Çoxsaylı mədəniyyət abidələri erməni vandalizminin qurbanına çevrilib
Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzkar siyasəti nəticəsində işğal edilmiş ərazilərdə yerləşən yaşayış evləri, təhsil, sənaye və kənd təsərrüfatı obyektləri ilə yanaşı yüzlərlə mədəniyyət müəssisəsi, o cümlədən 4,6 milyon kitab fondu olan 927 kitabxana, 808 mədəniyyət sarayı, klub və mədəniyyət evi, 85 musiqi və rəssamlıq məktəbi, 100 mindən artıq eksponatın toplandığı 22 muzey və muzey filialı, 4 rəsm qalereyası, 4 teatr müəssisəsi, 2 konsert müəssisəsi, 8 mədəniyyət və istirahət parkı, 700-dən artıq tarix və mədəniyyət abidəsi, o cümlədən Cəbrayıl rayonunda 11 və 15 aşırımlı Xudafərin körpüləri, Kəlbəcər rayonunda Gəncəsar və Xudavənd məbədləri , Ağdam rayonunun Xaçın Türbətli kəndində məqbərə, Füzuli rayonu ərazisində dünyanın ən qədim sakinlərinin yaşayış məskənlərindən biri - Azıx mağarası, Şuşa Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu erməni vandalizminin qurbanına çevrilib.
Hərbi zərurət olmadan hərbi əməliyyatların dəstəklənməsi üçün istifadə olunmuş gücləndirilmiş mühafizə altındakı Xocalı, Ağdam rayonunda Üzərliktəpə, Füzuli rayonunda Qaraköpək kurqanları və digər tarixi mədəniyyət abidələri, eləcə də arxeoloji qazıntılar zamanı aşkar edilmiş ümumdünya əhəmiyyətinə malik 100 mindən artıq qiymətli və nadir eksponatlar məhv edilmiş və talanmış, habelə işğalı əbədiləşdirmək və ermənilərin guya işğal olunmuş ərazilərdə tarixən yaşamasını beynəlxalq ictimaiyyətə inandırmaq üçün aparılmış qanunsuz arxeoloji qazıntı işləri zamanı aşkar olunmuş Azərbaycan xalqına məxsus tarixi mədəniyyət nümunələri talan edilərək Ermənistan Respublikasına qanunsuz olaraq aparılıb.
Ermənistan Respublikasına qanunsuz çıxarılmaqla özgəninkiləşdirilərək talan edilib, xüsusi tarixi, elmi, ədəbi və mədəni dəyəri olan əşyalar və sənədlər talanması nəticəsində məhv olub, korlanmış və dağıdılmış, ağır nəticələrə səbəb olmuş Azərbaycan Respublikasına, onun vətəndaşlarına, ayrı-ayrı fiziki və hüquqi şəxslərə məxsus xüsusilə külli miqdar təşkil edən milyardlarla manat dəyərində daşınar və daşınmaz əmlaklar yandırılmaqla, partladılmaqla və başqa ümumi təhlükəli üsullarla qəsdən məhv edilib, bundan başqa işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan dövlətinə məxsus yeraltı və yerüstü sərvətlər talanmaqla ətraf mühitə qəsdən geniş, uzun sürən və ciddi ziyan vurulub.
Qeyd olunan faktlarla bağlı toplanmış materiallar əsasında Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 116.0.2 (silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozma), 116.0.8-1 (hərbi zərurət olmadan qəsdən mədəni sərvəti, o cümlədən gücləndirilmiş mühafizə altında olan mədəni sərvəti hücum obyektinə çevirmə, yaxud gücləndirilmiş mühafizə altında olan mədəni sərvətdən və ya ona bilavasitə bitişik ərazilərdən hərbi əməliyyatların dəstəklənməsi üçün istifadə etmə), 183.2.1 (xüsusi dəyəri olan əşyaları talama), 186.3 (əmlakı qəsdən məhv etmə və ya zədələmə), 193-1 (cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərini və ya digər əmlakı leqallaşdırma), 206.4 (qaçaqmalçılıq) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanaraq ibtidai istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə edilməklə istintaq-əməliyyat qrupu yaradılıb.
Prokurouq əməkdaşları tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə hadisə yerinə baxış və dəymiş zərərin müəyyən edilməsindən ötrü zəruri olan digər istintaq hərəkətləri keçirilir.
Ermənistanın işğalçı mahiyyətinin beynəlxalq müstəvidə bir daha ifşa edilməsi, təqsirkar şəxslərin beynəlxalq və milli qanunvericiliyinin tələblərinə əsasən məsuliyyətə cəlb edilməsi və sanksiyaların tətbiq olunması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən beynəlxalq qurumlara müraciət edilməklə mümkün olan bütün tədbirlərin görülməsi təmin ediləcək.

The Azerbaijani General Prosecutor's Office is conducting investigative measures to assess the damage inflicted in the liberated territories of Azerbaijan.
As a result of Armenia's aggressive policy against the Republic of Azerbaijan, along with houses, educational, industrial, and agricultural facilities in the occupied territories, hundreds of cultural institutions, including 927 libraries with 4.6 million books, 808 palaces of culture, clubs, and cultural centers, 85 music and art schools, 22 museums and museum branches with more than 100,000 artifacts, 4 art galleries, 4 theaters, 2 concert halls, 8 culture, and recreation parks were damaged as a result of Armenian vandalism.
More than 700 historical and cultural monuments, as well as Khudafarin bridges with 11 and 15 meter high arcs in Jabrayil district, Ganjasar and Khudavand temples in Kalbajar district, the mausoleum in Khachin Turbatli village of Aghdam district, Azykh cave, one of the world's most ancient settlements in Fuzuli district, Shusha State Historical-Architectural Reserve were also damaged.
More than 100,000 valuable and rare exhibits of world importance discovered during archeological excavations were destroyed and looted in Khojaly district, Uzerliktepe village in Aghdam district, Garakopek mounds in Fuzuli district, and other historical and cultural monuments, which were used to support military operations.
Moreover, samples of historical culture belonging to the Azerbaijani people discovered during illegal archeological excavations to perpetuate the occupation and convince the international community of the historical existence of Armenians in the occupied territories were looted and illegally transported to the Republic of Armenia.
Items and documents of special historical, scientific, literary, and cultural value, illegally exported to the Republic of Armenia and looted, movable and immovable property belonging to the Republic of Azerbaijan, its citizens, individuals and legal entities of billions manat worth were deliberately destroyed by incineration, explosion, and other common dangerous methods.
Moreover, the underground and surface resources belonging to Azerbaijan in the occupied territories were looted, extensive, long-lasting, and serious damage has been intentionally caused to the environment.
With regard to the above-mentioned facts based on the collected materials, criminal proceedings have been instituted by the prosecutor general of the Republic of Azerbaijan under Articles 116.0.2 (violation of international humanitarian law during an armed conflict), 116.0.8-1 (intentional militarization of cultural property without military necessity, including cultural property under enhanced protection, or the use of cultural property under enhanced protection or areas adjacent to it to support military operations), 183.2.1 (looting of items of special value), 186.3 (intentional destruction or damage to property), 193-1 (legalization of criminally obtained funds or other property), 206.4 (smuggling) and other articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.
The investigation was entrusted to the Investigation Department of the Prosecutor General's Office.
Prosecutors are inspecting the scene in the liberated areas and carrying out other investigative actions necessary to determine the inflicted damage.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan will take all possible measures to appeal to international organizations to once again expose the aggressive nature of Armenia in the international arena, to bring the perpetrators to justice, and impose sanctions in accordance with the requirements of international and national law.