Leyla Abdullayeva İtaliyanın Milan Şəhər Şurasının ölkəmizin işğal olunmuş ərazilərindəki qondarma rejimi guya ki, tanıması ilə bağlı KİV-in sualını cavablandırıb
Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərindəki qeyri-qanuni oyuncaq rejimin Milan Şəhər Şurası tərəfindən “tanınma”sı ilə bağlı iddialar Ermənistan tərəfinin növbəti təxribatı və saxtakarlıqlara əsaslanan təxribatının tərkib hissəsidir.
Burada söhbət Milan şəhərində fəaliyyət göstərən Ermənistanın fəxri konsulluğu və Milandakı erməni icmasının təşəbbüsü ilə Şəhər Şurası tərəfindən edilən müraciətdən gedir.
Bu xüsusda bildirmək istərdik ki, İtaliyada hər bir ərazi vahidinin yerli orqanının üzvləri mərkəzi hökumətə istənilən mövzuda müraciətlə çıxış edə bilər. Həmin müraciətlər heç bir hüquqi əsasa malik deyil və hüquqi nəticələr doğurmur. Eyni zamanda, İtaliya Respublikasının heç bir ərazi vahidinin “tanıma” kimi səlahiyyəti yoxdur. Erməni tərəfinin “tanıma” olaraq iddia etdiyi “müraciət” də bu qəbildəndir və heç bir hüquqi mahiyyətə malik olmamaqla yanaşı, hər hansı hüquqi nəticələr doğurmur.
İtaliya Respublikasının xarici siyasətini mərkəzi hökumət müəyyənləşdirir. İtaliya Respublikası Hökumətinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyi birmənalıdır və bu mövqe 2020-ci il fevralın 20-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və İtaliya Respublikasının Baş Naziri Cüzeppe Konte tərəfindən Roma şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında Çoxölçülü Strateji Tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə dair Birgə Bəyannamə”də öz əksini tapıb.
Həmin Birgə Bəyannamədə İtaliya Respublikası Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinə hörmətini bir daha təsdiq edib və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin məhz həmin prinsiplər əsasında həllini dəstəkləyib.

Armenian claims on recognizing puppet regime in occupied Azerbaijani territories by Italian Milan city's council - another provocation
Claims on recognizing illegal puppet regime in the occupied Azerbaijani territories by Italian Milan city's council are another provocation of Armenia and a part of propaganda based on falsifications, Spokesperson of Azerbaijani Foreign Ministry Leyla Abdullayeva said, Trend reports.
According to Abdullayeva, the matter concerns the appeal of Italy’s Milan City Council on the initiative of the local Honorary Consulate of Armenia and the Armenian community of this city.
“In this regard, we’d like to point out that in Italy, members of the local authority of each territorial unit can turn to the central government on any issue. These appeals have no legal basis and do not entail legal consequences,” she noted. “At the same time, not a single territorial unit of Italy has the right to ‘recognition’. The ‘appeal’ presented by the Armenian side as ‘recognition’, similarly, has no legal basis and doesn’t entail any legal consequences.”
The spokesperson noted that Italy's foreign policy is determined by the Central Government, the position of which on the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict is unambiguous and reflected in the ‘Joint Declaration on Strengthening Multidimensional Strategic Partnership’ signed by President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Italian Prime Minister Giuseppe Conte on February 20, 2020, in Rome.
By this declaration, Italy has reaffirmed its respect for the sovereignty, territorial integrity, and internationally recognized borders of Azerbaijan, and supported the settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict on the basis of these principles, added Abdullayeva.