Azərbaycan və Rusiya XİN rəhbərləri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 17-də Azərbaycan Xarici İşlər nazirinin təşəbbüsü ilə Ceyhun Bayramov və Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı olub.
Nazir Ceyhun Bayramov rusiyalı həmkarına Azərbaycanın Gəncə şəhərinə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən humanitar atəşkəsdən sonra ikinci dəfə mənfur raket hücumunun həyata keçirildiyini bildirib. Raket atəşinin mülki əhali arasında ağır itkilərə səbəb olduğunu söyləyən nazir, bu müharibə cinayətinin məsuliyyətinin Ermənistan rəhbərliyinin üzərində olduğunu vurğulayıb.
Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov hansı şəraitdə olursa olsun mülki şəxslərin tələfatının qəbuledilməz olduğunu bildirib. O, Moskva görüşü zamanı razılaşdırılmış humanitar atəşkəsə riayət edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə baza prinsipləri əsasında mahiyyət üzrə danışıqlara başlanılmasının zəruriliyi qeyd olunub.

On October 17, 2020, a telephone conversation took place between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of Russia Sergey Lavrov.
Minister Jeyhun Bayramov informed his Russian colleague of a heinous missile attack by armed forces of Armenia on Ganja city of Azerbaijan, the second time after the humanitarian ceasefire. Stressing the serious civilian casualties of the missile attack, Minister underlined that leadership of Armenia bears responsibility for this war crime.
Foreign Minister Sergey Lavrov underlined that civilian casualties are unacceptable under any circumstances. He emphasized the importance of implementing the humanitarian ceasefire agreed upon in the Moscow meeting. The necessity of starting the substantial negotiations based on the basic principles with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs was highlighted.