Ceyhun Bayramov Filip Rikeri Ermənistanın humanitar atəşkəsi pozması barədə məlumatlandırıb
Oktyabrın 16-da Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə ABŞ-ın Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə Dövlət Katibinin köməkçisi vəzifəsini icra edən Filip Riker ilə telefon danışığı olub.
Nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətini bölgədəki son gərginliklə bağlı, o cümlədən Ermənistan silahlı qüvvələrinin humanitar atəşkəsi pozması barədə məlumatlandırıb. Ermənistanın məqsədli şəkildə dinc əhalini və mülki infrastrukturu, cəbhə xəttindən çox uzaqda yerləşən şəhər və rayonları atəşə tutması, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncənin raket hücumuna məruz qalması və nəticədə ciddi insan itkisinin olması Dövlət Katibinin köməkçisinin diqqətinə çatdırılıb.
ABŞ Dövlət Katibinin köməkçisi vəzifəsini icra edən Filip Riker humanitar atəşkəsə riayət olunmasının və siyasi dialoqun bərpa olunmasının vacibliyini vurğulayıb.

On October 16, 2020 Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov held a telephone conversation with the U.S. Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Philip T. Reeker.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on the latest escalation in the region, including the violation of the humanitarian ceasefire by the armed forces of Armenia. Armenia’s deliberate targeting of peaceful population and civilian infrastructures, towns and districts situated far from the frontline, rocket shelling of the second biggest city of Azerbaijan, Ganja city and its’ serious civilian casualties were brought to the attention of the Acting Assistant Secretary of State.
The U.S. Acting Assistant Secretary Philip Reeker stressed the importance of respecting humanitarian ceasefire and restoring political dialogue.