Yalnız rəsmi mənbələrimizin yaydığı məlumatlara etibar etməklə biz ümumi qələbəmizə töhfə vermiş oluruq
Torpaqlarımızın erməni işğalından azad edilməsi üçün hərbi əməliyyatların aparıldığı vaxtda ölkədə sosial şəbəkələrin fəaliyyətinə qoyulan məhdudiyyətlər hərbi ekspertlər tərəfindən tam doğru qərar kimi dəyərləndirilir.
Ehtiyatda olan polkovnik Şair Ramaldanov bunun düşmənin informasiya cəbhəsində təxribatçı məqsədlərinin qarşısını aldığını vurğulayıb. O bildirib ki, dövlət səviyyəsində sosial şəbəkələrin məhdudlaşdırılması ilə bağlı qəbul olunan qərar düzgündür. Ancaq bəzi proqramlar vasitəsilə insanlar həmin sosial şəbəkələrdən istifadə edirlər. Bundan yararlanan düşmən ümumiyyətlə sosial şəbəkələrə çoxlu sayda videolar və şəkillər yayır. Videoların bəzilərinə mütəxəssis olmayan, mülki insan baxanda onu olduğu kimi qəbul edir. Bu dezinformasiya birinci növbədə insanların beyninə müəyyən təsir göstərmək məqsədi daşıyır. Ancaq həmin videoya baxan insan onun montaj, yoxsa birinci müharibədə olan epizodlar, bunun Azərbaycan tərəfindən vurulan erməni texnikası, yoxsa düşmənin tankı olduğunu ayırd edə bilmir. Peşəkar olmayan insanlar “fake” məlumatlarda vacib təfərrüatları bilmədikləri üçün tez aldanırlar.
Şair Ramaldanov cəbhədəki hadisələrlə bağlı foto və videolardakı incəliklərə diqqət yetirilməsinin vacibliyini bildirib. Məsələn, texnika vurulubsa, onun qalıqları, duruş istiqaməti və ya insandırsa onun geyimi, ətrafında baş verən hadisələrin ona təsiri xəbərin doğru və ya yalan olduğunu həmişə üzə çıxarmağa imkan verir.
Ehtiyatda olan polkovnik deyir ki, müharibə şəraitində dezinformasiyalardan istifadə edilir. Ona görə düşmənin maraqlarına xidmət edən belə materiallara inanmamaq, onları yaymamaq ordumuza dəstək baxımından çox önəmlidir. Unutmayaq ki, yalnız rəsmi mənbələrimizin yaydığı məlumatlara etibar etməklə biz həm də ümumi qələbəmizə töhfə vermiş oluruq.

Шаир Рамалданов: Опираясь только на информацию, распространяемую нашими официальными источниками, мы способствуем нашей общей победе
Во время военных действий по освобождению нашей земли от армянской оккупации ограничение социальных сетей в стране военные эксперты считают правильным решением.
Полковник запаса Шаир Рамалданов подчеркнул, что это предотвратило провокационные цели противника на информационном фронте. Он сказал, что решение об ограничении соцсетей на государственном уровне правильное. Однако люди пользуются этими социальными сетями в обход через определенные программы. Пользуясь этим, противник обычно распространяет в социальных сетях большое количество видео и фото. Некоторые видео люди, не являющимися специалистами, являющие обычными гражданскими лицами, воспринимают как настоящие. Эта дезинформация в первую очередь направлена на то, чтобы оказать определенное воздействие на разум людей. Обычный человек, неспециалист, смотрящий эти видео, не может различить, то ли это монтаж, то ли эпизоды первой войны, то ли это армянская техника, сбитая Азербайджаном, то ли вражеский танк. Непрофессиональных людей легко одурачить, потому что они не знают важных деталей, по которым можно понять, что это «фейк».
Ш.Рамалданов сказал, что важно обращать внимание на детали в фотографиях и видео, связанных с событиями на фронте. Например, если подбита техника, то важно обращать внимание на ее обломки, положение и направление разбросанных частей. Если же речь идет о человеке, то нужно изучить его одежду и обстоятельства произошедших событий. Это поможет установить правдивость информации, отраженной на фото и видео.
Полковник в отставке говорит, что дезинформация широко используется на войне. «Поэтому очень важно не верить таким материалам, которые служат интересам противника и не распространять их в плане поддержки нашей армии. Не будем забывать, что, полагаясь только на информацию из наших официальных источников, мы также вносим свой вклад в общую победу», - сказал Ш.Рамалданов.