığından məhrum edilməsi ilə bağlı məlumatlar yayılıb.
Bununla bağlı aparılan araşdırma zamanı Gürcüstan Baş Prokurorluğundan alınmış şifahi məlumata əsasən məlum olub ki, Vaaqn Çaxalyan 2019-cu ilin sonunda Ermənistan Respublikasının vətəndaşlığını qəbul etmiş, bu səbəbdən 2020-ci ilin əvvəllərində Gürcüstan həmin şəxsin vətəndaşlığına xitam verib. Daha sonra Vaaqn Çaxalyan Gürcüstanın müvafiq dövlət qurumlarına müraciət edərək həmin ölkənin vətəndaşlığının bərpa edilməsini xahiş edib, lakin 2020-ci ilin iyun ayında onun müraciətinə mahiyyəti üzrə baxılmaqla imtina edilib.
Vaaqn Çaxalyanın öldürülməsi ilə bağlı 25.10.2020-ci il tarixdə Gürcüstan media səhifələrində yayılmış məlumatla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu ilə Gürcüstan Baş Prokurorluğu tərəfindən aparılmış araşdırma nəticəsində həmin məlumat öz təsdiqini tapmayıb.
Hətta bundan bir neçə gün sonra V.Çaxalyanın “Facebook” sosial şəbəkəsindəki hesabında döyüş əməliyyatlarında iştirakını davam etdirməsinə dair informasiya yerləşdirilib.
Odur ki, Vaaqn Çaxalyanla əlaqədar istintaq edilən cinayət işi üzrə Gürcüstan Baş Prokurorluğuna hüquqi yardım haqqında rəsmi vəsatət verilmiş və vəsatətin icrası ilə bağlı Gürcüstan Baş Prokurorluğu ilə mütəmadi olaraq əlaqə saxlanılır.
Hazırda Vaaqn Çaxalyan beynəlxalq axtarışda olmaqla Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsi tərəfindən cinayət işi üzrə istintaq davam etdirilir.

Azerbaijan puts Georgian citizen of Armenian origin on wanted list
Azerbaijani General Prosecutor's Office conducted an investigation on the basis of numerous information disseminated in local and foreign media about the crimes committed by Georgian citizen of Armenian origin Vahagn Chakhalyan on the territory of the Republic of Azerbaijan.
The Prosecutor's Office filed a criminal case upon Articles 100.2 (waging aggressive war), 114 (mercenarism), 29, 120.2.1 (premeditated murder), 29, 120.2.4 (premeditated murder committed with special cruelty or in a generally dangerous way), 279.3 (creation of armed groups not envisaged by the law) of the Azerbaijani Criminal Code and other articles.
The investigation department of the General Prosecutor's Office will deal with this issue.
"During the investigation, Chakhalyan participating in the hostilities against the Azerbaijani Armed Forces in the Nagorno-Karabakh region was brought to justice as an accused upon the aforementioned articles of the Criminal Code,” the statement said. “The district court in absentia chose a preventive measure for Chakhalyan in the form of arrest. Chakhalyan has been put on the international wanted list by the investigative body.”
Some media outlets reported about the murder of Chakhalyan during the hostilities, as well as the deprivation of citizenship of the Georgian Republic.
During the investigation, the Azerbaijani General Prosecutor's Office revealed that Chakhalyan got the citizenship of the Republic of Armenia in late 2019. For this reason, Georgia annulled the citizenship of this person in early 2020.
Then Chakhalyan appealed to the Georgian relevant state structures with a request to restore the citizenship of this country, but his appeal was considered and rejected in June 2020.
As for the information about the murder of Chakhalyan disseminated in the Georgian media on October 25, 2020, this information has not been confirmed as a result of the investigation conducted by the General Prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan and the General Prosecutor's Office of Georgia.
Even a few days later, the information about Chakhalyan’s participation in hostilities was posted on his Facebook page.
Thus, an official petition for legal assistance was submitted to the Georgian General Prosecutor's Office in connection with the criminal case related to Chakhalyan.
Presently, the investigation department of the General Prosecutor's Office continues to work on the criminal case against Chakhalyan, who is on the international wanted list," the statement says.