Vətən müharibəsinin "gözəgörünməz qəhrəman"ları
Vətən müharibəsi başlanan gündən – 27 sentyabrdan başlayaraq sənətindən, peşəsindən aslı olmayaqraq hər kəs öz cəbhəsində vuruşurdu. Bu sənət adamlarının içində həkimlər əsas yerlərdən birini tuturlar, desək yanılmarıq. Döyüşən əsgərimizin yanında olan, xəstə və yaralılara yardım edərkən şəhid olan həkimlərimiz də oldu.
Müharibə və postmüharibə dövründə könüllü olaraq əsgərlərimizə və hərbiçilərimizə yardım etmək üçün ön cəbhəyə yolan düşən fədakar həkimlərimizdən biri də Azərbaycan Könüllü Həkimlər Assosiasiyasının sədri Oqtay Mehdiyevdir. Şuşada şəraitsiz vəziyyətdə çalışan Oqtay həkimə gördükləri işlərdən, qarşılaşdıqları problemlər haqqında sual verdik. Həkim gördüyü işləri dəryada bir damla hesab edir. O, gördükləri işlər barədə danışmaq istəməsə də biz onu buna vadar etdik. Müharibə başladığı gündən ön cəbhədə çalışan həkim, kolleqalarının gördüyü işlərdən bəhs edərkən deyib ki, onlar müharibə başladığı gündən – sentyabrdan başlayıblar:
"Əvvəl stomatoloqlar, sonra digər sahənin həkimləri bizə qoşuldu. Öncə Gəncədə başladıq, sonra davam etdik Naftalanda və Füzuli diaqnostikada çalışdıq. Biz könüllü gəlmişik, heç kəs tərəfindən göndərilməmişik".
Hər bir azərbaycanlı kimi onlar da 29 il idi ki, arzusunda idilər ki, müharibə başlansın, onlar da vətənə olan borcunu ödəsinlər. Arzularına çatdılar və indi onlar doğma torpaqlarımızda döyüşçülərimizin yaralarına məlhəm olmaq üçün əllərindən gələni əsirgəmirlər: "Sözümüzə də sadiq çıxdıq. Bu, bizim şərəf borcumuzdur. Düşünürəm ki, hər bir Azərbaycan vətəndaşı müharibə dönəmində bacardığından daha çox iş gördü. Elə ona görə də biz zəfər çaldıq. Döyüşçülərimiz həkimlərimizə güvənib döyüşə getdilər. Düşünürlər ki, yaralansalar həkimlərimiz onları ölümdən xilas edəcəklər".
Azərbaycan Tibb Universiteti Vətən müharibəsində iştirak edən və öz müqəddəs həkimlik peşələrini yerinə yetirən zaman qəhrəmancasına şəhid olan tələbələrdən ikisi Oqtay müəllimin təbəsi olub. Həmin şəhidlərin fotoları Şuşada yerləşən məntəqədə həkimlərin başı üzərində asılıb: "İki tələbəm şəhid olub - tibb xidməti leytenantı həkim Mirlətif Ağayev və Tibb xidməti leytenantı həkim Tariyel Salmanov. Onlar ön cəbhədə çalışırdılar. Onlar bizim yanımızda şəhid oldular. Onların nəşlərini işlədiyimiz hosbitaldan ailələrinə təhvil verdik".
Ötən ilin oktyabr ayında Ermənistanın silahlı qüvvələri Gəncə şəhərinin mülki əhalisinin sıx yaşadığı məntəqələri raket atəşinə tutduğu vaxt Oqtay müəllim və onun həmkarları da orada olub: "Bizdən 150 metr aralıya düşdü – biri sağımıza, biri də solumuza düşdü. Əslində mən bunlardan danışmaq istəmirəm. Çünki, bizim elədiklərimiz Ordumuzun, Xüsusi təyinatlıların yanında heç nədir. Biz sadəcə cəbhəyə yaxın olan ərazidə olmuşuq. Amma öndə onlar olub".
Qəhrəmanımız bildirir ki, müharibə dönəmindəki əhval ruhiyyəni qoruyub saxlamaq və ordunun yanında olmaq lazımdır. Yəni, "müharibə bitdi, müharibə qutardı" cümləsini unutmaq lazımdır: "Müharibə həmişə var. İnsanlarda müharibə dönəmindəki qədər olmasa da, o əhval ruhiyyə qalıb. Sadəcə hər kəs yumruq kimi birləşib, bir nöqtəyə vurmaq lazımdır. Necə ki, müharibə dönəmində hamı bir nəfər kimi ordunun yanında idi, həmin əzmi saxlamaq lazımdır. Hamı kömək etmək istəyir, amma bilmirlər necə kömək etsinlər. Biz tibb sahəsində çalışırıq ki, pərakəndəlik olmasın".
