Münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri və ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin tərəfdarıyıq
Oktyabrın 20-də Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Pakistanın Xarici İşlər naziri Mahdum Şah Mahmud Qureşi ilə telefon danışığı olub.
Telefon söhbəti zamanı nazirlər bölgədə hazırkı vəziyyəti müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən azərbaycanlı mülki şəxslərin və yaşayış məntəqələrinin atəşə tutulması daxil olmaqla, humanitar atəşkəsin pozulması barədə pakistanlı həmkarına məlumat verib. Nazir ciddi mülki insan tələfatına səbəb olan Gəncə şəhərinə raket hücumunun müharibə cinayəti və insanlıq əleyhinə cinayət olduğunu, bu cinayətlərə görə Ermənistan rəhbərliyinin tam məsuliyyət daşıdığını vurğulayıb.
Nazir qardaş ölkə olan Pakistanın Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə qəti dəstək ifadə etdiyi üçün dərin minnətdarlığını bildirib.
Nazir Mahdum Şah Mahmud Qureşi Pakistan xalqının hər zaman qardaş Azərbaycan xalqının yanında olduğunu və onun özünümüdafiə hüququnu dəstəklədiyini vurğulayıb. O, Pakistanın münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri və ərazi bütövlüyü çərçivəsində, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun həllinin tərəfdarı olduğunu vurğulayıb. Nazirlər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə ediblər.

Pakistan is for settlement of conflict based on territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders
On 20 October 2020, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of Pakistan Makhdoom Shah Mahmood Qureshi.
The Ministers discussed the current situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov informed his Pakistani colleague on the violation of humanitarian ceasefire by the armed forces of Armenia, including intensive shelling the Azerbaijani civilians and residential areas. Minister emphasized that missile attacks on Ganja city which caused serious civilian casualties are war crimes and crimes against humanity and Armenian leadership bears full responsibility for these crimes.
Minister highly appreciated the firm support of brotherly Pakistan to the just position of Azerbaijan.
Minister Makhdoom Shah Mahmood Qureshi underlined that the people of Pakistan have always been and will be with the brotherly nation of Azerbaijan and supports its right of self-defense. He stressed that Pakistan is for the settlement of the conflict based on the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders and in accordance with the UN Security Council resolutions.