Budapeşt şəhərində Gəncə terroruna etiraz aksiyası keçirilib
Macarıstanda yaşayan soydaşlarımız Ermənistanın hərbi təxribatına etiraz etmək və Azərbaycan həqiqətlərini Macarıstan ictimaiyyətinə çatdırmaq məqsədilə Budapeşt şəhərinin mərkəzində yerləşən “Szent İstvan Basilica” kilsəsinin qarşısında icazəli aksiya keçirib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsindən bildiriblər ki, Macarıstan-Azərbaycan Gənclər Birliyinin və Budapeştdəki Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiyada Azərbaycan diasporunun və türkdilli icmaların üzvləri, bu ölkədə təhsil alan gənclərimiz və yerli sakinlər iştirak ediblər. Əllərində Azərbaycanın, Türkiyənin və Macarıstanın dövlət bayraqlarını, eləcə də ingilis və macar dillərində yazılmış "Qarabağ Azərbaycandır!", "Ermənistanın təcavüzünə son!", "Gəncə üçün dua et!", "Erməni işğalına son!" və s. kimi şüarlar yazılan plakatlar tutan aksiya iştirakçıları Gəncə şəhərində və ölkəmizin digər yaşayış məntəqələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi vandalizm aktları nəticəsində mülki şəxslərin, o cümlədən azyaşlı uşaqların həlak olmasını, mülki obyektlərin dağıdılmasını insanlığa qarşı cinayət adlandırıblar.
Aksiyanın sonunda Gəncə terroru ilə bağlı qəbul edilən bəyanat oxunub, yerli sakinlərə erməni təcavüzünü əks etdirən broşürlar paylanılıb, media nümayəndələrinə erməni vandalizmi barədə məlumat verilib.

Budapest Protests Ganja Terror
Our compatriots in Hungary have held an authorized rally in front of the ‘St. Stephen’s Basilica’ cathedral in downtown Budapest to protest Armenian military provocations and raise awareness about the truths of Azerbaijan among the Hungarian public.
The State Committee for Work with Diaspora reports that the event was organized by the Azerbaijani Hungarian Youth Union and the Azerbaijan House in Budapest and attended by the representatives of the Azerbaijani diaspora and Turkic communities, our compatriots studying in the country and locals. The event participants carried Azerbaijani, Turkish, and Hungarian flags and posters in English and Hungarian, calling ‘Karabakh is Azerbaijan!’, ‘Stop Armenian aggression!’, “Pray for Ganja!’, ‘Stop Armenian occupation!’, etc. They raised awareness on the vandalism acts committed by the Armenian armed forces in Ganja and other Azerbaijani residential territories, thus killing civilians, including children, and destroying civilian infrastructure. They called it a true crime against humanity.
They concluded the event with reading out the statement accepted on the Ganja terror, distributing brochures on Armenian aggression among the locals, and informing the media on Armenian vandalism.