Həkimlərimiz təkcə Şuşada xidmət göstərmir, onlar Qubadlıda, Hadrudda da fəaliyyət göstərirlər. Müsahibimizin dediyinə görə, hər həkim həftədə bir dəfə həmin döyüş bölgələrində xidmət edir: Növbəyə salmışıq, buna heç kəs etiraz etmir, hamısı sevə-sevə gəlirlər. Maddi təminatı da Azərbaycan Könüllü Həkimlər Assosiasiyası həyata keçirir. Həmin büdcəni də özümüz təşkil etmişik. Öz hesabımıza lazım olan bütün tibbi avadanlıqları alırıq. Təşkilatımızın üzvlərinin sayı çoxdur, hər həkim bir problemi həll edəndə problemin sayı azalır. Müharibə olan bölgələrdə problemlərin, çatışmazlıqların olması normaldır. Lazımı infrastrukturu qurmağa zaman lazımdır. Bunun üçün də hamımız bir olmalıyıq".

‘Invisible Heroes’ of the Patriotic War
Everyone from seven to seventy, regardless of their craft or profession, fought on their own fronts from day one of the Patriotic War, 27 September. We would not be wrong to say that doctors have a special place among these. Our doctors fought alongside our soldiers, helping the sick and the wounded. Some of them died a martyr’s death for their Motherland.
One of our selfless doctors, who went to the front to help our soldiers and servicemen during and after the war, was the chairman of the Azerbaijan Volunteer Doctors Association, Ogtay Mehdiyev. We spoke to Dr Mehdiyev about the problems he faced, as he worked under poor conditions in Shusha. Mehdiyev refused to consider his act a special feat. We had to ask him numerous times before he agreed to tell us about what they did on the frontline. He had been working there since the beginning of the war along with many of his colleagues.
‘At first, we were joined by dentists, and then others came along. We started in Ganja, and then continued in Naftalan and Fuzuli, where we worked in diagnostics. We went there voluntarily. We weren’t sent by anyone.’
Like every Azerbaijani, they too had been dreaming of this day for 29 years and waiting to pay their debt to the motherland. They did everything in their power to heal the wounds of our soldiers: ‘We kept our word. This is our duty of honour. I believe that every citizen of Azerbaijan did more than they could throughout the war, which is why we came out victorious. Our fighters went to war, trusting our doctors. They were confident that if they got injured, our doctors would save them from death.’
Two of the students at Azerbaijan Medical University, who participated in the Patriotic War and were heroically martyred as they performed their duties, were Mehdiyev’s students. The photographs of those two are now hanging on the wall above the doctors at the station in Shusha: ‘Two of my students fell. They were the lieutenants in Medical Services Doctor Mirlatif Aghayev and Doctor Tariyel Salmanov. They worked on the front line. They died by our side. We handed over their bodies to the families from the hospital we worked at.’
As the Armenian armed forces shelled the densely populated areas of Ganja in October 2020, Mehdiyev and his colleagues were also there: ‘One of them fell in 150 metres from us – one fell to our right, the other to our left. In fact, I do not want to talk about it. What we did is nothing compared to what our Army and Special Forces went through. We were just in an area close to the battlefront. But they were at the very front.’
Our hero says it is extremely important to boost morale during a war and support the army. We must forget the phrase ‘the war is over’: ‘War is always out there. People are still in that mood, albeit not as much as they were during the actual war. We simply must unite like a fist and hit at one point. Just like we stayed by our soldiers throughout the war, we must maintain the same determination. Everyone wants to help; they just do not know how to.’
The doctors are not only stationed at Shusha but also in Gubadli and Hadrut. Mehdiyev says every doctor serves in those war zones once a week: ‘We have a duty system. No one objects. Everyone does it willingly. Azerbaijan Volunteer Doctors Association provides financially. We have organized the budget ourselves. We buy all the necessary medical equipment at our own expense. Our organization has many members. The problems dwindle as every doctor tackles one. Having problems and shortages is normal in war-worn areas. Building necessary infrastructure requires time. We must all unite for this to happen.’